שתף קטע נבחר

השרים בעד: המשרד להגנת הסביבה יגן על בע"ח

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק להעברת סמכויות האכיפה של חוק צער בעלי חיים ממשרד החקלאות למשרד להגנת הסביבה. "יש ניגוד עניינים בין האינטרס של משרד החקלאות לשמירה על רווחת בע"ח", אמר השר ארדן. שרת החקלאות הגישה ערר נגד ההחלטה. בארגונים למען בע"ח בירכו על תמיכת הממשלה

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') ברוב של 10 תומכים מול שלושה מתנגדים, את הצעת החוק להעברת סמכויות האכיפה לחוק צער בעלי חיים ממשרד החקלאות למשרד להגנת הסביבה.

 

בעקבות החלטת וועדת השרים לענייני חקיקה, הגישה שרת החקלאות, אורית נוקד, ערר על ההחלטה. "החוק כיום מבטא את הצורך לאזן באופן הולם ואחראי בין אינטרסים וערכים שונים כמו הגנה על בריאות הציבור, מניעת הפצת מחלות בעלי חיים וצרכי החקלאות. המשרד הוא בעל הידע המקצועי וסמכויות האכיפה לטפל בנושא", אמרה השרה בהודעתה לתקשורת.

 

"היעדר הגנה מספקת לבע"ח מצד המדינה"

לטענת יוזמי ההצעה, חברי הכנסת אלכס מילר, כרמל שאמה-הכהן, איתן כבל, דב חנין, דוד רותם, חמד עמאר, ליה שמטוב, זבולון אורלב וגאלב מג'אדלה, "ביקורת רבה מופנית לכך שהטיפול בנושאים הקשורים לזכויות בעלי חיים בישראל לוקה בחסר. בעלי החיים אשר מטבעם הם אולי הקבוצה החלשה ביותר בישראל, חשופים לפגיעות רבות ולהעדר הגנה מספקת מצד המדינה", כתבו חברי הכנסת בדברי ההסבר להצעת החוק וטענו כי הסמכויות המרכזיות בכל הנוגע למניעת צער בעלי חיים מופקד בידי משרד החקלאות. 

 

לדבריהם, "משרד החקלאות הוא משרד כלכלי באופיו, שכן הדבר יוצר ניגוד עניינים מובנה בין תפקידיו השונים של המשרד". כיום הסמכויות לפי חוק צער בעלי חיים מתחלקות בין משרד החקלאות לבין המשרד להגנת הסביבה. לטענת יוזמי ההצעה, על המשרד להגנת הסביבה להיות אחראי על מכלול ההגנה על בעלי חיים וקידום זכויותיהם.

 

"האחדת הסמכויות תחת משרד ממשלתי אחד, תתרום להגברת ההגנה על בעלי חיים בישראל, תמנע כפילויות של גורמי האכיפה והפיקוח ותייעל את המנגנונים שנועדו לקדם את רווחתם וזכויותיהם".

 

ארדן: "נכונים לבצע את המשימה החשובה"

במשרד להגנת הסביבה מציינים כי השר להגנת הסביבה נאבק להשגת תמיכת חברי הוועדה בהצעת החוק ואמר בתגובה להחלטת הוועדה, כי "חברה נבחנת ביחסה לחלשים, בעלי החיים הם חסרי אונים וכיום אין להם הגנה מספקת. משרדי מתחייב לקחת את הסמכויות בלי שום דרישות לתקציב וכח אדם. אנחנו נכונים לבצע את המשימה החשובה של שמירה על רווחת בעלי החיים ולהפעיל אכיפה כנגד התעללות בהם". 

 

ח"כ אלכס מילר, יו"ר ועדת החינוך והתרבות אמר בהודעתו לאחר ההצבעה כי אישור ההצעה "מהווה צעד חשוב בהגנה ובשמירה על ביטחונם של בעלי החיים. בעצם אישורה לקריאה טרומית של הצעת החוק, מדינת ישראל מיישרת קו עם מדינות העולם בהן יש הפרדה מוחלטת בין הגופים שמטפלים בשמירה על בעלי חיים לבין הגופים שמטפלים בחקלאות".

 

בארגונים למען בעלי חיים בירכו על החלטת הוועדה והביעו תווקה כי חברי הכנסת יתמכו בהמשך קידום הצעת החוק.

 

בארגון "נח - התאחדות ישראלית של ארגונים להגנת בעלי חיים", אמרו בתגובה כי "עמותות להגנת בעלי החיים התמודדו במשך שנים רבות מול העדר אכיפת חוק צער בעלי חיים, סחבת של שנים בהתקנת תקנות לשיפור רווחת בעלי חיים במשרד החקלאות, ופעלו בנחישות לתיקון המצב".

 

ב"תנו לחיות לחיות" הדגישו כי היו מעורבים ביוזמת הצעת החוק עם ח"כ מילר ואמרו כי "מדובר באחד התיקונים החשובים ביותר לחוק צער בעלי חיים מאז שנחקק, אם לא החשוב שבהם. אנו מברכים על כך שהממשלה לא נותרה אדישה לעיוות הנוראי שנוצר בשל הפקדת חוק צער בעלי חיים בידי משרד החקלאות ולפגיעה העצומה שמשרד זה גורם לבעלי החיים".

 

בעמותת "אנונימוס לזכויות בעלי חיים" מסרו כי "העברת החוק למשרד להגנת הסביבה, שמעוניין להציב את ישראל כמדינה מתקדמת בתחום ההגנה על בעלי החיים, תוכל למנוע סבל גדול ומיותר ממאות מיליוני בעלי חיים בשנה שאין לו מקום במדינה מתוקנת".

 

בעמותת "הכל חי" קראו "לראש הממשלה לתמוך בהחלטה הגורפת של שריו ולהביע תמיכה מובהקת בעמדתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ועדת השרים אישרה. בארגונים צופים מאבק בין המשרדים בהמשך הדרך
צילום: אבי רוקח
בעלי חיים - "הקבוצה החלשה ביותר בישראל"
צילום: ברוך פייגנבאום
מומלצים