שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  פיתוח ישראלי: צמיד רוטט יזכיר לרופא לחטא ידיים

  לזיהומים המסוכנים המתפשטים בבתי החולים אחראי גם הצוות הרפואי שאינו תמיד מחטא את הידיים בין חולה לחולה. פיתוח חדש יזכיר לרופאים ולאחיות לשטוף ידיים לפני שהם נוגעים בכם

  מה מסתתר בכפות הידיים של הרופא או של האחות רגע לפני שהם נוגעים בכם? מחקרים מראים כי אחד הגורמים המשמעותיים להעברת זיהומים בבתי חולים הוא הצוות הרפואי. פיתוח ישראלי חדש אמור לסייע בהפחתת שיעור הזיהומים המסוכנים הללו.

   

  סכנת הזיהום בבתי חולים:

   

  רופאים ואחיות מודים כי לעתים, כמו בני אנוש, הם שוכחים לשטוף ידיים במעבר בין חולה אחד לשני ובמעבר בין החדרים. בבתי החולים רמב"ם בחיפה, הדסה בירושלים ומעייני הישועה בבני ברק הכניסו לאחרונה טכנולוגיה חדשנית: צמיד המזכיר לרופאים לחטא ידיים.

   

  מדובר בפיתוח של חברת הייג'ינקס, צמיד צבעוני דמוי שעון יד שאותו עונדים רופאים, אחיות ושאר אנשי הצוות הרפואי. במערכת מצוי רכיב אלקטרוני המוצמד לזרוע ומתזכר את איש הצוות באמצעות רטט לשטוף ידיים לפני הטיפול בחולה ובסיומו.

   

  המאבק בזיהומים בבתי החולים הוא אחד הנושאים שארגון הבריאות העולמי שם לו למטרה בשנה הקרובה. הסיכון להדבקה במחלות ובזיהומים בבתי חולים גבוה מאוד, ומסוכן עקב נוכחות חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה. הצפיפות והעומס הרב המוטל על הצוות הרפואי מביאים להפחתה במספר רחיצות הידיים של אנשי הצוות, העוברים לעתים מחולה לחולה במהירות.

   

  על פי נתוני משרד הבריאות, רופאים בישראל שוטפים ידיים בערך כמו האמריקנים, שם מתים מדי שנה כ-100,000 איש מהידבקויות בזיהומים שניתנים היו למניעה בתוך בתי החולים. בישראל אין נתונים מדויקים, אולם הערכה היא כי כ-4,000 איש מתים בישראל מדי שנה כתוצאה מזיהומים שמועברים בבתי החולים.

   

  מתזכר את איש הצוות באמצעות רטט לשטוף ידיים (צילום: ג'קי, מעייני הישועה) (צילום: ג'קי, מעייני הישועה)
  מתזכר את איש הצוות באמצעות רטט לשטוף ידיים(צילום: ג'קי, מעייני הישועה)


   

  בכל פעם שהמערכת החדשה מאתרת צורך בחיטוי ידיים, הצמיד רוטט ומזכיר למטפל לעשות זאת. כל חיטוי ידיים מתועד במחשב ומוזן לדו"ח המפרט את מספר חיטויי הידיים של כל אנשי הצוות בכל יום, שבוע וחודש. איש הצוות מקבל את הדו"ח האישי ובוחן את עצמו.

   

  הצמיד נראה כאמור כמו שעון, אולם הוא למעשה משדר המעביר אותות לחיישנים רגישים ובלתי נראים על מתקני חיטוי הידיים המוצבים בפרוזדורים ועל מיטות החולים.

   

  כשרופא או אחות שוטפים ידיים, הנורה שעל השעון מתחלפת מאדום לירוק. החולה יכול להבחין בשעון ולדעת אם מטפלים בו על פי ההנחיות.

   

  על פי בית החולים מעייני הישועה, המערכת הוכיחה עלייה של פי ארבעה במספר שטיפות הידיים של אנשי הצוות בבתי חולים שבהם הותקנה המערכת.

   

  • רוצים עוד פיתוחים וחידושים? היכנסו לטכנומדיק

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ג'קי, מעייני הישועה
  המערכת הוכיחה עלייה של פי ארבעה במספר שטיפות הידיים של אנשי הצוות
  צילום: ג'קי, מעייני הישועה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים