שתף קטע נבחר

צילום: באדיבות Lowshot

חשש מאלימות בפינוי: עשרות צמיגים באולפנה

חוק ההסדרה שנועד למנוע פינוי 5 בתים בבית-אל אמור לעלות היום להצבעה בכנסת, אך לא צפוי לעבור. משאית פרקה בשכונת המחלוקת עשרות צמיגים, העשויים לשמש את המתנגדים לפינוי ביום פקודה. אחד המתנגדים: "נגיע לשם ונשכב על הרצפה". נתניהו והיועמ"ש ממשיכים לחפש נוסחה שתזכה לאישור הימין

שעות לפני ש"חוק ההסדרה" עולה לדיון ולהצבעה בכנסת, ובמקביל לאיום של בנימין נתניהו לפיו יפטר כל שר או סגן שר שיצביע בעד החוק, עשו אמש (יום ג') מנהיגי המאבק נגד פינוי שכונת האולפנה בבית-אל מאמץ אחרון בניסיון להפעיל לחץ נגדי על שרי הליכוד כדי לתמוך בהצעת החוק, שתכשיר למעשה את השכונה שבמחלוקת.

 

האולפנה וההסדרה - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

במאהל המחאה שהקימו מובילי המאבק נגד פינוי שכונת גבעת האולפנה נערכה אמש הפגנה בהשתתפות קרוב לאלף איש, שבה לקחו חלק ראשי המועצות האזוריות בשומרון, חברי כנסת ורבנים, שקראו לאשר את חוק ההסדרה. חלק ממשתתפי ההפגנה הודו כי באו דווקא כיוון שהם יודעים שגורל השכונה כבר נחרץ.

 

הצמיגים בשכונת גבעת האולפנה בבית-אל ()
הצמיגים בשכונת גבעת האולפנה בבית-אל
 

"אני פה כי אני מבין שהולך להיעשות עוול", הסביר רן, תושב היישוב אדם, "וכל אדם שזה כואב לו צריך להיות פה. אני חושב שלמרות זאת, לצערי, יפנו את השכונה". רן, שביישובו נבנה כעת אתר שבו אמורים להתגורר בעתיד תושבי מגרון, אמר: "אני מקווה מאוד שהשטח הזה לא יאוכלס בתושבי מגרון אלא יהיה שכונה חדשה. אם הייתי יכול, הייתי עובר היום בעצמי לגור במגרון".

 

בעוד המערכת הפוליטית סוערת סביב "חוק ההסדרה", שלא צפוי לעבור, בשטח המתנחלים כבר נערכים לפינוי הצפוי משכונת גבעת האולפנה. בלילה שעבר הגיעה לשכונת האולפנה משאית ופרקה שם מספר גדול של צמיגים, העשויים לשמש את המתנגדים לפינוי ביום פקודה. תושבים בשכונה לא ידעו לספר אתמול מיהו הגורם שהביא את הצמיגים, אולם הם העידו על תסכול גדול ואמרו שאין לדעת מה יקרה כשהכוחות המפנים יגיעו.

 

בימים האחרונים ניהלו בשכונה דיונים בנוגע לשאלה כיצד יש להתנהג בעת הפינוי. התושבים מוטרדים כרגע לגבי השאלה מה לעשות עם ילדי השכונה, ומתלבטים אם להוציא אותם מהבית לפני הפינוי כדי לא ליצור להם טראומה. מי שתכריע כנראה לגבי מידת ההתנגדות תהיה ההנהגה הרבנית של התושבים, אולם גורמים חיצוניים שיגיעו לשכונה ושאינם סרים למרות הרבנים עלולים להבעיר את השטח.

 

העצרת במאהל המחאה בירושלים (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
העצרת במאהל המחאה בירושלים(צילום: גיל יוחנן )

 

מתן פישמן מראשון-לציון, שבא גם הוא להפגנה אמש באוהל המחאה בירושלים, התייחס למה שעלול לקרות בזמן הפינוי: "כרגע נראה שהולכים לפנות. באנו לכאן כי חשוב לנו שלא יחזרו על טעויות. אפשר לפתור את העניין הזה. נגיע כמובן לשכונת האולפנה אם יהיה פינוי, נשכב שם על הרצפה. עושים מאתנו צחוק. כמה אפשר לעשות לנו את זה? נוכיח שאנחנו לא פראיירים".

