שתף קטע נבחר
צילום: רויטרס, AP, AFP

"מפקד היחידה ללוחמה כימית ערק מצבא אסד"

מפקד צבא המורדים בסוריה אישר את הדיווח על עריקה המונית של גנרל וקצינים משורות צבאו של אסד ובריחתם לטורקיה. לדבריו, קצינים בכירים שנשארו בסוריה החליטו להישאר בבית כדי להימנע מביצוע פקודות שניתנות להם מגבוה

מפקד ארגון המורדים הסורי המזוין "צבא סוריה החופשית", ריאד אל-אסעד, שפך אור על הדיווח אמש לפיו גנרל סורי בכיר, מספר קצינים בכירים ועשרות חיילים ובני משפחותיהם - 224 בני אדם סך הכול - ערקו בימים האחרונים מסוריה לטורקיה.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

בראיון לעיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון אישר אל-אסעד את הדיווח בטורקיה על העריקה ההמונית וטען כי הגנרל הבכיר בדימוס ומי שהיה מפקד היחידה ללוחמה כימית בצבא, עדנאן סלו, היה בין העריקים והודיע על הצטרפותו ל"צבא סוריה החופשית". הגנרל הבכיר, שדרגתו מקבילה לדרגת אלוף בצה"ל, הוא האלוף הראשון שמצטרף לשורות המורדים. כך על פי אל-אסעד.

 

מדי יום עורקים בין 20 ל-30 קציני צבא. מורדים סורים ליד חלב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מדי יום עורקים בין 20 ל-30 קציני צבא. מורדים סורים ליד חלב(צילום: רויטרס)

 

מפקד צבא המורדים הוסיף כי סלו הגיע לטורקיה עם שמונה קצינים אחרים - אחד מהם בדרגת תת אלוף, שניים בדרגת אלוף משנה, שניים בדרגת סגן אלוף ושלושה בדרגת רב סרן. לטענתו, אין זו הפעם הראשונה שקצינים עורקים מצבאו של בשאר אסד, אך בזמן האחרון עלה שיעור העריקות באופן ניכר. אל-אסעד הוסיף כי מדי יום מגיעים לטורקיה בין 20 ל-30 קצינים סורים.

  

"העלייה בשיעור העריקים - בגלל מורל ירוד"

קצין בכיר אחר ב"צבא סוריה החופשית" אמר לעיתון כי הגנרל סלו ורוב הקצינים שערקו מצבא סוריה היו בקשר עם צבא המורדים שאבטח אותם בעת בריחתם לטורקיה. עוד נמסר כי סלו שיתף פעולה עם המורדים עוד כשהיה בסוריה, לנוכח יחסיו הקרובים עם המפקדים הצבאיים והמנהיגים הפוליטיים של האופוזיציה.

 

אל-אסעד גם גילה כי יש בידי אנשיו מידע מאומת שמצביע על כך שמספר קצינים בדיביזיה הרביעית של צבא סוריה "החליטו להישאר בבית ולהימנע מפעולות ופקודות שניתנות להם מגבוה". 

 

נמשכים הקרבות בין הצבא לבין המורדים. חומס מופגזת (צילום: AFP/HO/ SHAAM NEWS NETWORK) (צילום: AFP/HO/ SHAAM NEWS NETWORK)
נמשכים הקרבות בין הצבא לבין המורדים. חומס מופגזת(צילום: AFP/HO/ SHAAM NEWS NETWORK)

 

את העלייה בשיעור העריקה הסביר מפקד המורדים במורל הירוד של אנשי צבאו של אסד, בייחוד כשהתקפות המורדים מתרכזות כעת במחסומים צבאיים בתגובה לירי של הצבא על ערים ועל אוכלוסיות אזרחיות. לדבריו, שלשום הצליחו המורדים להשתלט על תחנת מכ"ם ועל פלוגת ארטילריה באזור דארה עזה שבפרברי העיר חלב. 

 

בינתיים, קרבות עזים מתנהלים בין צבא סוריה למורדים סמוך לעמדות של המשמר הנשיאותי בדמשק. כך דיווח ארגון זכויות אדם במקום. הארגון ציין כי העימותים מתנהלים במרחק קילומטרים ספורים ממרכז הבירה.

 

במקביל, אתר החדשות הירדני "עמון ניוז" דיווח הבוקר מפי מקורות מהימנים כי ירדן תעביר היום את מטוס הקרב הסורי מדגם מיג 21 אחרי שבשבוע שעבר הוא נחת בממלכה עם טייס סורי שערק מצבא אסד. על פי המקורות, צוות סורי יגיע לירדן כדי לקחת את המטוס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השתלטו על תחנת מכ"ם. מורדים סורים באזור חלב
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
קצינים בכירים בורחים מצבאו. אסד
צילום: רויטרס
מומלצים