שתף קטע נבחר

למען אוניברסיטה באריאל: הצעת חוק עוקף מל"ג

רגע לפני שהמועצה להשכלה גבוהה תכריע בסוגיית הקמפוס שמבקש להפוך לאוניברסיטה, צפוי ח"כ מילר להניח הצעת חוק שקובעת כי הממשלה תוכל להפוך לדרג המכריע בהכרה כאוניברסיטה. "לא ייתכן שיתערבבו בהחלטה שיקולים פוליטיים"

שבוע לפני שהוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה תכריע בסוגיית מעמד הקמפוס האקדמי באריאל, שמבקש להפוך באופן רשמי לאוניברסיטה, פועלים בימין לעקוף את ההחלטה בחקיקה. את הצעת החוק יזם ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), שמתגורר באריאל.

 

סוגיית הקמפוס באריאל - דיווחים קודמים ב-ynet:

נשיאי האוניברסיטאות לנתניהו: אל תכיר באריאל

אוניברסיטה באריאל - סכנה לאקדמיה

מל"ג חדש: "אריאל תוכשר כאוניברסיטה"

 

ח"כ מילר אמר היום (ב') כי "התחושה היא שהמל"ג והות"ת פועלים לשלול את האוניברסיטה החדשה ממניעים פוליטיים ולא ענייניים ולכן אנחנו נחושים לנקוט את כל הצעדים הפרלמנטריים שעומדים לרשותנו כדי להבטיח את הפיכתו של המרכז באריאל לאוניברסיטה".

 

ראשי האוניברסיטאות פנו באחרונה לראש הממשלה בנימין נתניהו ודרשו ממנו לעצור את הקמת האוניברסיטה באריאל משיקולים אקדמיים ושמירה על איכות המחקר, אולם באריאל טוענים כי הם מונעים משיקולים פוליטיים עקב מיקום המרכז האקדמי מחוץ לשטחי הקו הירוק.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

בהצעת החוק שתוגש בקרוב לשולחן הממשלה ושתוצג מחר בשדולה למען המרכז באריאל נאמר כי יש לשנות את חוק המועצה להשכלה גבוהה ולקבוע כי מוסד אקדמי שהמל"ג סירב להכיר בו כאוניברסיטה רשאי לערער בפני הממשלה, שתהפוך לדרג האחרון שמכריע בנושא.

 

"המועצה להשכלה גבוהה אחראית על התחום האקדמי, החלטותיה באשר להכרה או ביטול הכרה של מוסד תהיינה תקפות אך ורק באישור הממשלה", נכתב בהצעת החוק. "מצב זה משקף את מעמדה של הממשלה כקובעת מדיניות ואחראית על ניתוב תקציבי המדינה ליעדים שקבעה".

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

ח"כ מילר, שכיהן עד לאחרונה כיו"ר ועדת החינוך בכנסת, אמר עוד כי "בחמש השנים האחרונות, המרכז באריאל עמד בכל הקריטריונים האקדמיים שנדרש להם ולא יעלה על הדעת שבהחלטה חשובה כל כך יתערבבו גם שיקולים פוליטיים ואידיאולוגיים. לאור העובדה שהנושא מעוגן בהסכמים

 הקואליציוניים בין הליכוד וישראל ביתנו, אני סמוך ובטוח שהממשלה הנוכחית תאמץ במקרה הצורך את הצעת החוק ותפעל לאישורה של האוניברסיטה".

 

יו"ר השדולה למען אריאל בכנסת, ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד), אמרה: "גורמים בעלי אינטרסים פוליטיים מנסים לכפות על הממשלה החלטות המנוגדות לעמדותיה המדיניות והכלכליות. אין מקום למחטפים כאלו העומדים בניגוד להכרעות רוב הציבור הישראלי".

 

גורמים באקדמיה ציינו כי הצעת החוק של ח"כ מילר היא בבחינת "הכרזת מלחמה" על העצמאות האקדמית של המועצה להשכלה גבוהה וטענו כי אישורה יביא למשבר גדול באקדמיה הישראלית. "לצערי הרב, מאזן הכוחות הפוליטי יכריע ככל הנראה את הכף לטובת האוניברסיטה באריאל", אמר גורם בכיר באקדמיה הישראלית. "העגלה הזו יצאה לדרכה כבר לפני חמש שנים ואני לא רואה שום דרך אקדמית לעצור אותה כעת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניסיון לעקוף את החלטת המל"ג. הקמפוס באריאל
צילום: AP
צילום: גיל יוחנן
"המל"ג פועל ממניעים פוליטיים". ח"כ מילר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים