שתף קטע נבחר

האם לילד קטן מותר לרכוב על אופניים בשבת?

שאלה:

 

מהו גיל חינוך, והאם לפניו מותר לילד לרכוב על אופניים בשבת? (אורן)

 

תשובה: 

 

אורן שלום.

 

ראשית, יש לדעת כי רכיבה על אופניים בשבת אינה איסור מן התורה, שכן אין ברכיבה שום פעולה המוגדרת כאחת מאבות המלאכה שנאסרו בשבת. אולם, במשך הדורות הדבר נאסר על-ידי חכמים מסיבות שונות: למשל, מחשש של קלקול (נפילת השרשרת, תקר ועוד) שהרוכב ייאלץ לתקן ויכול לבוא לאיסור תורה.

 

יש לציין שהרב יוסף חיים (הידוע יותר על שם ספרו "בן איש חי") התיר לקהילת בומביי בהודו לרכוב על אופניים בשבת במקום שיש עירוב ולצורך מצווה (שו"ת רב פעלים א, או"ח כה), אולם עמדה זו היא בניגוד לדעתם של רוב האחרונים, ויש מעידים שאף הרב יוסף חיים חזר בו מההיתר. עמדתם של הרבנים לוקחת בחשבון שיקולים רבים - ובהם גם החשש לאופי השבת.

 

ובעניין גיל חינוך: חיוב מצוות חל על האדם רק בהגיעו לגיל מצוות - 12 לבנות, ו-13 לבנים, אולם אנו מצווים להרגיל את ילדינו לקיום המצוות כבר מגיל צעיר יותר, כדי שבהגיעם לגיל המחייב לא יהיו המצוות זרות להן, ויוכלו לקיימן ברצון ובקלות.

 

מהו גיל החינוך? חכמים קבעו כלל האומר שכל נושא תלוי בהבנתו ועניינו של הילד. כאשר הילד יודע יודע לדבר – מלמדים אותו לברך ולומר פסוקים. כאשר הוא מבין מה זה לולב – נותנים לו לולב לקיים את המצווה, וכן בכל דבר. לגבי איסור רכיבה על אופניים, הקשור כאמור לאופיה של השבת, מסתבר

שגיל החינוך הוא מוקדם ותלוי בהבנתו של הילד.

 

עם זאת, מכיוון שמדובר באיסור מדברי חכמים, הקלו הפוסקים לילדים לרכב על תלת אופן, בעיקר מפני שכל החששות הנזכרים, אינם קיימים בתלת אופן.

 

וכך כותב בספר שמירת שבת כהלכתה: "תלת אופן... אין למנוע מילד לרכב עליו בתוך הבית, ובמקום שיש עירוב חצירות (הכוונה, שאין איסור טלטול חפצים, בארץ כמעט בכל היישובים יש עירוב - ש.ש) - גם מחוצה לו. והוא הדין לגבי גלגליים (קורקינט) או גלגליות (סקטים)" (פרק טז, יח). ההיתר הוא לילדים עד גיל מצוות.

 

אולם באופניים רגילים (שיש להם שרשרת) – הוא אוסר גם לילדים (מדין חינוך) כמוסבר, כדי שיתרגלו לקיים גם הלכה זו. כל טוב (משיב: הרב שמואל שפירא).

 

  • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים