שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בקרוב: קדימות בהשתלת איברים גם לתורמים חיים

  ועדת הבריאות של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק שתרחיב את מתן הקדימות בהשתלת איברים לכל תורם חי, כולל תורמים לבני משפחה - ולא רק לחתומים על כרטיס אדי. "צריך לתגמל אותם אפילו יותר", אמר נציג מושתלי הכליה

  ועדת הבריאות של הכנסת אישרה היום (ב') לקריאה ראשונה את הצעת החוק המפשרת מתן קדימות בהשתלת איברים לכל תורם איברים חי, גם אם תרם לקרוב משפחתו. עד כה קיבלו קדימות בתור רק בעלי כרטיס אדי שנזקקו להשתלה, אולם אלה שתרמו איבר לקרוב משפחתם נותרו מחוץ לחוק ולא זכו לקדימות הזו.

   

  תורמים חיים - לחתימה על כרטיס אדי לחצו כאן

   

  "אלה שתורמים מהחי עוברים תהליך כל כך קשה" אמרה בדיון ח"כ גלאון (מרצ), שיזמה את החוק יחד עם ויו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (ליכוד). "אין הבדל בסבל בין אלה שתרמו לאדם זר לאלה שתרמו לבן משפחה". גלאון הדגישה כי הצעת החוק זוכה לתמיכת הממשלה.

   

  "השיקום הקשה ארך למעלה משלושה חודשים", סיפרה בועדה דינה אבקסיס, אשר תרמה כליה לאחיה החולה לפני כ-15 שנה. "יש לעודד בני משפחה לתרום איברים, כי מדובר ב-99% התאמה. אני קוראת להחיל את ההטבה גם רטרואקטיבית, על מי שתרם איבר לפני שנים, כמוני, ולא רק החל מכניסת החוק לתוקף".

   

  "היום אנשים תורמים לבני משפחה מחוסר ברירה", ציין בדיון עמוס כנף, יו"ר העמותה הלאומית הישראלית למושתלי כליה. "הם עושים זאת כי אין כמעט תורמים מן המת. צריך לתגמל אפילו יותר את בני המשפחה התורמים".

   

  נציג משרד הבריאות, עו"ד מאיר ברודר בירך על הצעת החוק וציין כי תורם איבר מן החי נמצא בסיכון בריאותי ולכן נכון הוא להעניק לו רשת ביטחון כפי שמוצע בתיקון זה.

   

  אבי אברהם, יו"ר העמותה לקידום ושמירת זכויות חולי הכליות אמר: "חשוב להשלים את החקיקה בדחיפות כך שיתוקן העוול. כל אדם התורם בחייו כליה לאדם חולה מציל את חייו, תורם לקיצור התורים הארוכים של הממתינים להשתלה וחוסך למדינה 250 אלף ש"ח מדי שנה על הוצאות טיפול בדיאליזה. מן הראוי כי משפחות אלו יהנו מעדיפות בתור להשתלה, בתקווה שלא יזדקקו".

   

  "מאות חולים בישראל ממתינים ברגע זה ממש לתרומת איבר והצעת החוק שהגשנו עשויה לעודד בני משפחה להירתם ולתרום", אמר יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ. "בהמשך תהליך החקיקה נדון בהחלת ההטבה על תורמים לבני משפחה בשנים עברו".

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השתלת איברים מן החי. שיקום קשה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים