שתף קטע נבחר

מחקר: כוס אלכוהול ביום בהריון - לא מזיקה לעובר

חוקרים מדנמרק בדקו כמה אלכוהול יכולות נשים בהריון לצרוך מבלי שייגרם נזק לעובר. הממצאים מפתיעים: שתייה של עד 8 כוסיות בשבוע לא מגבירה הסיכון לבעיות התפתחות בילד. לעומת זאת, צריכה גבוהה יותר מעלה הסיכון להפרעות קשב וריכוז

כמות מתונה של אלכוהול בהריון אינה פוגעת בהתפתחות העובר: כך עולה ממחקר חדש שנערך בדנמרק ומצא כי צריכה של עד שמונה כוסיות משקה בשבוע במהלך ההריון אינה קשורה לפגיעה מוחית בילדים בני חמש. המחקר פורסם בגליון האחרון של כתב העת BJOG.

 

כבר ביקרתם בערוץ הריון ולידה שלנו? לחצו כאן

 

עוד על תזונה בהריון :

מחקר ענק: אפשר (ורצוי) לשתות אלכוהול בהריון

10 מזונות שחשוב לאכול בהריון - בשביל התינוק  

לדאוג לעובר: אילו תוספי תזונה מומלצים בהריון?

 

צריכת כמויות גדולות של אלכוהול בהריון ידועה כמגבירה את הסיכון להפלות, למומים מולדים בעובר, לפגיעה מוחית, לסינדרום המכונה "תסמונת האלכוהול בילוד" (הגורם גם לפגיעה במראה היילוד) ולמשקל לידה נמוך. ההמלצות בקרב מדינות העולם בנושא שונות, אולם ההמלצה המקובלת בעולם המערבי היא שלא לצרוך במהלך ההריון יותר מכוסית עד שתי כוסיות משקה אלכוהולי בשבוע. עם זאת, גם כאן אין הסכמה גורפת. כך, למשל, כוסית אלכוהול בדנמרק, שם נערך המחקר החדש, עומדת על 12 מ"ל, בהשוואה לכוסית משקה אלכוהול בבריטניה, העומדת על כ-8 מ"ל.

 

החוקרים בדנמרק בדקו 1,600 נשים הרות שגוייסו מתוך מרפאות מעקב ההריון. מחציתן היו אמהות לראשונה בחייהן וכשליש עישנו במהלך ההריון. הנשים נשאלו באשר לצריכת האלכוהול שלהן. החוקרים חילקו את כמות האלכוהול הנצרכת לנמוכה (כוסית עד ארבע כוסיות בשבוע), בינונית (חמש עד שמונה כוסיות משקה בשבוע) וצריכת אלכוהול מוגברת (יותר מתשע כוסיות בשבוע).

 

הנשים התבקשו לציין גם האם צרכו אלכוהול בכמות גדולה באירועים שונים, גם אם אינן שותות אלכוהול באופן סדיר. בהמשך המחקר, מדדו החוקרים את מנת המשכל, הריכוז, הארגון, התכנון והשליטה העצמית של הילדים שנולדו לאותן נשם בהגיעם לגיל חמש.

 

מהמחקר עלה כי לא היה הבדל בתוצאות בדיקת רמת המשכל בין הילדים שאמותיהם שתו כוסית עד ארבע כוסיות בשבוע של אלכוהול לבין הילדים שאמותיהם שתו חמש עד שמונה כוסיות בשבוע. עם זאת, צריכה של מעל תשע כוסיות בשבוע נמצאה קשורה להפרעות קשב וריכוז אצל הילדים.

 

ראש צוות החוקרים, פרופ' אריק ליקה מורטנסן מאוניברסיטת קופנהגן, הסביר כי צריכה מוגברת של אלכוהול עלולה אמנם לפגום בהתפתחות המוחית של הילד, אולם צריכה מתונה אינה משפיעה עליו. "איזורים כמו אינטליגנציה, ריכוז ותפקודי מוח גבוהים נותרו ללא פגע אצל הילדים בני חמש במקרה בו האם צרכה עד שמונה כוסיות ביום במהלך ההריון", הסביר מורטנסן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אלכוהול בהריון. לא צריך להימנע
צילום: shutterstock
מומלצים