שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

מופז מאיים על נתניהו: או מסקנות או שנפרוש

הודעת ראש הממשלה על פירוק ועדת פלסנר, שניסתה לגבש פתרון לשוויון בנטל הגיוס, הציתה אש במערכת הפוליטית. יו"ר קדימה, שאול מופז, מאיים שממשלת האחדות תגיע לסוף דרכה אם נתניהו לא יפרסם את מסקנות הוועדה. ח"כים בקדימה: "נתניהו ירק לנו בפרצוף"

55 ימים לאחר כינון ממשלת האחדות, ייתכן שסופה קרוב מאוד: יו"ר קדימה, שאול מופז, ספג בצהריים (יום ב') סטירת לחי מצלצלת מראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהודיע על פירוק ועדת פלסנר. מופז, שהבטיח שנכנס לממשלה כדי לטפל בבעיית הגיוס לכולם, מאיים הערב בפרישה מהממשלה. יושב ראש קדימה קורא לפרסם בכל זאת את מסקנות הוועדה ואמר כי "אם ראש הממשלה בוחר שלא לפנות לכיוון הנדרש הזה, תגיע ממשלת האחדות הלאומית לסוף דרכה".

 

פירוק ועדת פלסנר - דיווחים קודמים ב-ynet:

ממשלה במשבר: נתניהו פירק את ועדת פלסנר

מטה המאבק: "נתניהו ומופז בחרו בחרדים"

גיוס החרדים: ש"ס דורשת להקים ועדה אחרת

 

"אני דוחה את הודעת ראש הממשלה. ומעניק גיבוי מלא לוועדה לשוויון בנטל בראשות ח"כ פלסנר", אמר מופז, "הוועדה לשוויון בנטל הוקמה מתוקף הסכם משותף לקדימה ולליכוד,

 ועל כן פירוקה החד-צדדי על-ידי ראש הממשלה אינו מחייב את קדימה שתמשיך לעמוד בהתחייבותה הציבורית ותעשה לכך שמסקנות הוועדה יפורסמו כנדרש וכמתוכנן ביום רביעי הקרוב. הודעה ברוח זו נמסרה לראש הממשלה הבוקר על ידי יו״ר קדימה".

 

מופז אומר כי "מסקנות הוועדה יקבלו פומבי ויהוו בסיס לכל ניסיון אמיתי, הגון ערכי, מוסרי, חוקתי ואפקטיבי לתיקון היסטורי בתחום השוויון בנטל". כאמור, לא ברור על אלו מסקנות הוא מדבר.

 (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי) (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)
(צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)

 

מופז אמר בשיחות סגורות כי "אם ירצו להתקדם על פי המתווה של מסקנות הוועדה - יש על מה לדבר, אם לא - אנחנו במשבר. העקרונות של השירות לכל והאחריות האישית שזה סנקציות - אין שום שאלה או ויכוח לגביהם. אנחנו דורשים אותם. נתניהו מנסה לפתוח את כל מה שהוועדה הצליחה להסכים עליה. זה לא מתקבל על הדעת שנמחק את עבודת הוועדה. הבנתי לפני כמה ימים שמנסים לכרסם במעמד הוועדה. מה שהיה כאן היה לא תקין, ולא מתקבל על הדעת. אם לא נתקן זאת - נהיה במשבר עמוק. מבחינתי יש עכשיו משבר, ואם הוא לא יתוקן - אז יהיה משבר עוד יותר חריף".

 

מופז מתח ביקורת על פרישת הפוליטיקאים מן הוועדה, ואמר כי "אנשי המקצוע יחתמו. הפוליטיקאים יצאו כמה דקות לפני שגובשו כל המסקנות, אבל זה לא אומר כלום. הם היו שם במהלך הדיונים. כל הנושא של האחריות האישית והסנקציות והנושא של שירות לכל כולל ערבים - אנחנו נתעקש עליהם. בנוגע לערבים - אמרנו שהוועדה לא יכולה להקיף את מסלולי השירות של הערבים כמו את זה של החרדים, וזה יחייב לבצע עבודת מטה".

 

פלסנר: לנתניהו אין רוב פוליטי

יו"ר הוועדה המפורקת, ח"כ יוחנן פלסנר, כינס מסיבת עיתונאים ואמר מסקנות הוועדה יפורסמו ביום רביעי. לדברי פלסנר, הדו"ח כתוב, המסקנות כתובות, החוק מנוסח. נשייף את הניסוחים. נראה שיש מי שבורח או חושש מבשורה, לא ניתן לאיש שחושש מהמסקנות למנוע פרסומן. יש רוב גדול בכנסת בקרב הסיעות הציוניות להעביר את החוק ולמצות הזדמנות היסטורית. יש חברים רבים בישראל ביתנו, בקדימה ובעצמאות שלא יוותרו על ההזדמנות הזו".

 

פלסנר אמר עוד כי "לא סביר שבעקבות המשבר, בעוד חודש מהיום יהיו עשרות אברכים עריקים, צריך פתרון מושכל ולא מתלהם, וכן מידתי שיקודם כתוצאה מאימוץ המסקנות. מי שישפוט זה הציבור וחברי הכנסת. כל הסדר עתידי יצטרך לעמוד במבחן בג"ץ. אני לא רוצה לגרור דרמות מיותרות, הכדור עובר למגרש הפוליטי, ושם מאז ומתמיד התקבלו ההחלטות. ההמלצות הללו, הן הפתרון היחידי בעיר".

 

בנוגע לאפשרות שנתניהו מייתר בהחלטתו את הגשת המסקנות, אמר פלסנר כי "זה יוצר משבר פוליטי וחוקתי, בהיבט הפוליטי לראש הממשלה אין רוב פוליטי". על העובדה שההחלטה על פירוק ההוועדה גרמה למבוכה גדולה בקדימה, אמר פלסנר כי "לא נגרמה לנו מבוכה, היינו מודעים למהלך, היה לנו מודיעין משלנו. אנו לא במועדון חברים, אנו ניאבק על מימוש בשוויון הנטל, לא הובכנו מזה. אם היעד לא יושג אין טעם לממשלת האחדות הזו. הכדור בידיים של נתניהו".

 

"נתניהו ירק לנו בפרצוף"

חברי כנסת בקדימה הגיבו בזעם על הודעת ראש הממשלה: "נתניהו ירק לנו בפרצוף. אם הוא היה רואה במופז שותף, הוא היה צריך לנסות להגיע להבנות ולא להודיע למופז בצורה כזו על פירוק הוועדה. אם נתניהו לא יאמץ את מסקנות ועדת פלסנר, אין לנו מה לעשות בממשלה". ח"כ נחמן שי מקדימה אמר כי: "המרכיב של השוויון בנטל היה המרכיב החשוב ביותר בהצטרפות לממשלה, ואם הוא לא קיים אין לנו מה לעשות שם".

  

"רבותיי, אנחנו עומדים לחולל כאן שינוי שבעיני הוא שינוי היסטורי", הצהיר מוקדם יותר מופז בפני חברי סיעתו, דקות לפני פירוק הוועדה על ידי ראש הממשלה. "לקחנו על עצמנו את המשימה הזו, המבחן הזה הוא מבחן לכולם, אבל בעיקר למי שהתחייבו ואנחנו התחייבנו להוביל את השינוי. אם לא עמדנו במבחן הראשון שלשמו הצטרפנו לקואליציה, במבחן הראשון שהוא בעיניי מבחן היסטורי - המבחנים האחרים מתייתרים", הדגיש מופז, במה שעשוי להיות תחילתו של משבר קואליציוני.

 

לאחר מכן, שוחח נתניהו עם מופז ואמר לו: "בוא ניקח יחד את המושכות בידיים ונביא לפתרון". ראש הממשלה הגדיר את פעולותיו העתידיות בנושא והצהיר כי אם עד ה-1.8 לא יימצא רוב מוסכם, "חוק טל יתבטל וייכנס לתוקף חוק שירות ביטחון שחל על כלל אזרחי ישראל".

 

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

 

ראש הממשלה הבהיר כי יזמין את ראשי מפלגות הקואליציה "כדי לנסות לגבש הצעה שתזכה לרוב בכנסת. אני מעדיף פתרון מוסכם ומדורג אבל אם לא לזה נגיע, צה"ל יגייס לפי צרכיו,

 ואני מאמין שהוא יעשה זאת תוך כדי התחשבות בציבורים השונים כדי למנוע קרע בעם. כיוון שחוק שירות ביטחון אינו נותן מענה להצטרפות הציבור הערבי והחרדי לשירות אזרחי, נפעל במקביל להסדיר נושא זה".

 

בדיון בלשכתו סיכם נתניהו: "לצערי, ועדת פלסנר לא הצליחה להגיע לתוואי מוסכם עקב פרישת חברים בה והיא אינה יכולה לגבש המלצה שתשיג רוב בכנסת. הוועדה התפרקה. אני מודה לחמשת נציגי הציבור על עבודתם המאומצת".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאחר כינון האחדות. נתניהו ומופז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים