שתף קטע נבחר

הנסיך סלמן מונה ליורש העצר החדש של סעודיה

יומיים אחרי שיורש העצר הקודם, הנסיך נאיף, הלך לעולמו, הודיעה הטלוויזיה בממלכה: שר ההגנה מונה ליורש העצר במקומו. ביום מן הימים הוא עשוי להנהיג את סעודיה - יריבתה המושבעת של איראן

הנסיך סלמן מונה ליורש העצר של סעודיה. כך נמסר בצהריים (יום ב') בערוץ הטלוויזיה הממלכתי של המדינה, יומיים אחרי שנסיך הכתר הקודם, הנסיך נאיף, הלך לעולמו. ביום מן הימים, הוא אמור להחליף את המלך עבדאללה.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

מינויו של הנסיך סלמן דווקא היום מפתיע במידת מה, שכן ההערכות היו שמינויו יבוא רק אחרי תום ימי הניחומים על מותו של הנסיך נאיף, מחר בלילה. הנסיך סלמן מכהן כיום כשר ההגנה של סעודיה, והוא ימשיך להחזיק בתפקידו זה.

 

מעבר להיותה של סעודיה מעצמת נפט ומדינה חשובה מאוד בעולם הערבי בשל המקומות הקדושים שבתחומה ותפישתה במידה רבה כמנהיגת העולם הסוני, יש לה תפקיד מכריע גם בלחץ על איראן לוותר על תוכנית הגרעין שלה. היא מראשי הלוחצות על המערב למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, ולפי מסמכי "ויקיליקס" המודלפים אף עודדה פעולה צבאית נגדה. בעבר דווח בעולם כי סעודיה מוכנה לאפשר למטוסים ישראליים לעבור בשטחה בדרך לתקיפה באיראן.

 

הנסיך אחמד בין עבד אל-עזיז, כך נמסר, יחליף את הנסיך נאיף שהלך לעולמו בתפקידו כשר הפנים. נאיף פיקח על הביטחון בסעודיה במשך 37 שנה, ובנה מנגנון ביטחוני חזק מאוד שריסק את תאי ארגון הטרור העולמי אל-קאעידה בתוך סעודיה ונותר אלמנט חיוני במאבק העולמי בחמושים איסלאמים. המורשת הקשוחה של הנסיך נאיף כללה אלפי מעצרים של

חמושים חשודים, רשת מודיעין שחדרה לתוך תאים איסלאמיסטיים וגישה חסרת פשרות כלפי פוליטיקאים החשודים בבגידה.

 

נסיך הכתר החדש סלמן אמור לרשת בסופו של דבר את השלטון במדינה ולנהל את ענייניה הסבוכים בתחומי הפנים והחוץ. סעודיה, מדינה סונית ברובה, חוששת מפני התפשטות הזרוע של אל-קאעידה בתימן ורואה ביריבתה השיעית איראן גורם מתסיס בקרב המיעוט השיעי בתחומיה. למלחמת האזרחים בסוריה יש אלמנט של מלחמת שליחים (Proxy War) בין טהרן לריאד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הנסיך סלמן. מיועד להיות המלך הבא
צילום: AFP
מומלצים