שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג, אמיר לוי

אש בי-ם, המשטרה נערכת לחסימות בכל הארץ

אחרי הפלת "חוק ההסדרה" החל גל התפרעויות של אנשי ימין בירושלים. הם הבעירו צמיגים בכניסה לעיר, ומאוחר יותר דרדרו עגלה בוערת שגרמה לשיבושים ברכבת הקלה. המפכ"ל הורה למחוזות להיערך. מובילי המחאה: "ממשלת נתניהו החליטה להרוס בתים בשביל כלום, הזעם הופך לצונאמי אדיר"

הכנסת דחתה את "חוק ההסדרה " והשטח מתחיל לבעור: זמן קצר לאחר ההצבעה בכנסת, הפגינו בצהריים (יום ד') עשרות פעילי ימין בכניסה לירושלים והבעירו צמיגים, ובהמשך גם גרמו לשיבושים קלים בתנועת הרכבת הקלה. מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו הנחה את מפקדי המחוזות להגביר את הערנות מחשש לחסימות צירים ברחבי הארץ.

 

מהמשטרה נמסר כי הכוחות מנעו מהמפגינים לחסום ממש את הכניסה לעיר. בהמשך שירותי כיבוי האש בירושלים הודיעו כי פעילי ימין דרדרו עגלה בוערת סמוך לתחנת הרכבת הקלה ברחוב החלץ, וגרמו לשיבושים. בינתייים, שבה התנועה לסדרה. בהתפרעויות לפנות ערב לא נעצר איש, בהפרות הסדר המוקדמות יותר באזור בית המשפט העליון - לפני ההצבעה במליאה - נעצרו ארבעה בני אדם.

 

"להמשיך את המאבק ולהגן על שכונת האולפנה בגוף" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"להמשיך את המאבק ולהגן על שכונת האולפנה בגוף"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

הבערת הצמיגים אחרי הדיון. ארבעה עצורים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הבערת הצמיגים אחרי הדיון. ארבעה עצורים(צילום: אוהד צויגנברג)
 

 

במקביל למהומות התקיימה מסיבת עיתונאים באוהל המחאה של שובתי הרעב מול הכנסת,

 שם הבטיחו מובילי המחאה נגד פינוי שכונת גבעת האולפנה בבית אל כי המאבק רק החל. ynet העביר שידור חי ממסיבת העיתונאים במאהל המחאה.

 

"ממשלת נתניהו החליטה להרוס בתים בשביל כלום, הזעם והכאב והנחשול הזה הופך לצונאמי אדיר של עם שדורש צדק, פתרון, ציונות ולעשות את המעשה הנכון", אמר באוהל מול הכנסת יהודה יפרח מעמונה, שובת הרעב הראשון וממנהיגי המחאה. 

 

מסיבת העיתונאים. ימשיכו את המאבק בדרכים נוספות (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מסיבת העיתונאים. ימשיכו את המאבק בדרכים נוספות(צילום: גיל יוחנן)

 

 (צילום: ג'ורג' גינסברג, אמיר לוי, חגי פריד, מתי אלמליח) (צילום: ג'ורג' גינסברג, אמיר לוי, חגי פריד, מתי אלמליח)
(צילום: ג'ורג' גינסברג, אמיר לוי, חגי פריד, מתי אלמליח)

 

"ממשלת נתניהו התגלתה בקלונה ובעליבותה", הכריז יפרח במסיבת העיתונאים. "ממשלת המחנה הלאומי, שהייתה אמורה לקחת אחריות ולתת פתרון אמיתי לבעיית היישובים הלא מוכרים, כשלה ביום המבחן שלה". הדוברים תקפו את השרים וסגני השרים שהתחייבו להצביע בעד החוק והכריזו על "העברת המאבק לשטח". לדבריהם, "ההחלטה של שובתי הרעב וראשי המאבק היא להמשיך את המאבק ולהגן על שכונת האולפנה בגופם. חוק ההסדרה לא ירד מסדר היום".

 

עוד בפרשת גבעת האולפנה:

 

יפרח הפנה אצבע מאשימה כלפי בית המשפט וטען כי למעשה מדובר בהכרעה של מיעוט. לדבריו, חלק מהמוחים יפסיקו את שביתת הרעב למרות ההחלטה. "במדינה דמוקרטית הרוב קובע את החוק ולא קומץ משפטי, המנצל את הפלטפורמה המשפטית כדי להשליט אג'נדה זרה על המדינה", טען יפרח. "אנחנו מפסיקים את שביתת הרעב ומכבדים את חברינו שימשיכו לשבות. המאבק עובר לאולפנה ולרחובות ישראל. מטה המאבק יתכנס בהמשך ויורה על המשך הצעדים. להמשיך לדרוש צדק. העם דורש צדק".

 

ח"כ בן ארי במליאה. כעס על אלו שחזרו בהם (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ בן ארי במליאה. כעס על אלו שחזרו בהם(צילום: גיל יוחנן)

 

ראש הממשלה נתניהו. השיג את המטרה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה נתניהו. השיג את המטרה(צילום: גיל יוחנן)

 

מקימים סוכה ליד בתי שכונת האולפנה בבית אל (צילום: אוריה תדמור) (צילום: אוריה תדמור)
מקימים סוכה ליד בתי שכונת האולפנה בבית אל(צילום: אוריה תדמור)

 

יוזם החוק ח"כ זבולון אורלב ציין כי הניח מחדש את הצעת חוק ההסדרה על שולחן הכנסת וימשיך להעלות את הנושא לדיון בכל הזדמנות אפשרית. אורלב האשים את השרים בהפלת החוק וטען כי "הפניית העורף שלהם היא שהכשילה. אנחנו נתבע מהם בכל לשון לממש את צו מצפונם, את ההצהרות שלהם ולהצביע ולהעביר את חוק ההסדרה. המאבק הציבורי הוא הכרחי. הכנסת לא מנותקת מהשטח וכעוצמת המחאה הציבורית ועוצמת הפעולה הציבורית, היקפה ובאחריות שלה ובחוכמה שלה. בשאלות ערכיות ומצפוניות צריך לומר דברים ברורים, ולכן דרשתי מסיעתי לפרוש מיידית מהממשלה. חלקנו לא יהיו עם רה"מ ושרים שמצביעים בניגוד למצפונם".

 

הרב יאיר פרנק מעמונה הבטיח כי "הכנסת לא תנוח ולא תשקוט עד שתמצא פיתרון ציוני, צודק ואמיתי. במדינה דמוקרטית, הרוב קובע את החוק ולא קומץ משפטי שמנצל את הפלטפורמה המשפטית כדי להשליט

אג'נדה זרה על המדינה. שאף אחד לא יתבלבל, אנחנו לא הפסדנו. אנחנו בדרך לניצחון. המאבק עובר לאולפנה ולרחובות ישראל".

 

פרנק קרא להקים עיר אוהלים מול גבעת האולפנה במקביל למאהל בגן הוורדים. "אנחנו ממשיכים במאבק מפני שלשקר אין רגליים. המאבק שלנו הוא צודק, מוסרי, הוא הגיוני ולכן המחאה הזו רק תמשיך ותלך ותתעצם", אמר פרנק. "חוק ההסדרה יעלה היום, הוא יעלה מחר ויעלה שבוע הבא עד שיהיה פתרון למצב שנוצר. אנחנו מאמינים בהיגיון ולכן הצדק וההיגיון יהיה או בדרך של חקיקה או בדרך שהפרקליטות תקבל את החוכמה שבגויים. שבענו ממראות של בולדוזרים גם אם עכשיו הם מתחלפים במסורים חשמליים ואם מחרתיים יתחלפו בסופר טנקר. אנחנו רוצים את בתינו שלמים. די להרס". 

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 06/06/2012 15:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אש בכניסה לעיר
צילום: אוהד צויגנברג
המשטרה: מנענו חסימת הכביש
צילום: אוהד צויגנברג
מפגינים בבירה היום
צילום: אוהד צויגנברג
צעדת פעילי הימין
צילום: אוהד צויגנברג
הפגנה מול בית המשפט העליון
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים