שתף קטע נבחר

הפרעה: עושים סקס מתוך שינה - ולא זוכרים בבוקר

סקסומניה, פעילות מינית מתוך שינה, היא תופעה נדירה: הסובלים ממנה מתנפלים באמצע הלילה על בני הזוג בתשוקה, ובבוקר לא זוכרים דבר ממה שעשו לו. המומחים ב"זמנים מודרניים" ב"ידיעות אחרונות" מסבירים איך אפשר לטפל בהם

כשגיא הגיע למרפאה לטיפול מיני, הוא היה נסער מאוד. הוא סיפר שכשהתעורר בבוקר, סיפר לחברתו על חלום מוזר שהיה לו, שבמהלכו הם עשו סקס ללא קונדום וזה הרגיז אותו מאוד. לתדהמתו חברתו ענתה שלא רק שזה לא היה חלום, אלא שהוא כפה עליה בכוח יחסי מין מתוך שינה. הוא היה נבוך עד עמקי נשמתו ולא הפסיק להתנצל ולהתחנן שתסלח לו על המעשה הנורא.

 

עוד כתבות על סקס:

 

זה לא היה הביקור הראשון של גיא בן ה-30 במרפאה. הוא סבל מהפרעות בזקפה וטופל במשך כמה חודשים אצל ד"ר רפי חרותי, מומחה לשיקום מיני ויו"ר האגודה הישראלית לטיפול מיני.

 

חברתו של גיא העידה שדווקא באותו לילה חווה גיא זקפה חזקה. היא הרגישה שהתנהגותו חריגה, אבל החליטה לשתף פעולה. למרות זאת גיא חשש שהסקס מתוך שינה יחזור על עצמו, ומכיוון שהוא לא מודע לכך, הוא אף עלול לפגוע בחברתו. ד"ר חרותי הרגיע אותו והנחה את החברה להעיר את גיא אם הדבר יקרה שנית.

 

השכנים סובלים

בדיקה מעמיקה יותר העלתה שמדובר בהפרעה נדירה ביותר המכונה סקסומניה (Sexomnia) – קיום פעילות מינית מתוך שינה. לפי ד"ר חרותי, סקסומניה נחשבת להפרעת שינה ולא לבעיה בתפקוד המיני. בעבר היא נתפסה כחלק מתופעת הסהרוריות, אבל בהמשך התברר שהיא שונה ממנה באופן מהותי.

 

הסהרוריות אינה כוללת עוררות מינית או אלימות, היא מתרחשת מחוץ למיטה והיא קצרה יחסית ומוגבלת לשליש הראשון של הלילה, בעוד שסקסומניה יכולה להתרחש כל הלילה, נמשכת יותר מחצי שעה וכוללת סכנה לפגיעה עצמית או לפגיעה באחר.

 

"כשאנחנו מדברים על סקסומניה, אנחנו מדברים על פעילות מינית שאיננה דווקא קיום יחסי מין מלאים", מסביר ד"ר חרותי. "זו יכולה להיות אוננות בלתי נשלטת ולא מודעת, מין בעל אופי אלים ובוטה יותר מהפעילות המינית הרגילה שאדם מקיים וזה עלול להגיע לכפייה של ממש, לאונס של בן או בת הזוג.

 

"לרוב, הסובלים מההפרעה אינם זוכרים כלל את מה שקרה בלילה, ומי שיכול להעיד על הדברים הם בני הזוג, או במקרים מסוימים, כשהעניין הוא אוננות הכוללת גניחות ואנחות, השותפים לדירה או השכנים".

 

המקרה המחריד ביותר של סקסומניה התרחש לפני כשנה בבלגיה וזכה לכותרות מזועזעות בכל העולם. גבר כבן 30 זוכה מאונס בתו בת הארבע לאחר שהתברר שהוא סובל מהתסמונת. בחקירה התברר שהאיש חזר שיכור הביתה ונרדם בחדרה של בתו. כשזו העירה אותו כדי שילווה אותה לשירותים, הוא אנס אותה מתוך שינה. האיש התעורר רק כשהבת צעקה, "אבא, זו אני!" ופרץ בבכי.

 

גורם למצוקה נפשית קשה

ד"ר חרותי מספר שהסובלים מסקסומניה פוגעים לעיתים בעצמם (למשל, בגלל שימוש בכלים חדים בזמן אוננות מתוך שינה) ולעיתים פוגעים בפרטנר שלהם. המודעות לתופעה המטרידה עלולה לגרום למצוקה נפשית קשה.

 

"אין אינטימיות בסקס מהסוג הזה", הוא אומר. "זה בעצם לקיים יחסים עם אדם לא מודע, שלא שולט בתגובות שלו ועלול להיות אלים. סקס פראי יכול להיות מהנה כשיש תקשורת, כשיש שליטה בהתרחשות ואת יודעת שאם משהו לא יתאים לך, תוכלי לבקש מהפרטנר שלך לעצור והוא ייענה לך. כאן המצב שונה.

 

"באחד המחקרים שנעשו בחו"ל על התופעה הזאת היו שישה מקרים של גברים ומקרה אחד של אישה שתקפו את בני הזוג בשינה, ושתיים מהנשים הזעיקו משטרה מתוך חוסר ההבנה שלהן את מה שקורה".

 

מה בדבר טיפול? נכון להיום, הסקסומניה אינה נכללת ב-DSM, המדריך האמריקאי לסיווג הפרעות נפשיות, שהוא התנ"ך של פסיכיאטרים בכל העולם.

 

שליש מהסובלים מהתופעה הן נשים, ובגלל נדירותה של התסמונת מעטים המחקרים שנעשו על אודותיה. אנשי המקצוע אף אינם יודעים לומר אם היא מהווה חלק ממכלול של הפרעות, ועד כמה הפעילות המינית הלילית הלא מודעת הזאת חוזרת על עצמה בקרב מי שחוו אותה.

 

"לרוב, הסובלים מסקסומניה מבצעים את זממם בפרטנר שלהם, זה שישן לצידם במיטה הזוגית", מסכם ד"ר חרותי, "ואפשר לעזור להם: הטיפול מתקיים במרפאות שינה, בדרך כלל באמצעות תרופות שמסדירות את השינה".
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עלול להגיע לכפייה של ממש, לאונס של בן או בת הזוג
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים