שתף קטע נבחר

האור הזוהר בשמי הארץ: טיל בליסטי רוסי

רוסיה הודיעה כי ערכה אמש ניסוי מוצלח בטיל בליסטי. ככל הנראה תקלה בטיל גרמה לשובל האור שנראה בישראל ובמדינות נוספות כמו ארמניה, ירדן, לבנון, טורקיה וגם איראן

סוף לתעלומה: האור הזוהר, שנראה בשמי הארץ סמוך לשעה 20:45 הוא שובל אור של טיל בליסטי רוסי, שככל הנראה אירעה בו תקלה. סוכנות הידיעות הרוסית "נובוסטי" ציטטה את משרד ההגנה במוסקבה, שאישר כי אכן שוגר טיל מאזור אסטרחן שבמרכז המדינה, אך טען כי מדובר דווקא בניסוי שהוכתר בהצלחה. שובל האור נראה גם בארמניה, טורקיה, קפריסין, לבנון, ירדן, איראן ומדינות נוספות באזור.

 

בהודעת משרד ההגנה הרוסי נכתב: "ב-7 ביוני ב-21:39 שעון מוסקבה, צוותים של כוחות הטילים האסטרטגיים באזור אסטרחן ביצעו בהצלחה ניסוי של טיל בליסטי". סרטון וידאו, שצולם באזור ממנו שוגר הטיל, תיעד אותו בשמיים, ככל הנראה ברגע שהסתחרר. בצילום נראה חלק מהטיל נופל. הוא הוסר מהרשת כמה דקות לאחר שהועלה.

 

העצם הזוהר נראה גם במדינות האזור:

 

יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה, מנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים ומנהל פורום אסטרונומיה ב-ynet, ד"ר יגאל פת-אל, אמר כי ייתכן מאוד שמדובר בניסוי של טיל בליסטי. "הוא כנראה יצא משליטה, הסתחרר והשברים שלו בתוספת של הדלק - זה מה שראו. זה היה בגובה של 200-300 ק"מ ולכן ראו אותו במקומות רבים", הוא אמר ל-ynet.

 

בארמניה ובלבנון התקשרו גם כן אזרחים רבים לתחנת המשטרה. אזרחית בלבנון כתבה על האור בשמיים ובתגובה ענתה לה גולשת מארצות הברית, שאולי מדובר בניסיון צבאי. הלבנונית צחקה וכתבה: "ניסוי צבאי? אצלנו".

 

כך זה נראה בכפר הפלסטיני לובן א-שרקייה שליד שכם:

 

 

כך צילמו גולשים את החפץ מעל הבניינים בנתניה (צילום: שרית וולנרמן) (צילום: שרית וולנרמן)
כך צילמו גולשים את החפץ מעל הבניינים בנתניה(צילום: שרית וולנרמן)

 

ברוסיה אמרו כי הטיל פגע במטרה, מעל שטח צבאי בקזחסטן. "מטרות הניסוי היו לאשר את יציבות המאפיינים הטכניים הנוגעים למעוף טילים מדגם זה, לפתח כלי מדידה מסוגים שונים לשימוש כוחות הביטחון ולערוך ניסוי נוסף של ראשי נפץ לטילים בליסטיים בין-יבשתיים", אמר קולונל ואדים קובל , דובר מטעם משרד ההגנה הרוסי..

 

הוא הדגיש כי מטרות הניסוי הוגשמו במלואן. במיוחד הופק מהניסוי מידע על פרמטרים שונים שישמש עתה לפיתוח אמצעים אפקטיביים להגנה מפני טילים. קובל ציין עוד כי "הניסוי אישר את נכונותן של החלטות שהתקבלו מוקדם יותר".

 

רק לפני שבועיים ביצעה רוסיה ניסוי בשיגור טיל בליסטי בין-יבשתי אחר ממרכז החלל "פלסטסק" שבאזור מחוז ארכנגלסק. בנובמבר אשתקד יחידות הטילים האסטרטגיים ערכו ניסוי שיגור מבצעי של הטיל "טופול" כדי לאשר את היציבות המאפיינים המרכזיים של הטיל וכדי להעריך את האפשרות להעריך את "חיי המדף" של הטיל עד 25 שנה. בניסוי זה יורטה מטרה מעל חצי האי קמצ'טקה שבצפון מזרח רוסיה.

 

מפקד היחידה לשעבר, ליוטננט ג'נרל סרגיי קרקייב, הצהיר אז כי סוללות "טופול" עשויות להשתלב במערך הכלים של יחידות הטילים האסטרטגיים עד 2019. סוללות "טופול" הן הבסיס של יחידות הטילים האסטרטגיים, והן מאופיינות בשרידות גבוהה הודות לכושר התמרון שלהן, בחמקנות ובזמן הכנה קצר לשיגור. לפי משרד ההגנה הרוסי, הארכת משך השירות של סוללות "טופול " תאפשר להחליף טילים שמיועדים לצאת משירות בטילים מדור חדש, מבלי להעמיס יתר על המידה על תקציב הביטחון.

 

מהצפון ועד אשקלון

בארץ, מהצפון ועד אזור אשקלון, נראה האור. דורית ממושב לימן צפונית לנהריה סיפרה כי היא הבחינה באור המוזר, וכך גם חבר נוסף שגר בקרית גת. "הייתה אלומת אור ענקית מעל רכס ראש הנקרה לכיוון צפון מזרח", שיתפה. "זה נראה כאילו היה מקור אור גדול והסוף שלו לא התפוגג אלא נחתך בצורת קשת מאוד ברורה. אחרי כמה רגעים מקור הקרן התחילה לעשות מערבולת. האור לאט לאט נחלש, נהיה מין עשן. ראינו כמעט דקה וזה היה חריג".

 

ענת ויוחאי ירון מקיבוץ גזית בצפון הארץ סיפרו כי ראו את העצם דרומית לכפר דרום: "נצפה אירוע שמיימי בצפון. מגזית לכיוון כפר קיש. נצפה כדור אור בשמיים, שמסביבו נוצרה ספירלה של עשן שיצא ממנה בזווית 45 מעלות קונוס עשן ענק לכיוון השמיים. העשן התפזר לאחר מספר דקות. ראינו כדור אור שנעלם והפך לספירלה של עשן אבל היא הייתה מאוד ברורה, גדולה ומתוכה יצא מין קונוס כמו משפך של עשן לבן. ראינו את הספירלה מסתובבת בערך חצי דקה והעשן בצורת המשפך היה בערך שלוש דקות שהלך והתפוגג ובסוף ראו אותו כמו קשת גדולה של עשן".

 

תופעה דומה בנורבגיה

הדיווחים של האזרחים מזכירים תופעה דומה שהתרחשה בנורבגיה ב-9 בדצמבר 2009. גם אז דיווחו אלפי אזרחים על ספירלה זוהרת בשמיים ועל שובל עשן או ערפל. מדענים ומומחים התקשו להסביר מה המקור לתופעה, וסברו כי מדובר בניסוי כושל בטיל.

 

צילום הטיל בנורבגיה ב-2009

 

אכן, כעבור יממה אישר משרד הביטחון הרוסי כי ערך ניסוי כושל בטיל הבליסטי "בולאבה". מומחה הביטחון פאבל פלגנהאוור אמר כי התמונות ששלחו אז הנורבגים תאמו ניסוי כושל בטיל בליסטי. "האורות והעננים מופיעים מפעם לפעם כאשר טיל כושל בשכבות הגבוהות של האטמוספרה, וכבר דווחו בפעמים אחרות בעבר. לפחות הניסוי הכושל יצר זיקוקים נחמדים לנורבגים", הסביר המומחה הרוסי.

  

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 07/06/2012 23:37

 

בהכנת הכתבה השתתפו אביגיל לושי, לי פלר, אריאל דניאלי, פולינה גרייב וירון דרוקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האור בעמק יזרעאל
צילום: אבי אביזמר
האור ברוסיה
גולשים צילמו את העצם המאיר
צילום: עומר אליהו
מומלצים