שתף קטע נבחר

תימשך השעייתו של יו"ר ועד מפעלי רותם

בדיון שהתקיים היום בבית הדין לעבודה בבאר שבע הוחלט להמשיך את השעייתו של יו"ר ועד העובדים במפעלי רותם אמרפט, שמעון סבן. יו"ר הוועד חשוד בשורה של עבירות בינהן ניצול מרות וקיום יחסי מין עם עובדות, גניבה מהמפעל וביצוע האזנות סתר. ההנהלה: "ההסתדרות נותנת גיבוי למעשים"

השעייתו של יו"ר וועד העובדים במפעלי רותם אמרפט, שמעון סבן, תיוותר על כנה לעת עתה. כך קבע בית הדין לעבודה בבאר שבע, שיקיים דיון נוסף בנושא בחודש הבא. היום התקיים דיון בבקשת ההסתדרות לבטל את השעייתו של יו"ר הוועד.

 

יו"ר ועד מפעלי רותם "ניצל תמימות של עובדות"

 

סבן חשוד בשורה של עבירות, ביניהן ניצול מרות וקיום יחסי מין עם מספר עובדות במפעל, גניבה מהמפעל עצמו, האזנות סתר ועוד. אתמול נערכה לו שיחה במשרדי פרקליטות מחוז דרום, הנוגעת להחלטה האם להגיש נגדו כתב אישום או לא. מהפרקליטות נמסר כי מדובר היה בשיחה ולא שימוע, וכי התיק עדיין נבחן.

 

ההשעייה נשארת בתוקף, שמעון סבן (במרכז) (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
ההשעייה נשארת בתוקף, שמעון סבן (במרכז)(צילום: הרצל יוסף)

 

בית הדין ידון בנושא ההשעייה בתחילת חודש יולי, אז יחליט האם לבטלה. עד למועד זה השעייתו תישאר בתוקף. בנוסף, בית הדין דחה את בקשת ההסתדרות להחזיר לסבן את רכבו, אך השופטת בדיון הציעה כי קו הטלפון שלו יופעל במידה והוא ישלם על השיחות מכיסו. סבן סירב.

 

ההסתדרות: ההשעייה פוגעת בארגון העובדים

בדיון טענו עורכי הדין מטעם ההסתדרות, אודי שילוני ואלעד מורג, כי ההשעייה פוגעת בארגון העובדים וכי אין לה בסיס חוקי. "מועד ההשעייה בא כיוון שזה המועד בו עמדו התנאים המגבילים הקודמים להסתיים". המדובר בתנאים לפיהם סבן מורחק מאתרי חברת רותם אמפרט בעקבות חקירת המשטרה נגדו. בהנהלה חוששים כי אם תבוטל ההשעיה יוכל יו"ר הוועד לחזור למפעל באם יוחלט על ביטול ההגבלות שהוטלו עליו. "מדובר ביו"ר מצויין. השעיה זה דבר מפחיד וההנהלה משתמשת בזה".

 

נציגי ההנהלה עו"ד נחום פינברג, עמי שחר ואוהד גלעדי, דחו את טענות ההסתדרות. עו"ד פינברג אמר בדיון בבית הדין כי "מרחף מעל ראשינו חוק הטרדה מינית שהקשיח נורמות התנהגות בחברה הישראלית. חוק ההיגיון מצטרף לחוק המשפט. מדובר על הודאה על קיום יחסי מין עם עובדות, שבני זוגן של חלק מהן עובדים במפעל וגם ילדיהן. אני יכול שיו"ר הוועד 'המיתולוגי' יישאר במפעל"? לטענתם לסבן ניתנה זכות לשימוע טרם ההשעייה אך הוא ויתר על זכות זו.

 

הפגנת תמיכה בהנהלה ובנשים מחוץ לביה"ד (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הפגנת תמיכה בהנהלה ובנשים מחוץ לביה"ד(צילום: הרצל יוסף)

 

בתשובתם של נציגי ההנהלה לביה"ד נכתב כי "בקשה זו מוטב היה אילולא הוגשה... ההשעייה נעשתה כדת וכדין בהתאם להוראות ההסכם הקיבוצי... ההסתדרות, במקום שתוקיע מעשים כאלו - נותנת להם גיבוי. במקום שתדרוש מהחברה להגן על אותן נשים, עובדות שהוטרדו מינית... היא דורשת דווקא לבטל את השעייתו של סבן".

 

"נשים מפחדות לחזור לעבודה"

מחוץ לדיון הפגינו נשים מטעם מסל"ן נגד בקשת ההסתדרות. מנכלית מסל"ן, ליזה ניקולאיצ'וק,  אמרה כי "העמדה של ההסתדרות בעייתית. אני גאה בהתנהלות ההנהלה. אנו מקבלים טלפונים מנשים שמפחדות לחזור לעבודה. יש לו כוח וכסף. האינטרס שלנו הוא להגן עליהן".

 

הפגנת תמיכה ביו"ר הוועד מחוץ לביה"ד (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הפגנת תמיכה ביו"ר הוועד מחוץ לביה"ד(צילום: הרצל יוסף)

 

סמנכ"לית המחקר והפיתוח ברותם, ד"ר מלכה ניר, אמרה "אני מרגישה שהעובדות חשות פחד. ולכן הן לא התלוננו. הן נשים, הן גרות בדרום ואין הרבה מקומות עבודה ויו"ר הוועד בעל כוח ועוצמה. אני בעד ועד. אבל הפרנו את שיווי המשקל".

 

תומכיו של סבן נשאו שלטים בו הם מאשימים את מסל"ן כשליחי כי"ל, המנצלת את הארגון למטרות ההנהלה, ולבשו חולצות עם כיתוב "סבן איתך באש ובמים". העובד ירון אדרי אמר כי "אנשים לא רואים את החיובי. רק השלילי האיש לא הורשע ואין מתלוננות". .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
יו"ר ועד רותם אמפרט, שמעון סבן
צילום: הרצל יוסף
צילום: הרצל יוסף
עו"ד נחום פינברג
צילום: הרצל יוסף
צילום: הרצל יוסף
עו"ד אודי שילוני
צילום: הרצל יוסף
מומלצים