שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, AFP

דו"ח: ירדן מגרשת בכוח פליטים פלסטינים מסוריה

ארגון זכויות האדם Human Rights Watch שיבח את הממלכה הירדנית על קליטת 14 אלף פליטים סורים, אך מתח ביקורת על הפליית הפליטים הפלסטינים, החזקתם במעצר של נשים וילדים במשך חודשים וגירושם בחזרה לארצם

בורחים מהבית - ומוחזרים אליו בכפייה: ארגון זכויות האדם Human Rights Watch טען היום (יום ד') כי ירדן מפלה פלסטינים שחיפשו מקלט בשטחה אחרי שנמלטו משפיכות הדמים בסוריה. על פי הארגון, הממלכה הירדנית משיבה בכוח את הפליטים לסוריה ומאיימת על אחרים בגירוש.

 

עוד חדשות בעולם :

 

בעוד Human Rights Watch שיבח את ירדן על קליטת כ-14 אלף פליטים סורים, הוא טען בדו"ח שפרסם כי ירדן עצרה באופן שרירותי פלסטינים והחזיקה אותם במתקן מעצר מבלי לתת להם כל אפשרות למעט חזרה לביתם בסוריה. שר המדע הירדני, סמיח מעייטה, דחה את ההאשמות נגד ארצו ואמר שהן "חסרות כל בסיס".

 

לכאן צריכים הפליטים לשוב. חנות שהופגזה בחומס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לכאן צריכים הפליטים לשוב. חנות שהופגזה בחומס(צילום: רויטרס)

 

גארי סימפסון, אחד החוקרים בארגון זכויות האדם שמושבו בניו יורק, אמר כי עשרות פלסטינים, בהם נשים וילדים, נעצרו באחרונה והוחזקו במתקני כליאה במשך כמה חודשים מבלי כל אפשרות לשחרור.

בנוסף, חלק מהפליטים גורשו בחזרה לסוריה או שאיימו עליהם בגירוש.

 

Human Rights Watch קרא לירדן לטפל בפליטים הפלסטינים שמגיעים לשטחה באותו אופן שבו היא מטפלת בפליטים הסורים.

 

בדו"ח שפרסם אמש ארגון זכויות האדם, שנסמך על ראיונות עם כ-200 סורים, בהם מורדים, עריקים, ואף נשים וילדים, תוארה רשת של מרכזי מעצר ועינוי ברחבי סוריה.

 

"טפלו בפלסטינים כפי שאתם מטפלים בסורים" (צילום: AFP, HO, SHAAM NEWS NETWORK) (צילום: AFP, HO, SHAAM NEWS NETWORK)
"טפלו בפלסטינים כפי שאתם מטפלים בסורים"(צילום: AFP, HO, SHAAM NEWS NETWORK)

 

הארגון איתר 27 מרכזי מעצר שלטענתו משמשים את סוכנויות המודיעין הסוריות מאז פרוץ ההתקוממות נגד בשאר אסד. בדו"ח נטען כי רבבות בני אדם נעצרו בידי המודיעין הצבאי, מודיעין חיל האוויר וסוכנויות מודיעין אחרות. החוקרים תיעדו יותר מ-20 שיטות עינוי שלדבריהם "מצביעות בבירור על מדיניות של עינוי ועל כן מהוות פשע נגד האנושות".

 

צעיר בן 31 שנעצר החודש במחוז אידליב אולץ להתפשט: "אז הם התחילו למחוץ את אצבעותיי בפליירים. הם שידכו סיכות באצבעות שלי, בחזה ובאוזניים. הם הרשו לי להסיר אותן רק אם דיברתי. הסיכות באוזניים היו הכואבות ביותר".

 

"הם השתמשו בכבלים שחוברו למצבר של מכונית כדי לחשמל אותי. הם השתמשו במהלום חשמלי על איבר המין שלי פעמיים. חשבתי שלעולם לא אראה עוד את משפחתי. הם עינו אותי כך שלוש פעמים במשך שלושה ימים", סיפר הצעיר לארגון.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשרות נשים וילדים גורשו. פליטות סוריות בטורקיה
צילום: AFP
יותר משנה של שפיכות דמים. אסד
צילום: AFP,HO, SANA
מה אבו מאזן היה אומר על זה? עם המלך עבדאללה
צילום: רויטרס
מומלצים