שתף קטע נבחר

רבנים שקראו לסרבנות הרצו לחיילים על מוטיבציה

אליקים לבנון כינה את מערכת המשפט "רקובה", שמואל אליהו קרא לא להשכיר דירות לערבים. למרות זאת, ואף שקראו לסרב פקודה במקרה של פינוי יישובים, הם הוזמנו להרצות בפני חיילים. דובר צה"ל: "אין פסול, מדובר בשיעור תורני"

רבנים שקראו לחיילים לסרב פקודה בעת פינוי מאחזים הפכו למרצים מבוקשים בצה"ל. ל-ynet נודע כי בין עשרות הרבנים שהוזמנו בחודשים האחרונים להרצות בפני חיילים, נמנים גם שניים שנויים במחלוקת: הרב אליקים לבנון מהשומרון והרב שמואל אליהו מצפת.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

השניים עמדו בשנים האחרונות במרכזן של מספר פרשות שנויות במחלוקת. בין היתר, התבטא הרב לבנון בחריפות נגד בג"ץ ומערכת המשפט כולה ותקף גם את קיומה של שירת נשים בצבא: "להיהרג ולא לשמוע". הרב אליהו עורר סערה ציבורית כשקרא לפני כשנה וחצי לא להשכיר דירות לערבים וכינה את עסקת שליט המתגבשת "טירוף נגד ההלכה". השניים גם תמכו בסירוב פקודה במקרה של פינוי יישובים.

 

הרב לבנון הרצה בפני עשרות חיילי החטיבה המרחבית שומרון בסוף אפריל, ואילו הרב אליהו הרצה באותה תקופה על מוטיבציה בפני לוחמי גדוד חרוב בבסיס פלס שבבקעה. קודם לכן, הוא נשא דברים בפני חיילי מפקדת חטיבת חברון וכן בפני לוחמי יחידת דובדבן.

 

"לא מעט גבות הורמו"

"בכירי הרבנות הצבאית דווקא מקפידים בחודשים האחרונים בצורה חמורה על סינון רבנים חיצוניים שמועמדים או מבקשים או מתבקשים על ידי יחידות שונות להתארח אצלן ולהרצות", אמר ל-ynet גורם ברבנות הצבאית. "כל אישור כזה ניתן במשורה ובצורה מדוקדקת, לכן לא מעט גבות הורמו כאשר לבנון ואליהו הוזמנו לדבר עם חיילים".

 

לפני כשנתיים, גיבה הרב לבנון את מחאת תלמידיו מאלון מורה, שהניפו שלטים נגד פינוי והריסת מאחזים, וטען כי "צה"ל לא יכול לוותר על שירותם של חיילי ההסדר". בעבר תקף בחריפות את בג"ץ ואמר כי הוא "רומס ערכים של טוב ורע", את מערכת המשפט כינה "רקובה". לפני ההתנתקות, הבהיר הרב כי שוחח עם אלופי פיקוד מרכז ודרום, ואמר להם כי "אין הבדל הלכתי בין חילול שבת לפינוי יהודים מביתם. תלמידים שלי לא ישתתפו בהוצאת יהודים מביתם".

 

הרב אליהו, שקרא לא להשכיר דירות לערבים, עמד מאחורי פרסום "מכתב הרבנים" בנושא. חקירה פלילית בחשד להסתה נפתחה נגדו, אך זו נסגרה מבלי שהוגש נגדו כתב אישום. בעבר הוא קרא לנקמה לאחר הפיגוע באיתמר, שבו נרצחו לפני כשנה חמישה מבני משפחת פוגל. במאמר שפרסם ב-ynet לפני כשנתיים, הביע הרב אליהו תמיכה בסירוב פקודה לפנות יישובים. לצד זאת, גינה הרב, יחד עם עמיתיו, את מעשי "תג מחיר", בהם שריפת המסגד בכפר טובא זנגריה וחילול בית הקברות הערבי ביפו.

 

הרב אליהו הגיב לטענות: "אם חיילים חושבים שדברי יכולים לחזק אותם, זו גם זכות וגם חובה בשבילי. מול כל האיומים שאנו ניצבים מולם צריך צבא חזק, ואני שמח על הזכות לתרום את חלקי.

אני שמח לראות מאות ואלפים מתלמידי ישיבות ההסדר ממלאים תפקידים חשובים בהגנה על המדינה. בשבילם, הרבנים הם מקור העצמה".  עוד הסביר אליהו: "אם זה מפריע למישהו, הוא מוזמן לחנך בעצמו דור של תלמידים עם אחריות ומסירות, אמונה וגבורה, ולא להטיל דופי באחרים שעושים".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הרבנות הצבאית פועלת על סמך הנחיות לפיהן כל מרצה שיגיע להרצות בצה"ל, ייבחן לפי התכנים שאותם הוא מעביר וביחס לקהל היעד. תוכני השיחות המדוברות נבדקו על פי הנוהל הקיים בצה"ל, ולא נמצא בהם שום פסול מאחר שמדובר בשיעור תורני. מיותר לציין שהופעתו של גורם כלשהו בצה"ל איננה מעידה בהכרח על הזדהות של צה"ל עם עמדותיו בכל תחום שהוא".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 26/06/2012 23:24

 

בהכנת הידיעה השתתפה שירי הדר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אליקים לבנון
צילום: גור דותן
הרב שמואל אליהו
צילום: אביהו שפירא
מומלצים