שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  שאתחתן בטקס אלטרנטיבי? כן, והנה 5 סיבות

  אוכלוסיית המתחתנים בטקס אלטרנטיבי מתחלקת לשניים: אלו שלא יכולים להתחתן בטקס דתי, ואלו שיכולים, אך מבקשים לעשות את זה אחרת. אם אתם נמצאים באמצע ועדיין מתלבטים, אולי הטור הזה יעזור לכם בגיבוש ההחלטה הסופית

  הרשו לי לתאר לכם מהלך נפוץ של זוגיות, המובילה לנישואים: אתם כבר שלוש שנים נפלאות יחד, שנתיים מתוכן גרים צמוד-צמוד. בשלב מסוים כבר ברור שתתחתנו, וברור שבמקום ההוא, וכבר יש לכם מושג ברור על המוסיקה והתפריט, וברור גם שצריך להזמין רב, ולבחור שמלה ולהסכים על תפריט. הכל נראה די ברור וידוע. השאלה היא איך בכלל הפך הרגע החד פעמי והמקודש הזה לטקס כל כך ברור מאליו?

   

  עוד בנושא:

  במקום רבי וחופה: 5 חתונות אלטרנטיביות  

  בית ספר לנימוסים: איך לא מתנהגים בחתונה

  אל תשכחו לנשום: כך תגיעו רגועים לחתונה

   

  במקום לפצוח בסקירה היסטורית מרדימה, הנה השאלה היותר רלבנטית: איך מבטיחים שרגע החיבור הזה בינינו, לא יהיה שחוק, לעוס ומובן מאליו? איך עושים שזה ייחרט בלב, בזיכרון - ולא רק בחשבון הבנק? איך שומרים על זה רומנטי ואותנטי?

   

  הנה אחת התשובות המרעננות שמספקת לנו התקופה. שתי מילים שמקפלות עולם קסום, עמוק וכל כך לא ציני - טקס אלטרנטיבי. טקס נישואים אלטרנטיבי הוא אפשרות שהפכה יותר ויותר מקובלת בשנים האחרונות, בוודאי עבור אוכלוסיה שאינה יכולה להינשא בטקס דתי, אך גם עבור אנשים שיכולים, ובוחרים במודע, לעשות את זה אחרת.

   

  נבהיר מיד ולמען הסר ספק - נכון לעכשיו, טקס אלטרנטיבי בלבד, אינו הופך אתכם נשואים רשמית במדינת ישראל. שתי האפשרויות היחידות להירשם כנשואים הן להתחתן דרך הרבנות, או להינשא אזרחית באחת המדינות שישראל מכירה בנישואים האזרחיים שלהם (כמו קפריסין או צ'כיה).

   

   

  אכן, ברוב המקרים, הזוגות הבוחרים להינשא בטקס אלטרנטיבי משלימים אותו בנסיעה קצרה לקפריסין/פראג, ועורכים שם טקס רשמי בבית העירייה.

   

  בדרך זו הם גם נרשמים כנשואים וגם נהנים מיתרונות הבחירה בטקס האלטרנטיבי. ואם אתם עדיין מתלבטים, הנה חמש סיבות שיעזרו לכם לגבש את ההחלטה.

   

  1. יצירתיות, סמליות וחשיבה עצמאית

  לא עד מסורת שהתאבנה או תכתיב רבני, או כל מיני דברים ש"לא עושים וזהו" (ניסיתם פעם לשכנע את הרב שגם הכלה תקדש בטבעת?). טקס אלטרנטיבי הוא הזדמנות לתהליך חשיבה פורה ויצירתי עם עורך הטקס שלכם, תוך שימת דגש על הערכים והסמלים שחשובים לכם בחייכם המשותפים.

   

  לכל זוג הסיפור המרתק שלו, והוא מוצא את ביטויו בטקס. זוג שמחובר מאוד להורים, לאחים ולסבים, יכול למשל לכלול בטקס שלו ברכה מיוחדת, שיקריא נציג של כל אחד מהדורות במשפחה. אני מכירה זוג שהכיר במקדש הודי השוכן בפסגת הר. אותו הזוג החליט לשלב בטקס את הסיפור של אותה אלה הודית, אותו סיפרתי על רקע צלילי סיטר עדינים.

   

  זוג נוסף שאב השראה מהמנהג המסורתי "ברכת כלה", והחליט לחבר ברכה אישית לחתן וברכה אישית לכלה. את הברכה הקלטנו מראש והשמענו אותה בעודם צועדים, כל אחד מלווה בהוריו, אל מתחת לחופה. אלו הן כמובן דוגמאות פרטיות, אך הן ממחישות את היכולת ליצור טקס שמבטא באופן מדויק את משמעות ההחלטה החשובה הזו בחייכם.

   

  זה הערב שלכם, הרשו לעצמכם להיות יצירתיים ומקוריים לשם שינוי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  זה הערב שלכם, הרשו לעצמכם להיות יצירתיים ומקוריים לשם שינוי(צילום: shutterstock)

   

  2. הטקס המסורתי לא הולך לאיבוד

  בטקס אלטרנטיבי, אתם וכל בני ביתכם עשויים להבין סוף-סוף את המשמעויות האמיתיות של הטקס המסורתי. זהו יתרון מרתק, שקורה במין "הפוך על הפוך" שכזה. קורה הנס הזה? ובכן – כמעט כל זוג שהשאתי מעוניין ליצור חיבור למסורת בטקס שלו. הרי זה לא שהפסקנו להיות יהודים או ישראלים לרגל חתונתנו, אנחנו פשוט לא רוצים שברגע הכי חשוב בחיינו יוגש לנו תבשיל בטעם של פעם עם השטנץ הנדוש והשגרתי.

   

  רוב הזוגות הבוחרים בטקס נישואין אלטרנטיבי שואפים להישען על הטקס המסורתי כנקודת מוצא, ולצבוע אותו בגוונים האישיים שמייחדים אותם, ויתרה מכך – את החיבור ביניהם.

   

  לכן, בטקס אלטרנטיבי האפשרות פתוחה ללמוד, ואפילו לעומק, את המשמעויות של הטקס המסורתי. בואו נבין כמה מהן, על קצה המזלג: למשל, למה פורשים חופה? כי החופה מסמלת את הבית החדש שבני הזוג בונים יחדיו, ובעמדם מתחתיה הם מבטאים את נכונותם לבנות בית ומשפחה משלהם.

   

  או, למה מקדשים דווקא בטבעת? כי הטבעת בצורתה העגולה שאין בה סוף ואין בה התחלה, מייצגת אינסופיות. בהקשר הזוגי היא מסמלת את אינסופיות האהבה. ואחרון חביב - מה המשמעות של שתיית היין? ובכן, מעבר ל"יין ישמח לבב אנוש", הרי שהיין - איכותו משתבחת עם השנים, ובכך הוא מבטא את השאיפה שהאהבה והמחויבות בין בני הזוג אף היא תשתבח ותתעצם בחלוף הזמן.

   

  הבנות אלו ואחרות מעוררות את הרצון לכלול ולהסביר מרכיבים אלה בטקס. והאורחים? הם יהיו מרותקים, ואתם תזכו בחוויה שלמה – חוויה של הרמוניה בין שני העולמות.

   

  טבעות נישואין, על שום מה? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  טבעות נישואין, על שום מה?(צילום: shutterstock)

   

  3. שיתופיות משפחתית

  בטקס אלטרנטיבי יש לכם אפשרות נהדרת לשתף את המשפחה והאורחים בטקס שלכם. אם לא הספיקו לכם הסיבות עד עכשיו, הרי סיבה מנצחת המגיעה היישר מחיק המשפחה הישראלית החמה (ויש האומרים הדביקה): לפני 20 שנה כשהתחתנתי (בטקס אורתודוכסי כמובן), אמי הפולנייה הכריזה – השמחה היא לא רק שלך, היא גם שלנו! אמרה וצדקה, לגרסתה.

   

  ובכל זאת, מתחת לחופה, עם הרב וכל השאר, היא הייתה סטטיסטית חביבה ולא יותר. למה? כי כך אומרת ההלכה. ובכן, בטקס אלטרנטיבי מכירים בזכות המשפחה ובזכותכם לשתף את מי שתרצו ואיך שתרצו, בטקס שלכם. מי שתרצו ילווה אתכם לחופה, מי שתרצו יעמוד מתחתיה אתכם, מי שתרצו יעלה לברך, כל האפשרויות פתוחות בפניכם.

   

  אחד הרגעים המרגשים בהקשר זה קרה בחתונה שערכתי לפני כשנתיים. הסבא והסבתא, שנשואים 58 שנים, עלו לברך. הזוג בקש מהם מראש לשאת להם איחולים מתוך אהבתם רבת השנים. הסבתא אמרה משפט, הסבא השלים אותה, שניהם עמדו שלובי ידיים לאור השקיעה בחופה על שפת הים, פניהם קורנות אהבה ועדנה. זה היה רגע קסום של איחוד וייחוד, שייחרט בלב לעד.

   

  4. הטקס הוא המרכז

  נפתח בחדשות הרעות: בשנים האחרונות חתונות רבות הופכות להיות אירועים גרנדיוזיים שלא היו מביישים שום הפקה הוליוודית. שלל אתרים ופורטלים מציעים מפיקי על המנצחים על החגיגה ודואגים לעיצוב, לאוכל, לשתייה, לתקליטן, לצלם, לווידיאו, לאטרקציות, והכל בשיא ההשקעה וההקפדה.

   

  לא, אל תבינו לא נכון, אין לנו בעיה עם זה - תחגגו, תיהנו וכל השאר, אבל היי, לא נסחפנו? לא שכחנו לשם מה התכנסנו? החלק החשוב ביותר של העניין – הטקס – נדחק לקרן זווית. למה? כי פה אין מה לחדש (לכאורה), פה אנחנו מקובעים בברור מאליו, פה הבחירה נעלמת לטובת ברירת המחדל.

   

  לעומת זאת, ואלו החדשות הטובות, כשאתם בוחרים בטקס אלטרנטיבי, אתם בוחרים בסדר הנכון של הדברים: הטקס יהיה מרכז האירוע וכל השאר יוצר את האווירה שאתם רוצים סביבו. טקס אישי ייחודי שלכם ממקד אליו את כל האנרגיה והקשב, מה שאתם אומרים נקלט בתשומת לב, החוויה היא של התכנסות והתרגשות, קהל שלם מעצים בנוכחותו זוג שמתחייב לחיים משותפים.

   

  מכירים את הפסוק "מה שיוצא מן הלב נכנס אל הלב?", ובכן, ככה בדיוק זה עובד. לעניין הזה, אגב, יש גם בונוס שמן – את החתונה שלכם לא ישכחו, אף פעם. שנים ידברו עליה, ובהתפעלות.

   

  "אל תתנו לחלק החשוב של הערב להתפספס" (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  "אל תתנו לחלק החשוב של הערב להתפספס"(צילום: Shutterstock)

   

  5. חופש דת, מצפון ומגדר

  בטקס אלטרנטיבי תגשימו את תפיסת העולם האזרחית-חילונית-חופשית שלכם. התחלתי ברומנטיקה ובקסם, ואסיים באמירה חברתית, אפילו פוליטית רחמנא לצלן. אוכלוסיית המתחתנים בטקס אלטרנטיבי מתחלקת לשניים: אלה שלא-יכולים (אלה שיהדותם בספק, יהודים עם לא יהודים, זוגות חד-מיניים), ואלה שיכולים, אך לא רוצים (להתחתן בטקס דתי).

   

  באמצע נמצא ציבור שלם, חילוני חופשי ונאור, בתוכו אותם אלפי צעירים שיצאו לרחובות בקיץ. והנה, צבור זה נותן לממסד אנכרוניסטי לנהל את חייו באחד מהרגעים החשובים והאינטימיים ביותר. המצב הזה יכול להשתנות רק אם רבים יותר ויותר מאיתנו היכולים, יחליטו על הדרך האלטרנטיבית ויצהירו דרכה: אנחנו רוצים אחרת. אנחנו רוצים את הזכות לבחור באמת, איך להתחתן, ושמדינת ישראל תכיר בכך.

   

   

  חבריי ואני, עורכי טקסים מנוסים, איננו נגד טקסים דתיים. אנו בעד מתן הזכות החופשית לנישואים – דתיים או אזרחיים, ומיסודה בחוק. לשם כך צריכה להיווצר מסה קריטית, ואתם, העומדים להינשא, יכולים לתרום את חלקכם. אני מזמינה אתכם להצטרף אלינו לעשייה אישית וחברתית חשובה זו.

   

  להתראות בשמחות!

   

  אהבתם את הכתבה? ספרו לנו בפייסבוק של ערוץ יחסים  

   

   

  • הכותבת עורכת טקסי חתונות, מטעם מכון "תמורה", המכון הגבוה למנהיגות יהודית – רבנות חילונית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  טקס אלטרנטיבי מתאים בראש ובראשונה לזוגות שלא יכולים להתחתן בדרך אחרת
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים