שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

אורי לחמי עושה שבת

אורי לחמי חי בפיצול שבתיות: בתל אביב הוא עושה שבת חופשית ומשוחררת, ובירושלים הוא שומר שבת כהלכתה. אגב, יש מצב שהוא יכין לכם בר עוגות וינאי, אם רק תעשו לו טובה - תנו לו לשיר פעם אחת "אנעים זמירות" בבית כנסת אשכנזי

1. השבת הטיפוסית - והשבת האידיאלית

 

אני גר בתל אביב, אז בשבתות שבהן אני נמצא בבית, השבת עמוסה בחברים, ארוחות גדולות והרבה יין. אני משתדל להיות מוקף באנשים שאני אוהב. הוריי גרים בירושלים, אז פעם בחודש אני עושה שבת משפחתית ושקטה בירושלים. שבת שהיא מנוחה אמיתית. 

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הוריי שומרי שבת, ובביתם אני עושה שבת כהלכתה. כשאני בתל אביב אני לא שומר, אך לשבת שלי יש עדיין אופי יהודי של קידוש ונרות. אני הולך לבית הכנסת, בשונה מדמותו של רועי, שאותה אני מגלם בסדרה "סרוגים", שמצא עצמו פעמים לא מעטות, עושה קידוש לעצמו.

 

השבת האידיאלית היא כאשר אדם יכול להכיל בתוכו את הפסוק "שבת ויינפש". ה"ויינפש" בעיניי זה דבר שמשתנה: זה יכול להיות בבית, עם המשפחה בירושלים, או עם חברים או בטיול של שבת אחר הצהריים על חוף ימה של תל אביב. זה מאוד סובייקטיבי ודינמי, לפי הצורך שלי באותה שבת.

 

2. מה זו שבת בעינייך?

 

לא סתם השבת כלולה בתוך שבעת ימי הבריאה. חלק מהקיום ומהתנועה היומיומית שלנו, זה לנוח ולשבות, לכן השבת נתפסת בעיניי כצורך בסיסי וטבעי, ולא כמותרות או פריבילגיה.

 

3. עשה ואל תעשה שלך בשבת

 

עשה – "להתענג בתענוגים ברבורים ושלו ודגים", ולמצוא את הזמן להיות בדיאלוג עם האנשים היקרים לי, מה שלא יוצא לי לקיים במהלך השבוע.

 

אל תעשה – להימנע מהתעסקויות טכניות של היומיום, ולהימנע להיכנס לשבת עם ההכנות הכרוכות בה.

 

4. זיכרון ייחודי משבת

 

בילדותי התפללתי בבית כנסת ספרדי-טוניסאי, ובסמוך אליו היה בית כנסת אשכנזי. אצל האשכנזים נהוג שבכל סוף תפילה עולה לבמה ילד עטוף בטלית, ששר את הפיוט "אנעים זמירות". מדי שבת בבוקר לקראת סוף התפילה, הייתי מתגנב לשמוע את הפיוט, ומקנא בילד העטוף בטלית שעומד על הבמה ושר "אנעים זמירות". עד היום, כשאני מגיע לבית כנסת יש בי את הרצון שמתישהו יתנו לי לעלות לבמה לשיר "אנעים זמירות".

 

5. איך צריכה להיראות בעינייך השבת הציבורית?

 

אני חושב שהשבת בראשיתה היא רעיון סוציאלי. יש במהותה חשיבות: "לא תעשה כל מלאכה אתה ובנך ובתך, עבדך ואמתך, בהמתך וגרך אשר בשערך". זהו רעיון חברתי שעלינו ליישם. לאפשר לכל אדם את האופציה לא לעשות כל מלאכה בשבת. מעבר לזה, הבחירה נתונה בידיי הפרט, אך חשוב שישמרו על זכותו של אדם שלא לעבוד בשבת.

 

6. את מי היית רוצה לארח בשולחן השבת?

 

הייתי רוצה לארח את ההורים שלי בדירתי בתל אביב. אני רוצה שיחוו שבת מסוג אחר ממה שהם מכירים. שונה מהשבת הקונבנציונאלית המוכרת.

 

7. ואצל מי היית רוצה להתארח בשבת?

 

הייתי שמח לעשות שבת אצל משפחה מתקופת המקרא, לפני שהגיעו כל התנאים והאמורים שפסקו הלכות וסייגים לשבת. הייתי רוצה לחוות את מהות השבת של אז.

 

8. מה היית משנה בשבת האורתודוכסית?

 

הייתי שמח לחזור לרעיון המקורי של השבת: לשבות מכל מלאכה. מנוחה, ברית בין האדם לאלוקים - ופחות בעיסוק

ההלכתי הבלתי פוסק באיסורים ובהלכות. לעיתים נדמה לי שמרוב פרטים אנחנו עובדים בלקיים את השבת, במקום לחוות אותה ולהתענג עליה.

 

9. התפקיד שלי בשבת

 

אני אחראי הקינוחים. אני אופה עוגות גם כאשר אני עושה שבת בתל אביב, וגם כשאני מגיע לבית הוריי בירושלים. אני אף פעם לא בא בידיים ריקות.

 

10. רגע לפני כניסת השבת, רציתי לומר...

 

אם נצליח לאחל איש לרעהו "שבת שלום" מתוך כוונה אמיתית של מהות הברכה, אני מאמין ומקווה שקונפליקטים רבים סביב השבת ייפתרו, ותהיה באמת שבת שלום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  זוהר שטרית
אחראי הקינוחים. אורי לחמי
צילום: זוהר שטרית
מומלצים