שתף קטע נבחר

בדרך לעימות במצרים: שפיק טוען שניצח בבחירות

מועמד האחים המוסלמים מוחמד מורסי הכריז כבר אתמול על ניצחונו, אבל כעת טוען מטהו של המועמד החילוני, הנתפש כמקורב לנשיא המודח מובארק: "אני ניצחתי". בתחריר מתכנסים אזרחים להפגנת ענק נגד המועצה הצבאית

כולם - ובעיקר הוא עצמו - כבר הכתירו את מועמד האחים המוסלמים, מוחמד מורסי, לנשיא מצרים החדש, אבל אחר הצהריים (יום ו') הוכיח שוב יריבו בהתמודדות על התפקיד, אחמד שפיק, עד כמה רחוקה ארץ הנילוס מיציבות פוליטית. מטהו הרשמי של שפיק, שהתמודד בסיבוב המכריע בבחירות לנשיאות מול מורסי בשבת ובראשון, טען כי שפיק הוא המנצח של הבחירות.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

קמפיין שפיק הודיע כי הוא גרף 51% מהקולות, וקרא לתומכיו שלא להאמין ל"תעמולה השקרית" של מורסי. הוא הפציר בהם לחגוג את "ניצחונו" באופן שקט. תוצאות רשמיות צפויות להתפרסם ביום חמישי.

 

ההודעה של מטה שפיק באה בשעה שבכיכר תחריר בקהיר, הכיכר שבה החלה המהפכה, מתאספים המוני מפגינים כדי למחות על החלטתה האחרונה של המועצה הצבאית השולטת במצרים, להפחית את סמכויות הנשיא ולקחת לעצמה סמכויות נרחבות יותר. צעד זה נחשב בעיניהם כפגיעה במהפכה ובמטרותיה.

 

מוחמד מורסי, איש האחים המוסלמים. הם טוענים: "הוא ניצח" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מוחמד מורסי, איש האחים המוסלמים. הם טוענים: "הוא ניצח"(צילום: AFP)

 

אתמול לפנות בוקר קיים מורסי מסיבת עיתונאים שבה הכריז על ניצחונו לכאורה. במטה מורסי אמרו כי הוא גרף כ-52%

מהקולות, ואף זכו לברכות על "הניצחון" מתנועת חמאס, שצמחה בעצמה מהאחים המסולמים במצרים.

 

אלא שבמטה שפיק טענו כל העת כי הפרסומים אינם נכונים, וכי שפיק עצמו מוביל בחצי אחוז עד אחוז על פני מורסי. אנשי שפיק האשימו את האחים המוסלמים כי הם מפרסמים תוצאות שגויות, כדי שעם פרסום התוצאות האמיתיות - שיבשרו על ניצחון שפיק - יוכלו לטעון שהן זויפו.

 

במצרים יש רגשות מעורבים כלפי שני המועמדים לנשיאות. מצד אחד רבים תופשים את שפיק, שכיהן כראש הממשלה בימיו האחרונים של חוסני מובארק בשלטון, כשריד של המשטר הקודם, וסבורים שבחירה בו פירושה כישלון המהפכה שבשמה הקריבו מאות הרוגים ואלפי פצועים. מאידך, יש החוששים כי שלטון חדש של האחים המוסלמים יגביל את חירויות הפרט ויביא לכינון משטר איסלאמי דתי.

 

מורסי: הצבא מסוגל להתעמת עם האויב

בראיון עם מורסי שפורסם הבוקר בעיתון הסעודי "א-שרק", התייחס מועמד האחים המוסלמים לאפשרות של עימות בין מצרים לישראל. מורסי, שבעבר הצהיר כי לא יבטל את הסכם השלום עם ישראל אך תנועתו הודיעה כי בכוונתה לבחון את פרטיו מחדש, אמר בראיון: "נפעל קודם כל לבנות את מדינתנו מבפנים ונכבד את כל ההסכמים הבינלאומיים. אני בטוח שצבא מצרים מסוגל להתעמת עם כל אויב שמאיים על הגבול שלנו".

 

תומכי האחים המוסלמים בכיכר תחריר, השבוע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תומכי האחים המוסלמים בכיכר תחריר, השבוע(צילום: רויטרס)

 

ההפגנה בכיכר תחריר הערב, בהובלת גורמים איסלאמיסטים, נועדה למחות על הצו האחרון של המועצה הצבאית העליונה, שנוגס בסמכויות הנשיא הבא ומעביר סמכויות נרחבות יותר לצבא. לטענתם, הצעד נועד להביא להחלשת מורסי, שניצח לכאורה בבחירות. ההפגנה עשויה לסמן את פתיחתו של פרק חדש בטלטלה שפוקדת את מצרים זה שנה וחצי, ולתת את האות למהומות סביב מאבק הכוחות בין האיסלאמיסטים לשלטון הצבאי.

 

מוקדם יותר היום ניסו מחוקקים איסלאמיסטים באופן סמלי להיכנס לפרלמנט שפוזר בשבוע שעבר בהוראת בית המשפט, אולם הם מצאו שם שערים נעולים וחיילים של כוח לפיזור הפגנות. האחים טענו כי פיזור הבית התחתון של הפרלמנט, שבו

הייתה להם שליטה מוחלטת, נועד אף הוא להחלישם.

 

בצו שפרסם שלשום ראש המועצה הצבאית העליונה, מוחמד חוסיין טנטאווי, הוא הורה לפזר את הבית התחתון של הפרלמנט בהתאם להחלטת בית המשפט, ולהפקיד בידי המועצה הצבאית את השליטה בתקציב הלאומי ואת ניהול התהליך של ניסוח החוקה המצרית החדשה. המועצה תוכל בין השאר להחליף את 100 חברי הצוות לניסוח החוקה שנבחרו על-ידי הפרלמנט שפוזר ושליברלים טענו כי ייצגו את עמדותיהם של האיסלאמיסטים בעיקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמד שפיק. טוען שנבחר לנשיא
צילום: AP
מומלצים