שתף קטע נבחר

כתובות "היטלר, תודה על השואה" רוססו ביד ושם

המשטרה פתחה בחקירה לאחר שברחבת הכניסה למוזיאון בירושלים אותרו לפחות 10 כתובות נאצה. בין השאר רוסס: "מדינת ישראל היא האושוויץ הרוחני של עדות המזרח". על הכתובות חתומה "היהדות החרדית העולמית". יו"ר יד ושם: אני נדהם מאקט בוטה של שנאה בוערת למדינה ולציונות

אלמונים ריססו הלילה (יום ב') לפחות 10 כתובות גרפיטי ברחבת הכניסה למוזיאון יד ושם בירושלים. באחת מהן נכתב "היטלר, תודה על השואה" ובאחרת "אם היטלר לא היה, הציונים היו צריכים להמציא אותו". צוותי זיהוי פלילי הגיעו למקום והמשטרה פתחה בחקירה.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

נוקבו צמיגים בשועפט ורוססה כתובת: "האולפנה"

"רה"מ דיוויד קמרון שכח את בתו בת ה-8 בפאב"

 

בין הכתובות שנמצאו: "מדינת ישראל היא האושוויץ הרוחני של עדות המזרח", "יהודים התעוררו, משטר הרשע הציוני מסכן אותנו". אנשי יד ושם ציינו כי הכתובות רוססו על קירות האנדרטה של כיכר גטו ורשה ואנדרטת הקרון. אבנר שלו, יו"ר יד ושם, אמר ל-ynet: "אני נדהם מאקט בוטה של שנאה בוערת למדינה ולציונות, שמבטא חציית קו אדום".

 

חילול האנדרטה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
חילול האנדרטה(צילום: אוהד צויגנברג)
   

10 כתובות רוססו במקום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
10 כתובות רוססו במקום(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"תודה להיטלר", ביד ושם (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"תודה להיטלר", ביד ושם(צילום: אוהד צויגנברג)

 

שר החינוך, גדעון סער, אמר כי הוא מזועזע ממעשה ההשחתה ומתוכן הכתובות. "מי שחילל וטינף את יד ושם בכתובות מופרעות אלה, עשה זאת במטרה לפגוע ברגשות הציבור". שר החינוך אומר עוד כי הוא סומך על משטרת ישראל שתדע לאתר את הפושעים ולהעמידם לדין. 

 

בכתובות שרוססו במקום צויין: "ממשלת פולין הנכבדה, די לאפשר לציונים לערוך באושוויץ טקסי זיכרון מניפולטיביים" - כתובת שנחתמה בשם "היהדות החרדית העולמית". "ציונים רודפים! אתם הכרזתם מלחמה על היטלר בשם העם היהודי! אתם הבאתם את השואה!". ועוד נכתב: "יהודים תתעוררו! משטר הרשע הציני לא שומר עלינו, רק מסכן אותנו".

 

"טקסי זיכרון מניפולטיביים" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"טקסי זיכרון מניפולטיביים"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

פשעי שנאה כלפי יהודים נפוצים יותר מחוץ לישראל. בסוף השבוע חולל בית קברות יהודי במערב אוקראינה. במשטרה דיווחו כי ברחבי בית העלמין, בו קבורים 17,500 יהודים שנספו בשואה, נחרטו כתובות נאצה. על פי הדיווח המשטרתי נוצתו בבית העלמין אנדרטת זיכרון ועוד כמה פנסים. במשטרה גורסים כי האלמונים השתמשו בחלקי המנורות כי לחרוט ברחבי האתר כתובות נגד יהודים. ראש הקהילה היהודית בריבן, אנדרי פראיירמן, כינה את המעשה "מחריד. המשטרה המקומית, שנמצאת במרחק 350 קילומטר מהבירה קייב, ממשיכה לחקור .

 

לפני כמה ימים אירע אירוע אנטישמי בצרפת. בסוף השבוע הותקפו יהודים חובשי כיפה בפטישים ובמוטות ברזל בעיר וילרבאן שבמזרח המדינה. על פי המשטרה, הם הותקפו בידי עשרה בני אדם שהכו אותם בפטישים ובמוטות ברזל. על פי משרד הפנים, הרקע לתקרית הוא אנטישמי. שני חשודים הסגירו עצמם ונמשכים החיפושים אחרי חשוד שלישי.

  

גם בהונגריה הרימה אנטישמיות ראש. לפני שבועיים עצרה משטרת בודפשט שני גברים החשודים כי השחיתו מספר אנדרטאות במדינה כולל פסל של חסיד אומות העולם ראול ולנברג, שעליו נתלו רגלי חזיר שותתות דם. השבוע הותקף הרב יוסף שוויצר בן ה-89 ליד ביתו במרכז בודפשט על-ידי גבר לא מזוהה, שקרא לעברו "אני שונא את כל היהודים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נאצה ביד ושם
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים