שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, AFP

רוחות הרפאים של אסד: באים, שוחטים, נעלמים

מיליציית "השביחה" של אסד שביצעה את מעשי הטבח בחולה ובחמה מורכבת מביריונים שמשוחררים מהכלא תמורת נאמנות מוחלטת למשטר, שוחטים ילדים בסכינים, יורים בנשים חסרות מגן, ונעלמים ללא עקבות. הכירו את "הרוצחים ואינם נראים"

כשהשם "חוּלה" החל לרצד מסכי הטלוויזיה בעולם בשעת לילה מאוחרת בין שישי לשבת לפני שבועיים, כבר לא היה את מי לתפוס. קרובי משפחה ומכרים של תושבי העיירה במחוז חומס שבמרכז סוריה נהרו למקום בעקבות דיווחים על טבח המוני, אבל מצאו רק דם. עוד גופה שנשחטה בסכין, עוד בית חרוך, עוד קליע שניקב את הקירות - לא לפני שפילח את ראשם של ילדה קטנה, של אם, של תינוק. שדה המלחמה עדיין היה שם, אבל החיילים נעלמו.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

עד שפקחי האו"ם החלו לעשות את דרכם לאזור, עד שאל מחוץ לסוריה החלו לזרום העדויות הראשונות של הניצולים הבודדים, שסיפרו על גברים מזוקנים שפרצו לבתיהם וירו לכל עבר - כל הראיות שיכלו להוביל אל המבצעים כבר הושמדו.

ככה זה איתם, עם "רוחות הרפאים" של בשאר אסד. באים, שוחטים, הולכים - ולא משאירים שום קצה חוט ממשי. הם, לפי החשד, אלה שעומדים גם מאחורי הטבח האחרון, אתמול במחוז חמה, שבו נשחטו בפגיונות וחוררו בכדורים בין 49 ל-76 בני אדם, רבים מהם נשים וילדים. חלק מהמתים גם נשרפו למוות.

 

לרוחות הרפאים האלה קוראים "השביחה" - שם כולל למיליציות החמושות של אסד שאינן נמנות עם צבאו הסדיר והעושות בסוריה ככל העולה על רוחן. הסורים רואים בהן קבוצות הנמצאות מעל לחוק, כנופיות שתפקידן הוא לגרום לאזרחים לעשות את כל מה שדורש המשטר - תחת חסותם המוסווית של מנגנוני המודיעין, כוחות הביטחון והשלטונות הרשמיים. אם תרצו, מדובר בהעתק של כנופיות המאפיה האיטלקית, אלא שכאן מדובר בכנופיות הזוכות להגנה תמידית ונסתרת מהעין של המשטר הסורי.

  

מהיכן נובע הכינוי "שביחה"? תושבי אזור החוף בסוריה מכנים כך את המילציות הלא-רשמיות של אסד על משקל ההגזמה בערבית. "שבח" פירושו מעין "רוח רפאים", ומילת הריבוי העממי שנוצרה בסוריה - "שביחה" - נועדה להקצין את דמותם המאיימת. כך תופשים אותם הסורים: אנשים בלתי נראים שיכולים לעשות דברים יוצאי דופן, העולים על כל דמיון. האזרח הסורי מאמין שה"שביחה" מסוגלים לבצע כל פשע תחת עיניהם ואוזניהם של השלטונות הרשמיים.

 

פעם במדים, פעם בלבוש אזרחי

לפי סברה אחרת, ה"שביחה" זכו לשמם בגלל מכוניות מרצדס מדגם "סי קלאס" משנות התשעים, המכונות אף הן "שבח". הסבר אחר לשם העממי של המיליציה: "שבח" מוכר כסוג של עינוי הרווח במדינות שונות, ובמסגרתו נתלה העצור הכבול כקורבן של שחיטה, וה"שביח" - על תקן התליין - מענה אותו.

 

מיליציות ה"שביחה" הוקמו כנראה ב-1975, אחרי כניסת הכוחות הסוריים ללבנון סביב מלחמת האזרחים. מי שהקים אותן היה מאלכּ אסד, אחיו של נשיא סוריה דאז, חאפז אסד. הפעם הראשונה שבה זוהתה פעילותם הייתה בעת הברחת סמים מלבנון לסוריה באותה העת, כש"רוחות הרפאים" השתמשו בלוחיות רישוי של מנגנון המודיעין הסורי. עד מהרה הפכה ה"שביחה" מקבוצה של מבריחי סחורות פשוטים לכנופיות חמושות הבוחרות את אנשיהן בקפידה.

 

ה"שביחה" מכים עצירים במהלך ההתקוממות נגד אסד:

 

בתקשורת הערבית דיווחו במהלך השנים על קריטריונים שלפיהם נלקחים אנשים לשרת ב"שביחה". לפי הדיווחים הם צריכים להיות אנשים חסרי תרבות, בעלי רמת משכל נמוכה, וכאלה הניחנים במבנה גוף גדול, בחוזק ובספורטיביות. בדרך כלל נבחרים למשימה גם פושעים, הזוכים להשתחרר מהכלא בתנאי שהם מביעים נאמנות עד מוות למנהיג הכנופייה. המנהיג הזה נקרא לעתים בערבית "אל-מועלם", כלומר "המורה".

 

ה"שביחה", כך מספרים בסוריה, מסתובבים לעתים במדי צבא ולעתים קרובות יותר בלבוש אזרחי. הם מפעילים בתי כלא פרטיים שבהם הם מחזיקים את החטופים שלהם. החטופים האלה נלקחים לעתים כדי לשכנע אותם לוותר על רכוש, לשלם

כסף או להתנצל בפני מנהיג הכנופייה על מעשה שממנו לא היה מרוצה.

 

"השביחה" עשו לעצמם שם מטיל מורא כבר לפני שנים, אבל מאז תחילת ההתקוממות בשנה שעברה, נדמה כי שלטון אסד התיר כל רסן שעוד עיכב אותם. בסרטוני וידאו שהועלו היום לאינטרנט מזירת הטבח במחוז חמה ניכרו היטב סימני האכזריות שלהם.

 

ילד נדקר בראש, חלקי גופות ברחובות

באחד הסרטונים נראו גופותיהם של תינוקות, ילדים ושתי נשים מכוסות בשמיכות לבנות ומסודרות בשורה עם בקבוקי מים קפואים שנועדו להאט את הירקבות הגופות. בשורה אחרת נראות גופות מוטלות במקום אחר: סבתא, אם, חמישה ילדים ושני בני דודים, לפי הדובר בסרטון. הגופות נראות כולן מכוסות בבדים לבנים, וגם ביניהן הוצבו בקבוקי קרח. ידו של תינוק נראית מכסה את פניו. שמותיהם נראים כתובים על פיסות נייר שהוצמדו לגופות.

 

בשבוע שעבר סיפר עלי, ילד בן 11 מחולה, כיצד ניצל מהטבח של "השביחה" כשטבל את חולצתו בדם אחיו שנהרג, והעמיד פני מת כדי לא להיחשף. הוא סיפר כי אמו החלה לבכות ברגע ש-11 חמושים נכנסו לבית המשפחה באמצע הלילה. הגברים הובילו את אביו של עלי ואת אחיו החוצה. "אמא שלי התחילה לצרוח 'למה לקחתם אותם? למה לקחתם אותם?'", סיפר עלי. מיד אחר כך, סיפר, רצחו החמושים את כל בני משפחתו.

 

כשעלי הצטופף יחד עם אחיו הקטנים, גבר בבגדים אזרחיים לקח את אמו לחדר השינה וירה בה חמש פעמים בראש ובצוואר. "אחר כך הוא עזב את חדר השינה. הוא השתמש בפנס כדי לראות את מה שקורה לפניו. כשהוא ראה את אחותי

רָשה במסדרון, הוא ירה בה בראשה". סורים אחרים סיפרו על ילד בן לא יותר משנה שנדקר בראשו, על חלקי גופות פזורים ברחובות ועל "ריח של מוות" שקידם את פניהם כשהגיעו לעיירה חולה.

 

אף שקשה לספק הוכחות לכך שאנשי "השביחה" הם שביצעו את מעשי הטבח בחולה ואתמול במחוז חמה, לכול ברור שלאכזריות הרוצחים ולהיקף ההרג בשני המקרים מסוגלים רק הם. כשאסד אינו רוצה ללכלך את ידיו בדם ולהיות זה השולח את צבאו לרצוח אזרחים תמימים, אין טובים יותר למשימה מאשר "הרואים ואינם נראים".


פורסם לראשונה 07/06/2012 23:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדים קטנים שנרצחו בטבח בחמה אתמול
צילום: AFP
המצלמות תיעדו גופות חרוכות ושחוטות
צילום: AFP
מומלצים