שתף קטע נבחר

הפרקליטות לקחה תיק על קפטן ג'ורג' ללא היתר

חוקרו הראשי של מוסטפה דיראני תובע פיצויים מהמדינה, השופטת מתחה ביקורת על הפרקליטות: "תיקו האישי נלקח מהמשטרה ומצה"ל, למדינה אין זכויות עודפות על אחרים"

למדינה או לפרקליטות לא הייתה כל רשות לקבל לידיה את תיקו האישי של קפטן ג'ורג', אלא אם כן הייתה מקבלת היתר לעשות כן מבית המשפט. כך קבעה היום (ג') שופטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופטת דליה גנות, שהתייחסה לכך שתיקיו האישיים נלקחו מצה"ל ומהמשטרה - שם הוא מועסק.

 

משפט הפיצויים של הקפטן:

השופטת נגד המדינה: כוחנות מול "קפטן ג'ורג'"

נפרץ ביתו של קפטן ג'ורג': "תוהה אם זה במקרה"

תביעת "קפטן ג'ורג'" נגד המדינה תידון בפומבי

 

"קפטן ג'ורג'", שהיה חוקרו הראשי של המחבל מוסטפה דיראני והואשם כי היה אחראי להתעללות בו ולמעשי אונס שעבר, הגיש תביעת נזיקין נגד מדינת ישראל ומשרד הביטחון, שבה דרש פיצוי בסך 5.5 מיליון שקלים בטענה שמפקדיו הם האחראים. דיראני, בכיר חיזבאללה, נחטף לישראל במבצע שנערך בשנת 1994 כ"קלף מיקוח", במטרה לאסוף מידע על מיקומו של הנווט השבוי רון ארד. הוא שוחרר במסגרת עסקת חילופי השבויים בשנת 2004, שבה הוחזרו לישראל החטוף אלחנן טננבוים וגופות שלושה חיילים.

 

השופטת גנות הסבירה בהחלטתה כי "במקרה שבו מוגשת תביעה אזרחית נגד המדינה, דין המדינה הוא כדין כל בעל דין". היא הוסיפה כי למדינה "אין לה זכויות עודפות על פני בעלי דין אחרים והיא איננה רשאית לדרוש את המידע המדובר, אלא

 על פי דין. אל לה לנצל את יכולותיה ואפשרויותיה להשיג את החומר בניגוד לדין, תוך התעלמות מוחלטת מזכותו החוקתית של התובע לפרטיות".

 

היא כתבה שבמקרה כזה המדינה רשאית להגיש בקשה לבית המשפט כדי שיתיר לה לעיין בחומר לצורך ביסוס הגנתה, אולם עליה לעשות זאת בדרך המקובלת והקבועה בחוק ואל לה לנצל את יכולותיה ואפשרויותיה להשיג את החומר בניגוד לדין, מתוך התעלמות מוחלטת מהזכות החוקתית לפרטיות.

 

קפטן ג'ורג' מיוצג על-ידי עו"ד אפי נוה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קפטן ג'ורג' בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
עו"ד אפי נוה
צילום: עידן מילמן
מומלצים