שתף קטע נבחר

משפט הולילנד נפתח: עד המדינה נגד אולמרט

377 עדים, 13 נאשמים ומיליוני שקלים שמונחים על הכף. "אחת מפרשיות השחיתות החמורות בתולדות המדינה", כהגדרת הפרקליטות, מגיעה לבית המשפט

"פרשת הולילנד " מגיעה לבית המשפט. משפטו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, "באחת מפרשות השחיתות החמורות בתולדות המדינה", כהגדרת הפרקליטות, ייפתח הבוקר (יום א') בבית המשפט המחוזי בתל אביב. עד המדינה ש.ד צפוי לעלות לדוכן העדים ולשטוח במשך ימים ארוכים את גרסתו.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

על פי המתוכנן, יתנהל המשפט במשך ארבעה ימים בשבוע - כ-12 שעות בכל יום, לאחר שהשופט, דוד רוזן, דחה את בקשת הפרקליטות לקצר את שעות העדות בשל מצבו הרפואי של עד המדינה.

 

מתחם הולילנד בירושלים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מתחם הולילנד בירושלים(צילום: רויטרס)

 

כתב האישום, שגובש על ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה, עוסק בשלוש פרשיות - פרשת הולילנד, קרקעות חברת "תעשיות

מלח", ואלו של חברת "הזרע". על פי הפרקליטות, מעבר לזהותם של הנאשמים, הקו שמחבר בין הפרשות הוא "קידום פרויקטים שונים של נדל"ן בארץ, תוך מתן שוחד לעובדי ולנבחרי ציבור, בדגש על עבירות שליוו את הליכי התכנון בעיריית ירושלים ובמנהל".

 

העבירות העיקריות נגד הנאשמים הן לקיחת שוחד ומתן שוחד, הלבנת הון, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות מס. שישים עמודי כתב האישום מציגים 377 עדים, בהם חוקרי היחידה הארצית לחקירת מעשי הונאה ואנשי רשות המסים.

 

נותני השוחד הנאשמים הם, בין היתר, הלל צ'רני - יזם פרויקט הולילנד, אביגדור קלנר - ממקימיה של חברת הולילנד פארק, מאיר רבין שהיה עוזרו האישי של עד המדינה, וכן דני דנקנר, יו"ר תעשיות המלח ששימש במקביל גם סגן יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים. על פי כתב האישום, מקבלי השוחד היו, בין היתר, אולמרט עצמו - בתפקידיו כראש העיר ירושלים וכשר התמ"ת - ראש לשכתו שולה זקן ואורי לופוליאנסקי בתפקידיו כסגן ראש העיר ובהמשך כראש העיר ירושלים.

 

המקרה המרכזי בתיק הוא הפיכת מלון הולילנד בירושלים לשכונה עתירת ממדים, ובה יותר מאלף יחידות דיור. על פי כתב האישום, בפרשה זו פעלה "לאורך זמן ובשיטתיות מערכת יחסים בין יזמי נדל"ן ובעלי הקרקע לבין עובדי ונבחרי ציבור כך

שיזמי הנדל"ן מספקים מעת לעת את צורכיהם הכספיים של עובדי הציבור ומקורביהם ובתמורה פעלו עובדי ונבחרי הציבור להסרת מכשולים, דחיית התנגדויות, קיצור ההליכים התכנוניים, הגדלה ניכרת של אחוזי הבנייה, שינויים בייעוד המקרקעין, הקלות בחובות הבנייה והפחתת מסים".

 

סך טובות ההנאה במקרים אלה נאמד במיליוני שקלים. בנוסף, נחשפו תשלומי שוחד במקומות אחרים בארץ, בהם בעבור קידום ענייניהם של יזמי נדל"ן בעתלית לכאורה, וכן בחוות יבור שבצפון, בחוות שלם במרכז ובחוות מבחור באילת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתחם הולילנד בירושלים
צילום: רויטרס
מומלצים