שתף קטע נבחר

צילום: EPA ,AFP

היסטוריה במצרים? "מורסי ימנה סגנית נשיא"

יועצו של הנשיא הנבחר הבטיח כי בממשלה החדשה תמונה אשה לתפקיד הרם, "שתיקח חלק פעיל בקבינט". לפני היבחרו פיזר מורסי מסרים מרגיעים לחוששים מפני פגיעה במעמד נשות מצרים תחת הנהגתו: "כולן אחיות שלי, יש להן זכויות מלאות"

האם לצדו של מנהיג מצרים האיסלאמיסט תכהן בקרוב אשה? יועצו של הנשיא הנבחר אמר לכתבת CNN כי בכוונת מוחמד מורסי למנות לראשונה בתולדות מצרים סגנית נשיא אשה. בסביבתו של איש "האחים המוסלמים" ניסו להרגיע בראיון לרשת התקשורת הזרה והדגישו כי מדיניות השלטון החדש לא תפגע במיעוטים: "האסטרטגיה היא לכלול את כולם".

 

יש נשיא במצרים - עדכונים אחרונים ב-ynet:

"מורסימטר". המצרים מודדים את הנשיא החדש

הקופטים עוזבים: "בלי יהודים, נהיה שעיר לעזאזל"

ארה"ב שוב עלתה על הרכבת הלא נכונה לקהיר?

סיני, סואץ והפלסטינים: נקודות התורפה בהסכם

 

יועצו של מורסי לענייני מדיניות, אחמד דף, גם הדגיש כי הנשיא הנבחר מתכוון למנות נוצרי לאחד מסגניו. לדבריו, "לראשונה בהיסטוריה של מצרים – לא רק המודרנית – אשה תמונה לסגנית הנשיא", אמר דף וציין: "תפקידה לא יהיה רק לייצג מגזר באוכלוסייה, אלא סגנית נשיא חזקה ומועצמת, שתיקח חלק בייעוץ קריטי בתוך הקבינט הנשיאותי".

 

מורסי תופס את מקומו במשרדו של מובארק. יושבע בסופ"ש     (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מורסי תופס את מקומו במשרדו של מובארק. יושבע בסופ"ש (צילום: AFP)

 

בתשובה לשאלת העיתונאית כריסטיאן אמנפור אם מצרים בדרך להפוך לרפובליקה איסלאמית, השיב מקורבו של מורסי: "לחלוטין לא, מעולם לא קראנו להקמת רפובליקה איסלאמית במצרים. מורסי היה מאוד בהיר בסוגיה הזאת, כשהוא קרא למדינה חוקתית, אזרחית ומודרנית שמכבדת ונהנית מתרבות, עקרונות ודתות - לא רק איסלאם – אלא איסלאם ונצרות".

 

לפני הבחירות ראיינה אמנפור את מורסי על מעמד הנשים תחת הנהגתו. "התפקיד של הנשים בחברה המצרית הוא ברור", אמר מורסי באמצעות מתרגם, "זכויותיהן שוות לאלו של גברים. לנשים יש זכויות מלאות, בדיוק כמו לגברים".

 

נציג "האחים המוסלמים" הבטיח לפני שעבר ללשכת הנשיא כי לא ישנה את החקיקה האוסרת על התעללות מינית בנשים: "יהיה זה בלתי חוקי לאשר התעללות מסוג זה בצל מדינה חוקתית, מדינת חוק, שבה מגנים על הכבוד של האדם". לפי הדיווח ב-CNN, בשלב זה של הראיון מורסי החליף את הערבית באנגלית ואמר לאמנפור: "כולן אחיות שלי, בנות שלי, אשתי ואמא שלי. כולן מצריות. אין שום הבדלים בין בני מצרים".

 

מורסי מנסה לשדר מאז ההודעה על היבחרו מדיניות מתונה,

שאינה "שוברת את הכלים". אתמול דוברו הכחיש כי הנשיא העניק ראיון לסוכנות הידיעות האיראנית פארס, ובו אמר שבכוונתו לבחון מחדש את חוזה השלום עם ישראל. בוושינגטון בירכו על דבריו בנאום הניצחון בנוגע לשמירה על ההסכמים הבינלאומיים שעליהם חתומה מצרים.

 

לפי דיווחים במצרים, תמסור המועצה הצבאית את השלטון לנשיא מורסי בשבת הקרובה, לאחר שיישבע אמונים בפני בית הדין החוקתי. אם אכן יישבע מורסי בפני בית הדין החוקתי, יהיה הדבר בבחינת ויתור ראשון מצדו למועצה הצבאית, לאחר שבתחילת השבוע אמרו בכירים באחים המוסלמים ודוברים ממטה הבחירות של מורסי כי הוא נחוש להישבע אמונים בפני מועצת העם - הבית התחתון של הפרלמנט, שפוזר על ידי בית הדין החוקתי יומיים לפני סיבוב הבחירות השני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורסי. הבטיח זכויות בראיון באנגלית
צילום: AP, Egypt State TV
נגלא, אשתו של מורסי. "כולן מצריות"
אמנפור, ראיינה את מורסי לפני היבחרו
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים