שתף קטע נבחר

ברק אמר לאשכנזי: גלנט יתנהג כפודל, קח אותו

עדויות גיבורי "פרשת הרפז" נחשפות ב"ידיעות אחרונות", ומראות את הדם הרע בין שר הביטחון לרמטכ"ל הקודם. ברק אמר כי אשכנזי איים: אם תקבע מי יהיה הרמטכ"ל בזמן שתרצה, תהיה מלחמה. ולפי ברק, מה בין "חי בלה לה לנד" לאשכנזי?

אתמול הם אמרו בקולם מה הם חושבים זה על זה, והעדויות שנחשפות הבוקר (יום ה') בעיתון "ידיעות אחרונות" שוב מראות את עומק הסכסוך בין שר הביטחון אהוד ברק לביו הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. הדם הרע בין השניים נחשף במלוא עוצמתו בעדויות שהעניקו גיבורי פרשת "דו"ח הרפז" למבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ולאנשיו.

 

המאבק בין אשכנזי לברק - דיווחים קודמים ב-ynet:

אשכנזי תוקף: ברק אובססיבי, שידאג לביטחון

תומכי וינר תלו שלטים נגד ברק: "היכן הקלטות?" 

 

על פי אחת העדויות, נפגש ברק עם האלוף במיל' יעקב (מנדי) אור, ראש החטיבה הביטחונית במשרד מבקר המדינה, ותיאר פגישה שערך עם אשכנזי לקראת מינוי הרמטכ"ל שיחליף אותו. "בפגישת עבודה ביוני 2010 הוא שאל אותי מתי בכוונתי להודיע על מינוי הרמטכ"ל הבא", מצוטט ברק. "אמרתי לו שאעשה זאת כחצי שנה לפני כניסתו לתפקיד... הרמטכ"ל התנגד וטען שזה מוקדם מדי... בסוף השיחה אמר לי הרמטכ"ל, שאם אני אקבע את הרמטכ"ל הבא במועד שאני רוצה, תהיה מלחמה.

 

"אמרתי לו: אתה שומע מה אתה אומר? אתה כפוף לי, כך שלא יכולה להיות מלחמה בינינו. הוספתי ואמרתי: מצאת את האיש הלא נכון לומר לו זאת. לא היה רמטכ"ל שמקבל גיבוי ופרגון כמוך. אני לא דורך על זבוב כשלא צריך, אך איני פוחד מאף אחד. אם אלוף היה מדבר כך אליך, היית מעיף אותו מהחדר... בתגובה, הרמטכ"ל קם והלך".

 

אשכנזי וברק ב-2010. "אתה כפוף, לא יכולה להיות מלחמה בינינו" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
אשכנזי וברק ב-2010. "אתה כפוף, לא יכולה להיות מלחמה בינינו"(צילום: דובר צה"ל)

 

ברק צוטט גם ביחס לדיונים שניהל עם אשכנזי על מינויו של האלוף יואב גלנט לתפקיד סגן הרמטכ"ל. "בכל שיחה אשכנזי העצים בהדרגה את נימוקיו נגד מינוי גלנט", מצוטט ברק על פי העדויות. "אמרתי לו: 'הוא רוצה להיות רמטכ"ל, לכן הוא יתנהג כמו פודל'. לבסוף הגיע הזמן להחליט ואז טען אשכנזי שאין לו אמון בגלנט, הוא לא יכול לעבוד איתו וכפיית המינוי שלו על אשכנזי תהווה השפלה שלו בפומבי. החלטתי לא לכפות את מינוי גלנט על הרמטכ"ל ולמנות את בני גנץ".

 

העדויות הנחשפות הבוקר הועברו ממבקר המדינה לגיבורי הפרשה, עדויות נוספות צפויות להיות מועברות להם בעתיד. בתרשומת מ-22 ביוני אשתקד מתוארת עדות אחרת של ברק בפני אנשיו של לינדנשטראוס. "אשכנזי אמר בפניך שיש בעיית אמינות לגלנט", מצוטט אלוף במיל' אור כשהוא אומר לברק, ולאחר מכן נכתב בסוגריים: "ברק מתקן ומציין שאשכנזי דיבר על בעיות אמון". בהמשך נכתב עוד: "אלוף אור מציין שבאו לברק שלושה אלופים ואמרו לו שיש לגלנט בעיות בנושא אמינות... ברק מאשר שהגיעו אליו בנושא האלופים ישי בר, עמוס ידלין וגדי אייזנקוט". 

 

במסגרת העדות הפגין ברק בקיאות במעללי הזמרים בסדרה "חי בלה לה לנד" והשווה בין המתרחש בה לבין התנהלות אשכנזי ודובר צה"ל לשעבר אבי בניהו. בין היתר אמר ברק: "לווילה בלוס אנג'לס הגיע אדם בשם אליקו, שהוא כנראה אמרגן ושדרן של שירים. הוא ראה את המשרד הכי יפה שהיה בשימוש של מישהו אחר ופשוט התיישב שם. אחר כך מגיעה אליו לראיון זמרת בשם ג'ולייטה והיא באה לדבר על לבו, שהוא יאות לשדר את השירים שלה, והוא אומר שאין סיכוי בגלל שהאמרגן שלה לא נותן לו כבוד". 

 

בהמשך צוטט ברק: "מה שרואים שם זה אסתטיקה של מאפיה ובמקום שיש אתיקה ואסתטיקה של מאפיה, יש גם התנהגות עבריינית. ההתבטאויות לאורך השנים של אשכנזי ובניהו דומות למה שיש ב'לה לה לנד', ככלי עבודה ומשחקי כבוד, וזה איומים על אנשים". 

