שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג, אמיר לוי

הפינוי והפיצוי: הבטחה ל-850 דירות בהתנחלויות

"חוק ההסדרה" נפל, ונתניהו מנסה לרכך את זעם הימין: מלבד ההרחבה המובטחת בבית אל, שם אמורה המדינה להרוס את בתי שכונת האולפנה, ל-ynet נודע שרה"מ סיכם עם שר השיכון על עוד סוכרייה - מכרזים לבניית 551 יחידות דיור בחמש התנחלויות. הפלסטינים: ישראל מתגרה בנו ובחוק הבינלאומי

האם זה מה שירגיע את זעם הימין והמתנחלים? אחרי שרשם ניצחון פוליטי והצליח לקפל את "המורדים" שהבטיחו להצביע בעד "חוק ההסדרה" - בדרך לפינוי בתים בשכונת גבעת האולפנה בבית אל - ל-ynet נודע שראש הממשלה בנימין נתניהו מבטיח לבנות עוד מאות יחידות דיור ביהודה ושומרון, מעבר ל-300 שהובטחו רק בבית אל.

 

עוד בעקבות דחיית חוק ההסדרה:

גיסו של נתניהו: אביך היה מתבייש בך

 

נתניהו ושר השיכון אריאל אטיאס סיכמו על יציאה מיידית למכרזים לבניית 551 יחידות דיור בחמש התנחלויות - בנוסף להבטחה בנוגע לבית אל. עם זאת, עדיין לא ברור מתי בדיוק תצא הבנייה לפועל. גורמים המעורים בפרטים ציינו כי "הבלמים שהיו עד כה יוסרו, וכעת בודקים היכן ניתן לאשר עוד בנייה". על פי המתווה, אלו היישובים ומספרי היחידות שמתוכננות בהם:

 

  • אפרת - 114
  • אדם - 144
  • מעלה אדומים - 92
  • אריאל - 117
  • 84 יחידות דיור נוספות מיועדות לקריית ארבע - אך עדיין לא ברור אם ייבנו שם

 

"מחנה אוהלים" שהוקם היום ליד בתי שכונת האולפנה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"מחנה אוהלים" שהוקם היום ליד בתי שכונת האולפנה(צילום: אוהד צויגנברג)
 

המהומות בירושלים. חשש להתפשטות לכל הארץ (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
המהומות בירושלים. חשש להתפשטות לכל הארץ(צילום: אוהד צויגנברג)

 

69 חברי כנסת הצביעו בצהריים נגד "חוק ההסדרה", שלפיו מבנים שנבנו על קרקע פרטית ביהודה ושומרון יפונו רק אם בעל השטח פנה לבית המשפט תוך ארבע שנים. מולם התייצבו 22 ח"כים שתמכו בהצעה.

 

מאות בני אדם הפגינו מחוץ לכנסת והתעמתו עם כוחות שיטור ומג"ב אחרי ההצבעה, וזמן קצר לאחר מכן הובערו צמיגים בכניסה לבירה. כמו כן, פעילי ימין דרדרו עגלה בוערת סמוך לתחנת הרכבת הקלה ברחוב חלץ וגרמו לשיבושי תנועה. לפני כן, במהלך הדיון במליאה, חסמו מאות בני נוער לסירוגין את הצומת הסמוך לבית המשפט העליון.

 

כך התקפלנו  (צילום: ג'ורג' גינסברג, אמיר לוי, חגי פריד, מתי אלמליח) (צילום: ג'ורג' גינסברג, אמיר לוי, חגי פריד, מתי אלמליח)
כך התקפלנו (צילום: ג'ורג' גינסברג, אמיר לוי, חגי פריד, מתי אלמליח)

 

ראש הממשלה שמע את הביקורת על דחיית החוק וכינס מסיבת עיתונאים שבה הבטיח כי הבנייה תימשך, וציין כי אם היה עובר - היה חוק ההסדרה פוגע בהתיישבות. "אין ולא תהיה ממשלה שתומכת או תתמוך יותר בהתיישבות מהממשלה בראשותי", אמר נתניהו. "מדינת ישראל היא דמוקרטיה שומרת חוק. כראש ממשלת ישראל אני מחויב לשמור על החוק ואני מחויב גם לשמור על ההתיישבות. אין שום סתירה בין השניים".

  

ראש המועצה המקומית אפרת, עודד רביבי, אמר: "הערב יצרו עמי קשר שני שרים והודיעו לי כי יאושרו לבנייה עוד 400 יחידות דיור עד סוף השבוע. התוכניות לבנייה זו היו מוכנות, צר לי שכדי לקבל אישור לבנות אותן התקבלה ההחלטה להרוס שכונה. כולי תקווה שהיום הזה ייזכר כיום של חיזוק ההתיישבות ביהודה ושומרון והאישורים אכן יינתנו".

 

המחאה בשכונת גבעת האולפנה בבית אל (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
המחאה בשכונת גבעת האולפנה בבית אל(צילום: אוהד צויגנברג)

 

ומי הדביק לשוטר את הסטיקר הזה על הגב? (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ומי הדביק לשוטר את הסטיקר הזה על הגב?(צילום: אוהד צויגנברג)

 

עוד לפני שנודע על תוכניתו של נתניהו לבנייה ברחבי יהודה ושומרון, ברשות הפלסטינית גינו את התוכנית להקים 300 יחידות דיור חדשות בבית אל. "אנו מגנים בחריפות את ההחלטה הזאת אשר מחבלת במאמצי תהליך השלום שישראל מסרבת להתחייב אליהם", אמר נביל אבו רודינה, דוברו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן.

 

אבו רודינה הוסיף כי ישראל "מסרבת להתחייב ליישום כל דרישות תהליך השלום, בהן מפת הדרכים" והדגיש כי המשך הבנייה בהתנחלויות פוגע ביציבות באזור. לדבריו, ממשלת ישראל מתגרה בעם הפלסטיני, בהנהגתו, באומה הערבית ובחוק הבינלאומי.

 

השר הותקף, ומנסה להראות הישג

במהלך השיחות שניהל עם ראש הממשלה דרש יו"ר הבית היהודי ושר המדע דניאל הרשקוביץ מנתניהו להוכיח את נאמנות הממשלה להתיישבות במעשים ולא בדיבורים. הרשקוביץ דרש מראש הממשלה להפקיע את סמכויות שר הביטחון ביו"ש ולהקים ועדת שרים שבה הרשקוביץ עצמו יהיה חבר. כמו כן דרש להוציא מיידית אישורי בנייה ליישובים ביו"ש, ולאור זאת יוצאו בשבוע הקרוב מאות היתרי בניה חדשים באפרת ובקרני שומרון.

 

השר הרשקוביץ הבטיח להצביע בעד החוק שאמור להכשיר בדיעבד בנייה על קרקע פרטית

בשטחים - ולבסוף התקפל בלחץ לשכת ראש הממשלה ולא בא להצבעה. הוא ניסה להציג את הבנייה המתוכננת כהישג. "הפסדנו בקרב, אבל אנו ממשיכים את המלחמה למען ההתיישבות. אין אלטרנטיבה של ממשלה ימנית יותר מזו".

 

עוד כ"סוכרייה" לימין ניתנה בבוקר, עם הודעת נתניהו על הקמת ועדת שרים לענייני התיישבות, שלכאורה תעקוף את שר הביטחון אהוד ברק ותפקיע ממנו סמכויות. עם זאת, עדיין לא ברור מה יהיה מעמדה. כעת מגבשים את רשימת השרים שיהיו חברים בוועדה בראשות נתניהו עצמו - ככל הנראה ברק, משה (בוגי) יעלון, בני בגין, ונציגי מפלגות אחרות מלבד הליכוד. גם השרים גדעון סער וגלעד ארדן עשויים להיכלל.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, היום
צילום: גיל יוחנן
עימותים בירושלים, היום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים