שתף קטע נבחר

אחרי 147 שנה: זהו דו"ח הרופא שטיפל בלינקולן

במשך מאה שנה ועוד יובל שכב לו מבלי שאיש ייגע בו הדו"ח המקורי של צ'רלס ליל, הרופא שחש ראשון לטפל בנשיא ארה"ב כשנורה בתיאטרון בוושינגטון. כך הוא נראה

הרופא הראשון שהגיע אל נשיא ארצות הברית, אברהם לינקולן, אחרי שזה נורה בתיאטרון בוושינגטון, חש אל תאו של הנשיא באולם ומצא אותו משותק, חסר הכרה ושעון על רעייתו. הרופא, ד"ר צ'רלס ליל, הורה להביא לנשיא מיד ברנדי ומים.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

הדו"ח של ליל, שאבד לפני שנים רבות, מתעד את מאמציו לסייע לנשיא שנפצע אנושות. הדו"ח נמצא בקופסה בארכיון הלאומי של ארה"ב בחודש שעבר.

 

העמוד השישי מתוך הדו"ח בן 21 העמודים של ליל (צילום: AP) (צילום: AP)
העמוד השישי מתוך הדו"ח בן 21 העמודים של ליל(צילום: AP)

 

הרופא, שישב במרחק של 12 מטרים מלינקולן בתיאטרון פורד באותו לילה באפריל 1865, ראה את ג'ון ווילקס בות' קופץ לבמה ומניף פגיון, ואז שמע צעקה: "הנשיא נרצח". ליל פילס את דרכו בין האנשים. הוא חשב שלינקולן נדקר, ולכן הורה לגברים מסביב לחתוך את בגדיו.

 

"התחלתי לבחון את ראשו (לא נמצאה שום פציעה ליד כתפו), ועד מהרה העברתי את אצבעותיי על קריש דם גדול, בגודל של כאינץ' אחד, מתחת לקו העיקול העליון של עצם העורף", דיווח ליל. "הסרתי בקלות את קריש הדם והעברתי את האצבע הקטנה של ידי השמאלית דרך הפתח שיצר הכדור, ומצאתי שהוא נכנס למוח".

 

לא ברור מתי נעלם הדו"ח, וייתכן כי איש לא ראה אותו ב-147 השנים האחרונות. הלנה אילס פפיונאו, חוקרת בארגון האוסף ומשמר את כתביו של הנשיא לשעבר לינקולן, מצאה אותו בקופסה שבה נשמרו כתבי קצין הרפואה הראשי האמריקני מאפריל 1865, תחת התיוג "L" שנועד לציין את השם "ליל".

 

צ'רלס ליל, הרופא שטיפל באברהם לינקולן (צילום: AP) (צילום: AP)
צ'רלס ליל, הרופא שטיפל באברהם לינקולן(צילום: AP)

 

"מה שמרתק בנוגע לדו"ח הוא גישת המידיות וההתעסקות בעובדות בלבד", אומר דניאל סטאוול, מנהל הפרויקט. "לא ניכרת שם שפה מליצית במיוחד, אין שם הרבה רגש". ליל כתב גם דו"ח עבור ועדה של הקונגרס שחקרה ב-1867 את ההתנקשות, ואז התייחס לדו"ח המוקדם יותר שנחשף כעת, אולם לדברי סטאוול איש מעולם לא ראה את הדו"ח המקורי.

 

לפחות ארבעה חוקרים נוברים זה שש שנים בקפדנות בקופסאות עם מסמכים בארכיון הלאומי האמריקני, ומחפשים ניירות

הקשורים בלינקולן. בקופסאות האלה יש מיליוני מסמכים שמעולם לא סווגו. פפיונאו היא זו שנתקלה בדו"ח בעודה בוחנת את החומרים: "ידעתי שהוא מעניין. מה שלא ידענו הוא שהוא חדש", סיפרה. "לא ידענו שזה חדש, שזה דו"ח מ-1865 ושכנראה לא ראו אותו לפני כן".

 

ליל, מנתח צבאי בן 23, מעולם לא דיבר או כתב על חוויותיו שוב, עד לנאום שנשא ב-1909 במלאות מאה שנה להולדתו של לינקולן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא ארה"ב המנוח, אברהם לינקולן
צילום: Gettyimages Imagebank
מתוך הדו"ח שכתב הרופא ליל
צילום: AP
מומלצים