שתף קטע נבחר

מה זה פצלי שמן - והאם הם יספקו לישראל נפט?

בימים אלו פועלת חברת האנרגיה IEI כדי לפתח את משאב פצלי השמן בחבל עדולם. במה מדובר, מה מונע הפקה מסחרית כרגע, ומדוע ארגוני הסביבה מסתייגים? עצמאות אנרגטית לישראל - כתבה שניה בסדרה

רבות דובר על תגליות הגז שנמצאו בשנים האחרונות מול חופי ישראל, אך גם החיפושים אחר מאגרי נפט באזורנו לא נזנחו. בימים אלו פועלת חברת האנרגיה IEI כדי לקדם ולפתח את משאב פצלי הנפט, הנקראים גם בשם פצלי שמן, בחבל עדולם. במה מדובר?

 

 

פצלי שמן הם נפט במצב מוצק שנמצאים בסלע שעומקו 400-500 מטרים מתחת לפני הקרקע, ועל מנת להופכם לנוזל נדרשת התערבות של חימום ממוקד וממושך. נכון להיום מרבית תצרוכת הנפט מיובאת, אך לדבריו של מנכ"ל חברת IEI, רליק שפיר, קיימת אפשרות ריאלית לספק את התצרוכת של מדינת ישראל על ידי נפט שיופק בארץ מפצלי שמן. 

 

 

"כבר משנות השבעים יודעים שיש בארץ פצלי שמן כאשר המאגר העשיר ביותר נמצא בשפלת יהודה" אומרת דנה קדמיאל, מהנדסת איכות סביבה בחברה "החידוש שלנו שהחימום נעשה בתת הקרקע ולא על פני השטח".

 

פצלי שמן בישראל - בעד ונגד:

 

מה שמונע את ההפקה המסחרית כרגע, הוא הצורך להוכיח את היכולת לעשות זאת בצורה כלכלית וסביבתית אחראית. משום כך החברה מבקשת לבצע פיילוט שבמסגרתו יופקו שתי חביות נפט ביום. אך פיילוט זה מתעכב בעיקר בשל בעיות בירוקרטיה ומצטרפות אליו התנגדויות של ארגוני טבע ותושבים.

 

"זו טעות לראות במאגר פצלי השמן כנפט", טוענת הילה קרופסקי, מנהלת קמפיין האנרגיה בגרינפיס. "פצלי שמן אינם נפט. מדובר בסלעים שנמצאים כמה מאות מטרים מתחת לפני הקרקע שצריכים לעבור תהליך ארוך שטיבו אינו ידוע במיוחד אם מדברים על הפקה מסחרית", לדבריה חבל שמדינה קטנה כמו מדינת ישראל תהיה חלק מניסוי כזה ותסכן את משאבי הטבע שלה.
 
מנגד מדגיש ד"ר יעקב מימרן, לשעבר הממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה והמים, כי הפיילוט יבדק לפרטי פרטים על כל ההיבטים הסביבתיים הקשורים בו. "רק אם יתברר חד משמעית שבתהליך אין זיהום מי תהום, זיהום אוויר או זיהום קרקע, רק אז ינתן האישור לעבור לשלב הבא. והשלב הבא הוא הכנת תוכנית מפורטת להפעלת פרוייקט מסחרי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי דקל, אמיר לוי
אתר הקידוח
צילום: חגי דקל, אמיר לוי
צילום: חגי דקל, אמיר לוי
עובדים באתר
צילום: חגי דקל, אמיר לוי
מומלצים