שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

הוועדה תמליץ: 80% מהחרדים יגויסו בכל מחזור

שאול מופז הציג לחברי סיעתו חלק מההמלצות המסתמנות שאמורות להחליף את חוק טל, על פי הוועדה הייעודית. אלפי חרדים יתרמו בשירות אזרחי מחוץ לצבא ו-20 אחוז ייהנו מפטור

80% חרדים יגויסו בכל מחזור, חלקם לצה"ל ואחרים למסלולים שונים בשירות האזרחי, אלו חלק מההמלצות המסתמנות של ועדת קש"ב (הוועדה לקידום השוויון בנטל), כפי שהציג אותן היום (ב') השר שאול מופז.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

במהלך ישיבת סיעת קדימה, הוסיף מופז כי על פי ההמלצות המתגבשות - שהוצגו גם לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפגישה ביניהם - חלק מהשירות של אלפי חרדים ייעשה מחוץ לצבא, במוסדות כמו המשטרה, שירות בתי הסוהר, כיבוי אש ועוד. הוא הוסיף כי 20% הנותרים מבני המגזר החרדי יוכרו כמקבלי פטור על בסיס "תורתם אומנותם".

 

מופז נפגש לאחרונה גם עם נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, דורית ביניש וביקש לבחון עמה אם ההמלצות יעברו במבחן בג"ץ.

 

במקביל, נוצרו סדקים ראשונים בעמדת ש"ס, אף שזו הביעה התנגדות תקיפה לפעילות הוועדה. בשבוע שעבר, שלח ח"כ נסים זאב מכתב לוועדה ובו הציע פתרונות אפשריים, בהם הקמת ישיבות הסדר בצה"ל, שיאפשרו לבני הישיבות לשרת וללמוד בדומה לחובשי הכיפה הסרוגה בצבא.

 

"בעבר", אמר זאב, "התנגד צה"ל לפתרון כזה, אולם כעת, עם גיבוש חוק חדש, מתקבל איתות ראשון של החרדים לא רק בעניין שיתוף הפעולה אלא גם בהצעות לפתרון. אם הוועדה תמליץ על האפשרות הזאת, יתווספו תלמידים רבים החפצים במסגרת הזו וכך נוכל לצמצם את הפערים הקיימים כיום".

 

מופז וקדימה זכו בימים האחרונים לביקורת חריפה נגד פעילותם בוועדה - ונגד ההמלצות המסתמנות שלה. כ-20 בכירות לשעבר במערכת הביטחון, כתבו לראש הממשלה, למופז עצמו, לשר הביטחון, אהוד ברק, וליו"ר הוועדה יוחנן פלסנר, ויצאו נגד מה שעלול, לדעתם, להיגרם מגיוס המוני של חרדים - הגברת הדרת הנשים בצבא ופגיעה בזכויותיהן.

 

"אנחנו דורשות שבמהלך הנוכחי לא יפקירו את זכויות הנשים המשרתות נאמנה את מדינתן וראויות לשירות צבאי ראוי ומכבד המהווה קרש קפיצה לחיים האזרחיים", כתבו הבכירות. "נו צופות בדאגה מהצד על תהליך ההקצנה הדתית בצה"ל, שעלול להחריף עם יישומה של תוכנית חדשה, שלא לוקחת בחשבון את ההשלכות המגדריות של גיוס חרדים על תנאי

שירותן ושילובן של נשים בתפקידים וביחידות".

 

בזירה הפוליטית עצמה, הגיעה ההתקפה מכיוון ח"כ רותם מישראל ביתנו, המכהן כיו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט. הוא אמר את הדברים בהתייחסו להתנהלות פלסנר, שלדעתו מבשרת על כך שחרף ההצהרות וההבטחות שליוו את כניסת קדימה לקואליציה - לא יהיה כל שינוי דרמטי בחוק הגיוס לצה"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים