שתף קטע נבחר

קלאסיקה חרדית: רבי המכר שלא הכרתם

בישראל חיים רבבות ילדים שלא שמעו על "הארי פוטר" או "גלי". מצד שני, בישראל חיים רבבות ילדים שלא שמעו על "ילדי שי" או "הנועזים בעלטה" - שבבני-ברק וירושלים נחשבים לספרות קלאסית, שכל ילד חרדי מכיר

עם פתיחת פסטיבל שבוע הספר ונתוני הלמ"ס, יש סיבה למסיבה: בשנים האחרונות חלה צמיחה היסטרית של 148% בהוצאה למשק בית לרכישת ספרים שאינם ספרי לימוד. אלא שלעתים נדמה, כי חלק נכבד מאותם אחוזים תרבותיים "מתבזבזים" על ספרות קומיקס רדודה, או על מותחנים פלקטיים נטולי רבדים ספרותיים. תחושה זו אף מקבלת משנה תוקף על רקע הצלחת "הארי פוטר" העולמי, על שכפוליו.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

מנגד, ראוי להצביע על ז'אנר שלם של ספרות משובחת ואיכותית, שאינה נופלת מהספרות הכללית. אלא שהיא אינה זמינה לקורא הישראלי - לא בחנויות הספרים, ואף לא בספריות העירוניות. תכירו את הספרות החרדית, שמחזיקה בשלל אלמנטים ספרותיים מרהיבים ובלתי מוכרים עדיין בסוגה הכללית.

 

דווקא חוסר היכולת המובנית של הכותב החרדי לגעת בנושאים רגישים מסוימים כמו אלימות פיזית ומילולית, בוטות לשונית וכניסה מסיבית לחדר המיטות - מפיק יצירות מפעימות ומהורהרות, שעשויות היו, עם קצת הכרה ציבורית, להפוך לקלאסיקה מקומית ולטקסטים מכוננים.

 

אם השתכנעתם להרחיק מעבר לסניף הקרוב של "סטימצקי", קבלו את חמש היצירות החרדיות הקלאסיות לילדים, ממדף הספרים של ילדותי. גם מבוגרים שאינם דתיים ייהנו.

 

"צלקת"/ ח. אלקנה

על רקע ימי הצנע, נפרש סיפורה של נעמי גולדשמידט, בת עשירים מגרמניה, שעלתה עם הוריה לירושלים הענייה, המתניידת על אופניים ועגלות. הליידי "החוצניקית" שמופיעה לבית הספר עם הנהג הפרטי של המשפחה, זוכה לקיתונות של לעג ולמבטים בלתי מבינים, כשהיא מבקשת מאחת מבנות הכיתה את מספר הטלפון שלה. פשוט, הילדות לא ראו מכשיר טלפון בביתם.

 

הדיסוננס המפעים והמרתק בין שתי הציוויליזציות המתנגשות בכיתתה הקטנה של נעמי, מקבל ביטוי נוגע ללב בפולמוס הציבורי על סוגיית השילומים מגרמניה בשאלות מוסר, מדינה ומלחמה, כשלאורך הספר כולו עולה ומסלימה התחושה כי לגולדשמידט הצעירה יש איזשהו סוד משפחתי נורא שאותו היא נוצרת.

 

"השליחות הגורלית"/ מאיר ברעם

שריפת ספרי התלמוד הפומבית במאה ה-13 לא תפסה את תלמידי ישיבתו של רבנו יחיאל, מגדולי בעלי התוספות, בלתי מוכנים. חודשים מעטים קודם לכן, מיד לאחר נצחונו המרשים בוויכוח הנודע עם נציג הנוצרים, המומר ניקולס דונין - חילק את מסכתות הש"ס בין תלמידיו, והורה לכל אחד מהם לשנן אותם בעל-פה, כשהוא מקפיד על דיוק פנומנאלי.

 

ספרים שהם שיעור בהיסטוריה יהודית (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
ספרים שהם שיעור בהיסטוריה יהודית(צילום: עופר עמרם)

 

במקביל שולח רבֵנו יחיאל את בחיר תלמידיו, ראובן בן השוחט מן העיר טוך, כשבידו ארגז המכיל אוצר שלא יסולא בפז – כתבי ידיהם של בעלי התוספות, מפרשי התלמוד הגדולים בדורות האחרונים, לעיירת מולדתו טוך, לשם טרם הגיעה הגזירה הנוראה. אלא שבעיירה השלֵווה מחוללת דרמה של ממש: המושל המקומי, אדם ישר והגון, מסולק ממשרתו על ידי שני נוכלים שעושים שימוש, כך מאמינים כולם, בכוחות מסתוריים, ומצליחים להשתלט על העיירה הרדומה. אל תוך קלחת פוליטית-ספיריטואלית זו נקלע ראובן עם מטענו היקר, ומכאן העלילה רק מסתבכת.

 

ספריו של מאיר ברעם - כינויו הספרותי של רב מוכר ברחוב החרדי - סובבים סביב ציר ההיסטוריה היהודית החל ממלחמת החשמונאים במאה השנייה שלפני הספירה, ועד למסעות הצלב במאה ה- 11. השפה הכל כך ייחודית שבה ניחן הסופר, מוצאת את ביטויה בכל שמונת ספרי הסדרה, והם מהווים מסמך היסטורי חשוב, המעוגן במחקרים.

 

"ילדי שי"/ מנוחה בקרמן

"ילדי שי" משכונת עזרת תורה בירושלים, הם ללא ספק המקבילה החרדית לחבורות הילדים העליזות של שנות ה-80

("השביעייה", "החמישייה" וחבורת "כאסח"). מתוך סדרת הספרים המשובחת הזו על שלל עלילותיה, אפשר לציין כותר אחד, מכמיר לב וחסר גיל: "ילדי שי מאמצים את תמי".

 

משפחתה של תמי, ילדה כבת תשע, נספתה כולה בתאונת דרכים מחרידה. באין לה קרוב משפחה מלבד סבה שנעלם בחו"ל, היא מאומצת על ידי משפחת וולף, משפחתם של "ילדי שי". ייסורי קליטתה בביתה החדש, הקושי בהפנמת האסון, וחיפושיה העצובים אחר סבה הפכו את הספר לרב-מכר בלתי פוסק בחנויות הספרים החרדיות גם עשרים שנה לאחר כתיבתו.

 

"זעקה ללא מענה"/ נחמה קרמר

שוב, 23 השנים שחלפו מאז שנכתב, כמו לא נגעו באקטואליות שלו. "זעקה ללא מענה" נוגע בארבעת האלמנטים המרכזיים המרכיבים את ליבת הוויכוח בציבוריות הישראלית: שאלת מיהו יהודי, חוק הגזענות, יחסים בין יהודים וערבים, והיחס בין הורים לילדיהם שחזרו בתשובה.

 

ענת היא נערה חילונית לשעבר ובת סמינר אדוקה מאוד בהווה. אבל ענת, כך מתברר, איננה יהודיה כלל. למעשה אביה יהודי, אך אמה נוצרייה-ישראלית. ענת לא יודעת זאת, כמובן, ודמותה היהודית המופלאה, מחשבותיה, אמונותיה ותפיסותיה, ממלאים בצורה מרשימה את 300 עמודי הספר.

 

ב"זעקה ללא מענה" עולה, אולי לראשונה בסוגת הספרות החרדית, קונפליקט יחסי האהבה והזוגיות של נערות יהודיות עם צעירים ערבים. דווקא ענת, שאיננה מודעת לסטטוס המיוחד שלה, מצליחה לסייע לאחת מבנות כיתתה שנסחפה לקשר כזה.

 

ספר אקטואלי זה נכתב על בסיס סיפור אמיתי ומכאן ייחודו, וכפי שמציינת המחברת בהקדמתה: "מה שהיה מוטל עלי לעשות הוא 'ללחוץ על הכפתור' הנכון במחשב האישי, ולפלוט את המידע".

 

"שלוש הבטחות, שנת החרב"/ אבנר גולד

קורותיה של משפחת פוליצבר, משפחת הרב מן העיר פוליצ'ב שבדרום פולין, הם החומר שמרכיב את סדרת הספרים של הסופר החרדי-אמריקני, אבנר גולד. בתשעת ספרי הסדרה מגולל גולד לא רק את סיפורה של משפחת הרב מפוליצ'ב, אלא בעיקר את סיפורו של העם היהודי שחי באירופה שבין המאה ה-17 למאה ה-19.

 

חייהם הנפתלים ורבי העלילה של משפחת פוליצ'בר המופלאה - האב הרב מנדל ובנו רבי שלמהלי, שנחטף כילד, הפך לכומר, וברבות השנים חזר למשפחתו - נפרשים לצד פרשיות מכוננות בהיסטוריוגרפיה היהודית, כמו השואה האיומה של שנות ת"ח ות"ט, עלייתו של משיח השקר שבתי צבי – חייו, נשותיו, וסופו העגום.

 

"הנועזים בעלטה"/ שמואל ארגמן

תיאור תיעודי מכמיר לב סביב חייהם של שני אחים צעירים בגטו ורשה, בתקופת מלחמת העולם השנייה. מלבד

סיפורם האישי של האחים שאיבדו את משפחתם, מצטיירת גם דמותה של ורשה על ישיבותיה הסודיות במקלטים מסתוריים, המרד המפורסם שכשל וארגוני הפרטיזנים.

 

שמואל ארגמן (שמו הספרותי של שמואל רוט) הוא הסופר החרדי המשמעותי הראשון בישראל, שיצר ז'אנר חדש של ספרות מתח לילדים, על ערכי היהדות. דורות שלמים של בני נוער (היום כבר מבוגרים בעצמם) גדלו על עשרות ספריו. "נועזים בעלטה", אגב, הוכר על ידי משרד החינוך כספר קריאה מומלץ לצד ספרי דבורה עומר, דורית אורגד ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עטיפת הספר
חבורת הילדים החרדית האלטרנטיבית. "ילדי שי"
עטיפת הספר
עטיפת הספר
משרד החינוך ממליץ. "הנועזים בעלטה"
עטיפת הספר
עטיפת הספר
ספק אם ילדכם מכיר את התקופה. "השליחות הגורלית"
עטיפת הספר
עטיפת הספר
מיהו יהודי. "זעקה ללא מענה"
עטיפת הספר
מומלצים