שתף קטע נבחר

פלסנר או לא, החרדים חייבים להתגייס

משמעות גיוס החרדים היא בעיות, שינויים והתאמות במבנה צה"ל - וזה לא פשוט. אך גם לאחר פיזור ועדת פלסנר, הדעת אינה סובלת שחלק מהאומה תהיה פטורה מחובות אזרחיות

פיזור ועדת פלסנר משאיר את החברה הישראלית באותה מציאות שקודם להקמתה- נטולת שיוויון בנשיאה בנטל.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הטיעון של המפלגות החרדיות, שבעצם לימוד התורה הם מגינים על ביטחון המדינה, אינו עומד בקריטריונים שקבעה התורה ולמדונו חז"ל. קריאתו של משה רבינו לבני שבט גד וראובן "האתם תשבו פה, ואחיכם יצאו למלחמה" כללה את כולם, גם את לומדי התורה. וברור מלשון חכמינו זכרונם לברכה, שבמלחמת מצווה הכל יוצאים אפילו חתן מחדרו וכלה מחופתה. כך גם היינו כולנו עם משפחת החתן, קצין

הצנחנים אהרון קרוב, שקיים הלכה למעשה את מאמר חז"ל ויצא מחופתו לעמוד בראש חייליו במלחמת ישראל באויביו.

 

זאת יש לדעת, כי המאבק הבטחוני מאז כינונה של מדינת ישראל מוגדר כמלחמת מצווה מתמשכת שמחייבת את כולם להתגייס ולהשתתף בה. וזה כולל גם את הציבור החרדי.

 

אמת, אין זה פשוט. יחד עם חובת כולם לשאת בנטל עולות בעיות מורכבות: גיוס חרדים ליחידות קרביות - גם אם הן יהיו כדוגמת הנחל החרדי מחייב את שלטונות הצבא להיערכות מיוחדת, מורכבת ומסובכת.

 

בסיס היחידה שבו שוהים ומתאמנים החיילים יכול להיות "סטרילי", ממש סגור ומסוגר, אך כל יחידה לוחמת חייבת להכשיר חובשים, צלפים, מפעילי מרגמות, נהגי נגמ"ש ועוד מקצועות לחימה רבים. בעוד שעיקר מערך ההדרכה הצה"לי מבוסס על נשים, הדרכת הלוחמים הללו תצטרך להיעשות על-ידי גברים בלבד.

 

מעבר לכך, ישנם חיילים שיצאו לקורס מ"כים או קצינים. ההכשרות והקורסים הללו נעשים בבתי הספר הצבאיים המיועדים לכך - דבר שיחייב את הצבא ליצור שם מציאות שתתאים לחיילים החרדים.

 

לא רק בקרבי

גם אותם חיילים שילכו לשח"ר - כלומר ללימוד ועיסוק במקצועות הטכניים - לא יעשו חיים קלים לצבא. מלבד סביבה נעדרת חיילות, הם אינם עושים תורניות לילה ושבת, ועלותם למערכת הביטחון, בהיותם נשואים עולה ממון רב.

 

ייתכנו אף שינויים במרחב הציבורי-צבאי, כלומר: חדר אוכל, מועדון, שק"ם, כשחיילים חרדים רבים יהיו שם. ולא נשכח את סוגיית שירת הנשים

שהסעירה כל-כך את החברה הישראלית בשנה האחרונה. החברה החרדית, שלא כמו הדתית-לאומית, לא תקבל כל סוג של כפייה בעניינים הנוגעים להלכה לכל דקדוקיה.

 

ולמרות כל זאת, הדעת אינה סובלת שבנדבך הראשוני של חובות האזרח למדינתו לא יהיו שותפים כל חלקי האומה.

 

לדעתי חייבים להיכנס למהלך הזה, מפני שלהמשיך במצב הנוכחי שבו חלק מהעם נושאים בנטל הביטחוני והיתר אינם עושים זאת, יוצר שסעים ומתחים בלתי נסבלים בחברה הישראלית - מציאות שמסכנת מאוד את הלכידות שלנו כעם אחד, וממילא גם את יכולת עמידתנו בפני המבחנים הלא פשוטים שלפנינו.

 

  • הכותב הוא הרב הצבאי לשעבר וראש הישיבה הגבוהה באיתמר 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ יוחנן פלסנר
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: צביקה טישלר
הרב אביחי רונצקי
צילום: צביקה טישלר
מומלצים