שתף קטע נבחר

צילום:גיל יוחנן

הפראיירים אחרי פלסנר: ליברמן ומופז - תפרשו

במערכת הפוליטית ובארגונים הפועלים למען השוויון בנטל הגיבו לפרסום דו"ח פלסנר בהערכה מצד אחד, ובגיחוך מצד שני. "הדו"ח הזה הוא גווייה פוליטית", אמרו במאהל הפראיירים, "הכול בידיים של מופז עכשיו". יו"ר מרצ: "מופז הוא נמר של נייר". יחימוביץ': "תיאטרון בובות פוליטי"

פרסום דו"ח ועדת פלסנר בנוגע לקידום השוויון בנטל הגיוס לצבא עורר הבוקר (יום ד') תגובות רבות במערכת הפוליטית, חרף העובדה שהוא חסר תוקף אחרי שראש הממשלה הודיע על פירוק הוועדה. במחנה "מאהל הפראיירים" קראו ליו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, וליו"ר קדימה, שאול מופז, לפרוש מהממשלה, לאחר שנתניהו "נכנע לחרדים".

 

דו"ח פלסנר - דיווחים אחרונים ב-ynet:

דו"ח המריבה: 80% גיוס חרדים עד 2016

תוכנית לבני: גיוס ושירות אזרחי לכולם מגיל 18

 

עידן מילר, יו"ר "המחנה המשותף" וממובילי "מחאת הפראיירים" אמר כי "הבעיה שעוד בטרם יצא לאוויר העולם, הדו"ח הזה הוא גווייה פוליטית. ראש הממשלה בחר להיכנע לחרדים ולמכור את ציבור המשרתים. מופז וליברמן שהצהירו שהם מחויבים לפתרון אמיתי בנושא חייבים לנקוט מעשה עוד השבוע ולהודיע על פרישה מיידית מממשלת נתניהו". הוא ציין כי "הדו"ח רחוק מאוד מלהיות מושלם. בעיקר ההמלצה על אפשרות דחיית השירות לגיל 23. עם זאת חוק שיהיה מבוסס על ההמלצות הללו יקדם משמעותית את השוויון בנטל".

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בועז נול, אף הוא ממאהל הפראיירים, אמר כי "ראש הממשלה פשוט הונה את כולם, ומסמס הזדמנות של פעם ב-60 שנה. הכול בידיים של מופז עכשיו, המבחן שלו, הוא צריך לבוא לעצרת הפראיירים במוצ"ש כיושב ראש האופוזיציה".

 

במטה המאבק לשינוי חוק טל הגיבו בצער על פרסום הדו"ח. "לצערנו, ראש הממשלה ניסה להמית את הדו"ח עוד לפני פרסומו במטרה להציע הצעה שמשמעותה היא בחירה בחרדים על חשבון המשרתים. כל הקומבינות והספינים שמתעופפים באוויר לא משנים את העובדה הפשוטה - נתניהו משמיד את עיקרון צבא העם, ובעוד 10 שנים, כאשר ועדת חקירה תבדוק מדוע מרבית הישראלים לא משרתים בצבא, היא תחזור להחלטה הדרמטית של נתניהו להעדיף שנה של קואליציה עם החרדים על פני צבא ההגנה לישראל.

 

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)
 

 

"הכדור כרגע בידיים של השר מופז - אם הוא ייכנע 'לפשרה כואבת' בכדי לשמור על הקואליציה ועל הכיסא, הרי שהוא יוכיח פעם נוספת שהמרחק בין הצהרות למעשים הוא גדול כמו המרחק בין בני ברק לבין תרומה לחברה הישראלית".

 

יחימוביץ': "קדימה עוברת השפלה"

יושבת ראש האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה כי "למסיבת העיתונאים של ועדת פלסנר אין כל ערך, והיא חלק מהונאה של הציבור ומתיאטרון בובות פוליטי, הצגה שיש להפסיקה מיד". לדבריה, "באותה מידה אפשר היה לכנס מסיבת עיתונאים על טיסה למאדים".

  

"נתניהו פיתח את שיטת הקמת הוועדות לצורך מסמוס החלטות לדרגת אמנות" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"נתניהו פיתח את שיטת הקמת הוועדות לצורך מסמוס החלטות לדרגת אמנות"(צילום: גיל יוחנן)

 

יחימוביץ', יו"ר מפלגת העבודה, הוסיפה כי "אין ספק שכוונותיו של פלסנר טובות, וחלק מהמסקנות ראויות, אבל הן מתנפצות אל מציאות של חבירה צינית בין קדימה לליכוד שנועדה רק לצורכי הישרדות פוליטית. כבר כעת עוברת קדימה השפלה כאשר היא מציגה קבל עם ובחגיגיות מסקנות שממילא יושלכו לפח. לנתניהו מלכתחילה לא הייתה כוונה לבדוק בכובד ראש פתרון לבעיה וכל עיסוקו בנושא הוא להטוטים פוליטיים".

 

יו"ר סיעת העבודה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג הסכים שחלק מן המסקנות של פלסנר טובות, "אך אין שום סיכוי שייושמו, כיוון שלנתניהו אין את המנהיגות הדרושה וכיוון שכל השותפות הקואליציוניות שלו נכנסו למערכת הבחירות". לדברי הרצוג, "הקואליציה הזו הגיעה לסוף דרכה, ולכן הפתרון היחיד למשבר הפוליטי היא הליכה לבחירות".

 

 (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

 

חברו לסיעה ח"כ איתן כבל אמר כי "למרות העבודה הטובה של ח"כ פלסנר מדובר בתיאטרון האבסורד. ועדה שראש הממשלה כבר קבר שולחת יד מקברה כדי להגיש מסקנות שאיש בממשלה אינו מתכוון ליישם. נתניהו פיתח את שיטת הקמת הוועדות לצורך מסמוס החלטות לדרגת אמנות. בשביל הציבור שיוצא לעבוד, מתגייס ומשלם מסים זו פשרה אחת יותר מדי ואסור לנו להשלים איתה בשום אופן".

 

גלאון: "מופז מייצר משברי שווא להנשים את קדימה"

גם יו״ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, תקפה את קדימה בחריפות: "זוהי שירת הברבור של קדימה. דו"ח הסרק של פלסנר ומופז נועד להכשיר את המשך ישיבת הבטלה של קדימה בקואליציית נתניהו", אמרה גלאון, "במקום להציע חוק שירות ממלכתי שוויוני - אזרחי או צבאי, מסקנות הדו"ח נועדו לטהר את שרץ האפליה. מופז כבר התגלה כנמר של נייר, והוא מייצר משברי שווא ואיומים על עזיבת הקואליציה,

וכך הוא מנשים את קדימה, שכבר מזמן מתה מוות קליני".

   

גם מצד החרדים התייחסו בביטול לוועדה בראשותו של ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה. יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ ישראל אייכלר, אמר כי מסקנות הוועדה הן "הוכחה שהמטרה הייתה נעולה מראש, לחסל את תקציב הישיבות ולא מציאת דרך לשוויון בנטל". לדבריו, "מי שאינו רוצה בהפיכת ישראל ללבנון וסוריה, חייב לשחרר את כל האזרחים מגיוס חובה. הדרך היחידה לחסל את המלחמה נגד החרדים היא ביטול הדרגתי של גיוס החובה לצבא ותגמול החיילים בשכר הוגן בכל הדרגות".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו מורן אזולאי, בועז פיילר וקובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יפרקו את החבילה? מופז ונתניהו
צילום: AP
כמו מסיבת עיתונאים על טיסה למאדים. יחימוביץ'
צילום: גיל יוחנן
קדימה - גווייה פוליטית. ח"כ גלאון
צילום: גיל יוחנן
רה"מ הונה את כולם. ח"כ בועז נול
צילום: גיל יוחנן
מומלצים