שתף קטע נבחר

הוארכה ההרשמה להנחה בחשמל ב-15 יום

אחרי ש-170 אלף בתי אב הצטרפו, רשות החשמל האריכה את ההרשמה למבצע "חסכת הרווחת" לפיו צרכן שחוסך עד 30% מצריכת החשמל בקיץ יקבל הנחה של 10%-20% בחשבון החשמל. החיסרון: מי שיירשם כעת יוכל לחסוך רק חודשיים

הנחה של 10%-20% בחשבון החשמל הבא: רשות החשמל האריכה את המבצע "חסכת הרווחת " ב-15 יום לאור הביקוש הרב, זאת אחרי שההרשמה נסגרה ב-1 ביולי. נכון לאתמול (א'), 170 אלף בתי אב נרשמו למבצע, כחצי מיליון אזרחים. מי שנרשם למבצע ולא הצליח לחסוך - משלם את החשבון הרגיל - כלומר בדיוק מה שצרך.

 

  • צרכנים נדהמו: חשבונות החשמל שלנו הוכפלו

  • ארה"ב בשיא החום: אין חשמל ל-2 מיליון תושבים

 

לפי המהלך, כל צרכן שיפחית מצריכת החשמל שלו במהלך חודשי הקיץ יוני - ספטמבר, 10%-20% ביחס לתקופת החשבון המקבילה אשתקד, יהיה זכאי לקבל הנחה בשיעור של 10% בתעריף החשמל. עבור הפחתת צריכה של בין 20% ל-30% בתקופה המקבילה אשתקד, הצרכן יזכה להפחתה של 20% בחשבון החשמל.

  

תוקף המבצע - עד 31 בדצמבר, כך שאם אתם נרשמים כעת, תוקף המבצע הוא לחודשיים בלבד, כלומר רק לחשבון חשמל אחד. אלו שהספיקו להירשם קודם לכן, יכלו לחסוך במשך 4 חודשים, קרי בשני חשבונות חשמל.

 

ההרשמה למבצע נעשית בשלוש דרכים: דרך אתר רשות החשמל, באמצעות אתר חברת החשמל או בשיחה למוקד 103 של חברת החשמל. כדי לחסוך בחשמל, יש להשתמש באופן מושכל במכשירי חשמל: להקפיד על כיבי אורות, להימנע משימוש מייבש כביסה בקיץ אם לא נחוץ ייבוש מהיר או ייבוש מספר כבסים רב וכן להפעיל מזגן על 25 מעלות ולא למטה מזה.

 

במקביל, יזמה רשות החשמל מספר הסדרים שאמורים להפעיל את הצרכנים לחיסכון. מליאת הרשות אישרה לאחרונה תוכנית שמרחיבה גם לצרכנים פרטיים את הסדר התעריף המשתנה השעתי - תעריף חשמל גבוה לשעות עומס (17:00-11:00 בקיץ, 22:00-17:00 בחורף), ונמוך לשעות שפל.

 

עוד תוכנית חיסכון בחשמל: מונה דיפרנציאלי

לרשות החשמל עוד שתי תוכניות חיסכון: "תעו"ז פשוט לצרכנים ביתיים", שעשוייה להקטין את חשבון החשמל ב-10% לצרכן הממוצע והונהגה החל מ-19 בפברואר. התוכנית היא וולנטרית, כך שתוכלו להצטרף אליה לפי בחירתכם.

  

ההסדר שעליו היא מבוססת, מאפשר להסיט את צריכת החשמל משעות העומס, לשעות זולות יותר, כמו שעות הלילה וכך להביא לחיסכון של מאות שקלים בשנה.  

 

בעונות הקיץ (יולי אוגוסט) והחורף (דצמבר-פברואר) יונהגו שתי רמות מחירים שונים (פסגה ושפל) לשני מקבצי שעות ביממה. בתקופת המעבר (שמשום מה נקבע שאורכה 7 חודשים בשנה) נקבע תעריף אחיד - נמוך מהתעריף האחיד הביתי הנהוג היום. באתר האינטרנט של חברת החשמל אף יופיע סימולאטור, שיאפשר לצרכנים לבצע הדמיות של התועלת בכניסתם להסדר והתאמתם אליו.

  

עד כה חישוב התעריף בשעות "היקרות והזולות" היה אחיד ולא איפשר לצרכן הפרטי ליהנות מחיסכון בשימוש במכשירי חשמל בשעות זולות. התעריף המשתנה הונהג עד כה רק עבור צרכני החשמל הגדולים במשק, על פי שלוש רמות ביניים.

  

החיסרון בתוכנית הוא שבצד ההוזלה המובטחת טמונה בהסדר גם התייקרות קלה: תתבקשו להחליף את המונה הביתי במונה תעו"ז כך שהתשלום החודשי הקבוע על המונה יעלה מ-7 שקלים בחודש, ל-21.62 שקל למונה חד פאזי ו-23.02 שקל למונה תלת פאזי.

  

הסדר מתגבש: תגמול על חיסכון בחשמל

רשות החשמל שוקלת לקבוע הסדר נוסף, שלכאורה אמור לחסוך לצרכנים 300 שקל בשנה. מדובר במהלך "ניהול צריכה עצמית בשעות עומס", שאמור לגרום להפחתת ביקושים בשעות השיא.

  

מהות ההסדר: אם תחסכו בשעות השיא - תקבלו תגמול. צרכנים שיצטרפו יקבלו 3.15 שקלים על כל קוט"ש חשמל שלא צרכו בשעות השיא. מטרתו: להפחית 30% מהצריכה בשעות השיא.

 

4 שעות לפני מחסור צפוי בחשמל, המצטרפים יקבלו הודעה מחברת החשמל במייל או בהודעת SMS ויידרשו להימנע מהפעלת מכשירים זוללי חשמל (מדיח, מכונת כביסה, מייבש כביסה) או להפעיל לסירוגין את המזגן, למשך 4 שעות לאירוע. לכל היותר, יתבקשו להימנע מהפעלת מכשירים כאלה במשך 100 שעות בשנה.

  

נקודת התורפה: להסדר יוכלו להצטרף צרכנים שצורכים מעל 40 אלף קוט"ש, בעלי מונה רציף, בעוד שצרכנים פרטיים צורכים בממוצע 20 קוט"ש. צרכנים ביתיים ואחרים יוכלו להצטרף להסדר באמצעות יזמים פרטיים שמאגדים צרכנים לקבוצות צריכה. מכאן שגם צרכנים ביתיים שיירשמו להסדר כקבוצה, שהיקף הצריכה הכוללת שלה מגיע ל-40 אלף קוט"ש, יוכלו להצטרף להסדר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: רויטרס
רק חשבון חשמל אחד יוזל
צילום: רויטרס
מומלצים