שתף קטע נבחר

בניו של מובארק לא הורשו ללוותו: "גמאל רתח"

"אל-אהראם" מביא פרטים נוספים על רגעי הדרמה אמש, כשהנשיא המודח הועבר מהכלא לבית חולים עקב שבץ מוחי. לבניו לא הותר ללוותו, גמאל זעם: "אמרתי לכם שמצבו יידרדר". מקורות: אם ימות תיערך הלוויה משפחתית וייתכן עוצר. פרסום תוצאות הבחירות עשוי להידחות

חוסר ודאות ממשיך לשרור גם בצהריים (יום ד') בנוגע למצבו הבריאותי של נשיא מצרים המודח, חוסני מובארק, שהועבר אמש מכלא טורה השמור לבית חולים צבאי אחרי שעבר שבץ מוחי והתקף לב. העיתון המצרי "אל-אהראם" דיווח בצהריים כי הנהלת הכלא מנעה מבניו של מובארק, עלא וגמאל, ללוות אותו לבית החולים אל-מעדי.

 

בצהריים דיווחה סוכנות הידיעות AP כי לדברי גורמים ביטחוניים מובארק שרוי בתרדמת, אולם הוא אינו מחובר למכשירי החייאה ולבו ואיברים חיוניים אחרים מתפקדים. לפי הדיווח קבוצה של 15 רופאים מפקחת על מצבו, והוא נזקק לסיוע כדי לנשום. השלטונות במצרים טרם פרסמו הודעה רשמית של מצבו של הנשיא לשעבר.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

"אל-אהראם" דיווח כי לפי מקור ביטחוני בכלא טורה, שני הבנים לבית מובארק ששהו בימים האחרונים לצד אביהם באגף החולים בכלא טורה הועברו בחזרה למתקן כליאה במתחם, אחרי שמובארק אושפז בבית החולים, "מפני שלא הייתה להם עוד סיבה להישאר בבית החולים". אותו מקור אמר ל"אל-אהראם" כי גמאל היה נסער סביב ההידרדרות במצב אביו: "הוא אמר 'הזהרתי אתכם לפני כן שהבריאות שלו תידרדר אם הוא יישאר בכלא'. הוא הפך נרגז עוד יותר אחרי שהוא הועבר בחזרה למתקן כליאה".

 

צפו: תומכי מובארק ומתנגדיו הלילה מחוץ לבית החולים

 

ב"אל-אהראם" דיווחו עוד כי אם מובארק ימות, תיערך לו הלוויה משפחתית, ולבניו עלא וגמאל, שנמצאים עדיין במעצר אף שזוכו מהאשמות בשחיתות, יותר להשתתף בהלוויה. מקורות אמרו לעיתון כי אם מובארק ימות ייתכן שיוטל עוצר, ופרסום תוצאות הבחירות לנשיאות מצרים עשוי להידחות. כל אחד משני המועמדים בסיבוב המכריע של הבחירות, שנערך בתחילת השבוע, טוען שהוא ניצח: מועמד האחים המוסלמים מוחמד מורסי, והמועמד החילוני שהיה מקורב למובארק אחמד שפיק.

 

אמש דיווחו גורמים רשמיים במצרים על הידרדרות חדה במצבו של מובארק. הם דיווחו כי הוא עבר אירוע מוחי והתקף לב

וכי מצבו "קריטי". מעט לפני חצות הודיע דובר משרד הפנים של מצרים כי מובארק הועבר מכלא טורה השמור, שבו הוחזק מאז נידון למאסר עולם לפני שבועיים, לבית החולים הצבאי אל-מעאדי. זהו אותו בית חולים שבו הוכרז מותו של קודמו בתפקיד, אנואר סאדאת, שנרצח לפני 30 שנה. הטלוויזיה הממלכתית במצרים דיווחה כי מובארק מחובר למכונת הנשמה.

 

גורם רשמי בכלא טורה אמר כי רופאים הודיעו שהנשיא לשעבר, בן 84, איבד את הכרתו. הוא אמר כי הם השתמשו בדפיברילטור, מכשיר להחזרת קצב הלב לתקנו בעזרת הלם חשמלי, כדי להשיב את לבו של מובארק לפעילות. זמן מה אחרי הדיווח על האירוע המוחי שעבר מובארק נמסר בסוכנות הידיעות הממלכתית של מצרים כי רשויות הכלא הזעיקו רופאים כדי לטפל בו בעקבות "הידרדרות מהירה במצב בריאותו". עוד דווח כי ניתנו לו תרופות לטיפול בקרישי דם.

 

אחרי חצות דיווחה סוכנות הידיעות המצרית הרשמית כי מובארק נמצא למעשה במצב של "מוות קליני", אך בהמשך הכחישה המועצה הצבאית העליונה את הדיווח, אף שהודתה כי הוא מחובר למכשירי החייאה ומצבו קריטי. במצרים שרר בלבול בעקבות ההודעה, ועלתה בין השאר האפשרות שהצבא נמנע מלהודיע על מותו של מובארק כדי למנוע חגיגות ושמחה מופגנת של רבבות המפגינים - תומכי האחים המוסלמים בעיקר - שהתאספו אמש בכיכר תחריר.

 

צפו ברגעי הגעתו של מובארק לבית החולים: 

 

ליד בית החולים שאליו הועבר מובארק התקהלו הלילה תומכיו. כתב BBC דיווח כי אחת הנשים שהגיעו למקום רעדה מהתרגשות ואמרה "אני אוהבת אותו". מפגין אחר, כך נכתב, החזיק כרזה של מובארק ואמר: "הוא אבי. אני אוהב אותו יותר

מאשר את אבא שלי. האחים המוסלמים הרסו את המדינה, מובארק שמר לנו על השלום במשך 30 שנה".

 

מנגד, כך מסרו ב-BBC, עמדו מתנגדי מובארק וצעקו בתגובה: "אנחנו עניים, והוא לא עשה דבר עבורנו". אחד מהם סיפר: "אני מוכן לחבוט בקבר שלו בנעליי". ברשת "אל-ג'זירה" דווח כי בטלוויזיה הממלכתית של מצרים נמסר שהשלטונות מתכוונים לפרסם "בקרוב" הודעה רשמית על מצבו של מובארק. עוד דווח כי רעייתו של מובארק, סוזן, הגיעה לבית החולים שבו אושפז בעלה ונכנסה אליו מאחת הדלתות הצדדיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוסני מובארק
צילום: EPA
מחוץ לבית החולים שבו מאושפז מובארק, הבוקר
צילום: AFP
מומלצים