שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קצין בצנחנים ננזף על הכאת לוחמים - וקוּדם
  נציב הקבילות הורה להדיח את הקצין בעקבות "מרד הצלפים", לאחר שלוחמים התלוננו כי מפקדיהם הכו אותם ויידו לעברם חפצים. למרות הביקורת, הוא קודם לתפקיד מ"פ טירונים

  ננזף על-ידי נציב קבילות החיילים, אך זכה לקידום: למרות ביקורת קשה על אודות התנהלותו בפרשת "מרד הצלפים" בחטיבת הצנחנים, הוחלט לאחרונה לקדם את סגן מפקד הפלוגה שלכאורה נמצא כי הכה את לוחמיו, לתפקיד מפקד פלוגה - כך נודע ל-ynet. הקצין צפוי לקבל בעוד פחות מחודשיים את הפיקוד על פלוגת המתגייסים החדשה בגדוד 890 של החטיבה. הוא גם צפוי להמשיך עם הטירונים את המסלול בתעסוקה מבצעית באחת מגזרות הלחימה.

   

  עוד בחדשות:

  האש דועכת: הושגה שליטה על השריפה בכביש 1

  רמלה לבג"ץ: לוד מקבלת מיליונים, אנחנו מופקרים

  רצח הילד בכפר קאסם: האב והאם עומתו בחקירה

   

  בחודש נובמבר אשתקד המליץ נציב קבילות החיילים במשרד הביטחון, אלוף במילואים יצחק בריק, לשקול את המשך השירות של מפקד הפלוגה מחטיבת הצנחנים, שחייליו קבלו נגדו על התעללות מצד מפקדיהם. בנוגע לסמ"פ, הוחלט להדיחו לאלתר מתפקידו. החיילים נטשו חודשיים קודם לכן את המוצב שבו שירתו באזור חברון, כמחאה על התנהגות מפקדיהם, ואף נשפטו על כך.

   

  בקבילותיהם סיפרו הלוחמים ממחלקת הצלפים כי מפקדיהם נהגו להכותם וליידות לעברם חפצים שונים. הנציב המליץ להדיח את סגן מפקד הפלוגה בשל ההתנהגות האלימה לכאורה כלפי החיילים, וציין כי האירועים מצביעים על כשלים פיקודיים וערכיים, והורה לנקוט צעדים נגד המפקדים.

   

  אמירותיו של הנציב בריק על הקצין עוגנו ב"אינדיקציית נקח"ל", שזו מעין הערה אישית שמוכנסת לתיקו האישי של הקצין, ומפקדיו אמורים לקחת אותה בחשבון בכל עת שיחפצו לקדמו או להעבירו לתפקיד אחר. בהערה זו לא הייתה המלצה להימנע מלקדם את הקצין, אך המהירות שבה הוחלט לקדמו בסמוך למועד המקרה הפתיעה לא מעט חיילים בחטיבה.

   

  אמנם לאחר הדו"ח לא המשיך הקצין לשרת כסגן מפקד הפלוגה, אך בתוך כמה שבועות זכה לקידום לא מבוטל: יציאה לקורס מפקדי פלוגות היוקרתי. בסיומו הוא שובץ לתפקיד מפקד פלוגה.

   

  ההחלטה לקדם את הקצין נעשתה תוך התייעצות של מפקד החטיבה אלוף משנה אמיר ברעם ומפקד האוגדה תא"ל אהרון חליווה, עם הנציב בריק, שנתן אישור לקדמו, לאחר שבחן את המקרה בצורה מדוקדקת.

   

  הקצין עצמו הגיע מיחידה מובחרת והוא נחשב לקצין מצטיין ומוערך, שעתידו

   לפניו, למרות המעשים שעשה. יש לציין כי בעשרות מקרים אחרים בשנים האחרונות שבהם המליץ הנציב בריק על הדחה מתפקיד פיקודי של נקבלים, קציני צה"ל נעתרו להמלצתו.

   

  בשיאו של המרד בחטיבה נטשו 15 צלפים מגדוד 890 את המוצב. המפקדים הצליחו לשכנע כמה מהחיילים הוותיקים שלא לעזוב, אך שמונה סירבו וחזרו לבסיס רק כשבוע לאחר מכן. הם נשפטו על ידי מפקד חטיבת הצנחנים, אלוף משנה אמיר ברעם, ל-30 ימי מחבוש בפועל.

   

  מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מדובר בקצין מצטיין שמילא שורה של תפקידים ונענש על המקרה הנקודתי, שאינו מייצג את עברו הצבאי. לפיכך, לא הייתה כל מניעה למנותו לתפקיד מפקד פלוגה, והמינוי אושר כנהוג על ידי קצין חי"ר וצנחנים ראשי ומפקד עוצבת האש". עוד נמסר כי הנקח"ל לא המליץ בסיום בדיקתו על הדחתו של הקצין מתפקיד פיקודי בהמשך.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לוחם מחטיבת הצנחנים בפעולה. ארכיון
  צילום: חגי אהרון
  מומלצים