 

אדלשטיין וגמליאל: נתמוך גם אם נפוטר

לאליהו דהן, תושב ירושלים שבא להפגנה, יש תחזיות אחרות: "באתי לתמוך, אבל לצערי נראה שהמתנחלים התעוררו מאוחר מדי. אני מאמין שיהיה פינוי, ומקווה שלא יהיו לו השלכות קשות, אבל לדעתי הוא גם יעבור די בקלות". היום מתכננים מובילי המאבק בפינוי ריצת חצי מרתון שתעבור בשכונות ירושלים, ושבה כמה עשרות רצים ינסו לעורר תמיכה בחוק ההסדרה בקרב התושבים. הריצה תעבור גם ליד בית ראש הממשלה.

 

חוק ההסדרה יעלה היום להצבעה כיוזמה של הימין, בעקבות החלטתו של נתניהו לקיים את הוראת בג"ץ למדינה, לפיה יש לפנות חמישה מבתי שכונת האולפנה בבית-אל כיוון שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית. נתניהו מתכוון להעתיק את המבנים שבמחלוקת לשטח צבאי בהתנחלות בית אל, אולם מנגד מנסים ח"כים מהימין להביא לאישור חוק ההסדרה.

 

שכונת גבעת האולפנה (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
שכונת גבעת האולפנה(צילום: אמיר לוי)

 

לפי "חוק ההסדרה", שכונה בתחילה "חוק מגרון", אם בעל קרקע ביהודה ושומרון לא פנה בתוך ארבע שנים מרגע הקמת שכונת המגורים על השטח שבבעלותו לבית המשפט, לא יפונו המבנים שנבנו עליו. הצעת החוק המתיימרת להגן על מחזיקים במקרקעין מתייחסת רק לבנייה בגדה ורק לשכונות שבהן לפחות 20 יחידות דיור. נתניהו חושש כי חוק כזה, שיכשיר את שכונת גבעת האולפנה, יעורר ביקורת בינלאומית גדולה מאוד.

 

דיונים ליליים בין נתניהו ליועמ"ש 

בלשכת ראש הממשלה נמשכו אל תוך הלילה הדיונים עם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בנוגע לגבעת האולפנה. המטרה - למצוא דרך משפטית שתאפשר לראש הממשלה להציג תוכנית לפינוי שתזכה לתמיכה גם מימין, ובנוסף לזאת תמנע או תקטין למינימום את העימות עם הימין והמתנחלים.

 

לפני יומיים התעוררה דאגה מסוימת בסביבת נתניהו, כשנראה היה שלחוק ההסדרה יש תומכים רבים בקרב חברי הכנסת, אולם מאז השתנתה התמונה, וכעת הוא אינו צפוי לקבל את אישור הכנסת. בין המותחים ביקורת על החוק היו גם שרים, בהם אלי ישי ואביגדור ליברמן.

 

על רקע האיום של נתניהו לפטר שר או סגן שר שיתמוך בהצעה, שרי ש"ס צפויים להיעדר מההצבעה בכנסת על הצעת החוק שנועדה למנוע את פינוי בשכונת גבעת האולפנה. מאידך,

כמה חברים בממשלה הודיעו כי יצביעו בעד החוק גם אם יפוטרו. שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין (ליכוד) מיהר להודיע: "אצביע בעד גם אם אפוטר". גם סגנית השר גילה גמליאל ממפלגתו הבהירה: "אני אצביע בעד. אני נאמנה לראש הממשלה, אך אני תומכת בחוק ההסדרה. אצביע לפי צו מצפוני".

 

השר ישראל כץ, שהביע תמיכה בהצעת החוק, לא יהיה בארץ ויקוזז בהצבעה עם ח"כ שמתנגד לחוק. גם השר סילבן שלום לא יצביע משום שהוא שוהה בחו"ל. עדיין לא ברור כיצד יפעלו בבית היהודי בעקבות האיום של נתניהו בפיטורים. בדיונים שהתקיימו במפלגה הועלתה האפשרות של פרישה מהממשלה במחאה על ההתנגדות ל"חוק ההסדרה", אולם בסביבת השר דניאל הרשקוביץ אמרו כי החלטה תתקבל רק היום.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצמיגים שנפרקו בשכונת האולפנה
בשכונת המחלוקת בבית אל
צילום: אמיר לוי
מומלצים