שתף קטע נבחר

מחאה בעזריאלי: שקופית ענק נגד ניסוי פצלי השמן

חברי ארגון גרינפיס קיימו אירוע מחאה נגד הפקת הדלקים מפצלי שמן בחבל עדולם. לטענתם, הניסוי יגדיל את פליטות גזי החממה של ישראל, יסכן את הסביבה ואת אחד ממקורות מי השתייה הגדולים במדינה. צפו בסרטון

ארגון גרינפיס קיים אמש (ב') בקניון עזריאלי בתל אביב אירוע מחאה נגד פרויקט הפקת הדלקים מפצלי השמן בחבל עדולם. במסגרת המחאה הקרינו אנשי הארגון על חזית המגדלים דמות של בקבוק מים ענק ועליו הכיתוב: "עוצרים את ניסוי פצלי השמן".

 

 

בארגון גרינפיס טוענים, כי הניסוי יגדיל את פליטות גזי החממה של ישראל, יסכן את הסביבה ואת אחד ממקורות מי השתייה הגדולים במדינה - אקוויפר "ירקון-תנינים", אשר מספק מים לכ- 40% מתושבי ישראל.

 

 

בארגון גרינפיס טוענים, כי בקרוב צפוי להודיע משרד האנרגיה והמים על "הליך תכנוני מזורז" לאישור הפרויקט. לטענת חברי הארגון, מסתמן כי ההליך לא יאפשר התנגדות ציבורית למיזם כפי שנהוג בפרויקטים מסוג זה, אשר הינם בעלי השלכות מרחיקות לכת בתחומים כה רבים.

 

הילה קרופסקי, מנהלת קמפיין האנרגיה בגרינפיס, אמרה כי "אוצרות הטבע שייכים לציבור. לא יעלה על הדעת שמשרד התשתיות 'ימציא' במיוחד עבור מיזם זה הליך אישור, אשר שולל מהציבור את זכותו להתנגד לניסוי מסוכן שלא הצליח בשום מקום אחר בעולם".

 

לדבריה, "פעילי גרינפיס החלו להחתים אנשים על התנגדות לניסוי. כרגע יש מעל 8,000 אזרחים מודאגים אשר מתנגדים נחרצות להליך זה, ומספרם עולה מידי יום. יש להקשיב ולכבד את רצון הציבור. גרינפיס קורא לכולם להתנגד לניסוי המסוכן ולחתום על ההתנגדות באתר גרינפיס".

 

ממשרד האנרגיה והמים נמסר בתגובה: המשרד גיבש הליך תכנוני סדור שיחול על הסדרת כלל קידוחי הנפט הזמניים, במסגרת הליך זה פעולות קבועות בשטח יתבצעו על פי חוק התכנון הבניה, לרבות הגשת תכנית מפורטת. ההליך נמצא כעת בהליכי עבודה במשרדי הממשלה הרלבנטיים.

 

"יש לציין כי ההליך המתגבש מהווה הליך מחמיר יותר מההליך שהיה מקובל עד כה בתחום חיפושי הנפט, מאחר והוא כולל שלב של שימוע והתנגדויות הציבור, וכן התייחסויות להיבטים סביבתיים. הרשאות לקידוחים יובאו בפני הוועדה המחוזית הרלוונטית, וזו תוכל לדרוש מסמך סביבתי הנוגע לכל קידוח, בהתאם לשיקול דעתה".


פורסם לראשונה 23/01/2012 23:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אירוע המחאה
צילום: יעל איפרגן ואורי צפרוני
צילום: יעל איפרגן ואורי צפרוני
צילום: יעל איפרגן ואורי צפרוני
מומלצים