 

"לימדתי את אבי לנסוע בטנק"

בעדותו בפני הוועדה ב-22 ביוני 2011, התבקש ברק להסביר כיצד ניסה לשכנע את אשכנזי לא להדיח את תת-אלוף משה (צ'יקו) תמיר ואת תת-אלוף עימאד פארס. תמיר הודח מצה"ל משום שאיפשר לבנו לנסוע בטרקטורון צבאי וניסה להסתיר עובדה זו לאחר שהבן עבר תאונה ואילו פארס ניסה להעלים את העובדה שאשתו נהגה ברכבו הצבאי ועשתה תאונה ודיווח כי הוא זה שנהג ברכב. גם הוא הודח על-ידי אשכנזי.

 

ברק סיפר בעדות: "אמרתי לרמטכ"ל: 'גבי, אתה מבין מה אתה עושה? אלה המפקדים שיש להם ניסיון ולחיילים יש אמון ללכת אחריהם למבחנים הכי קשים'. אמרתי לו: 'גבי, אתה לא יכול להיזכר בדברים כאלו שקרו לך? מה הם עשו בסך הכול? צ'יקו חיפה על הבן שלו שעשה תאונה, עימאד פארס חיפה על אשתו שעשתה תאונה. אני פעם לקחתי את אבי, כשהייתי מ"פ, לימדתי אותו לנסוע בטנק ונסענו על הדיונות".

 

"מה הם עשו בסך הכול? צ'יקו חיפה על הבן שלו". משה (צ'יקו) תמיר (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
"מה הם עשו בסך הכול? צ'יקו חיפה על הבן שלו". משה (צ'יקו) תמיר(צילום: אפי שריר)

 

ברק נשאל אם הכיר אנשי יחסי ציבור שפעלו למען אלופים ועל כך השיב: "מדובר על יואב גלנט שהוא מפעיל יחצ"נים. זו אחת הטענות. גבי, שאלתי אותו, איזה יח"צנים, מה זה נקרא מפעיל יח"צנים. הוא אמר לי שהוא מפעיל ויח"צנים עושים בשבילו. אמרתי: 'מה יכולים לעשות היח"צנים האלה, בסוף צריך להשפיע, זה לא מוכרע ב... זה מוכרע לפי הפרוצדורה שלי ואצל ראש הממשלה. בשביל להשפיע צריך להגיע אליי. מה זה יח"צנים?"

 

ברק הוסיף ואמר: "גבי אמר 'זה חבורת החווה של שרון רוצים'. הוא אפילו הזכיר שמות: אדלר וארד. אמרתי לו שארד, אני לא יצא לי לדבר איתו אף פעם. אבל אדלר, אמרתי לו, תראה, אדלר במקרה הוא שכן שלי. הוא גר מעליי. אני שומע את התיפוף של הילדה שלו, הוא שכן שלי. אני רואה אותו במעלית. אדלר מעולם לא החליף איתי מילה, לא אמר לי אף פעם את המילה יואב גלנט".

 

על פי עדות בועז הרפז, החשוד בזיוף המסמך, אמר לו אשכנזי: "אני לא רוצה לצאת מושפל, ואני לא רוצה שתקופתי תיזכר כתקופת המריבה בין הלשכות". לדברי הרפז, אשכנזי אמר לו כי כל חומר שאין לו נגיעה צבאית יש להעביר למבקר המדינה. "במקרה של גלנט, בא אלינו מישהו, והביא לנו חמש ארגזים על גלנט. אמרתי לו: 'מה אתה רוצה שאני אעשה עם זה?' הוא אומר לי 'אל תקח את זה אפילו'".

 

גלנט: בראש המערכת הצבאית עמד נוכל

עדות נוספת שנחשפת היא זו של יואב גלנט, שהיה מיועד להיות הרמטכ"ל הנוכחי. "אין לי ציפייה מפוליטיקאים, מאנשי תקשורת ומעיתונאים, אבל כאשר בראש המערכת הצבאית ניצב נוכל - זה המצב הגרוע ביותר", תקף גלנט בעדותו. "שירתי 4 שנים תחת אשכנזי, שבכולן הרמטכ"ל נלחם בי".

 

גלנט גם חשף בעדותו מעט מההתנהלות בפרשת ההשתלטות על המרמרה. "בערך שבועיים לפני הגעת הספינה אף אחד לא הכניס אותי בסוד העניין...ביקשתי מהמטה שלי בפיקוד דרום לזמן אליי נציגים מחיל הים רק כדי להבין...אמרתי שהרעיון לא נראה לי...הצעתי למפקד חיל הים דאז צ'ייני להביא אנייה גדולה פי 10, להצמיד אותה בלילה למרמרה ולהתיז עליה מים...די מהר הבנתי שרוצים תמונה של השתלטות".

 

אשכנזי הגיב אתמול לראשונה להדלפות האחרונות מדו"ח המבקר בפרשת הרפז ואמר בין היתר כי "התנהלותו האובססיבית של שר הביטחון כלפיי, גם היום, מתאפיינת בחוסר שיקול דעת בלשון המעטה. מצופה היה משר הביטחון להקדיש את זמנו לשמירה על ביטחון ישראל". מנגד, יועץ שר הביטחון ברק סרי אמר בתגובה כי "חבל שגבי אשכנזי וארז וינר מונעים את הפצת דו"ח מבקר המדינה והצגת האמת לציבור ובמקום זאת ממשיכים לזרוע שקרים, כפי שהסתבר לאורך כל החקירות, ולהטעות את הציבור".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל סלם
ברק. "אני לא דורך על זבוב כשלא צריך"
צילום: מרק ישראל סלם
צילום: ירון ברנר
אשכנזי. לא לקח את גלנט
צילום: ירון ברנר
מומלצים