שתף קטע נבחר

תנו לפלסנר לגייס, לפני שהפירמידה תתהפך

אידיאליסטי, צודק, פרקטי: דו"ח ועדת פלסנר נחוץ כדי שהציבור יבין שנתניהו מחמיץ בכוונה הזדמנות היסטורית לתקן עוול חברתי. בינתיים, מחיר הדמים נשמר, והמגזר החרדי ימשיך לשלוח אחרים למבצעים בעזה ובלבנון

המסמך שהוציאו מתחת ידיהם יוחנן פלסנר ומקצת אנשי הוועדה בראשותו ראוי לכל שבח. בהמלצותיו יש שילוב מידתי בין חתירה אידאליסטית לצדק חברתי לבין ריאליזם פוליטי, סובלנות וסבלנות. הוא גם ענייני ופרקטי במידה שאינה אופיינית למוצרים סטנדרטיים של ועדות פוליטיות.

 

לא כל המלצות הדו"ח הן בבחינת כזה ראה וקדש, אך העקרונות שהוא מתווה הם נכונים ומעשיים ברובם. לא כל המסלולים שהדו"ח מציע לשירות חרדים בצה"ל הם רצויים ומעשיים. הם יטילו על צה"ל ועל תקציב הביטחון נטל כספי וארגוני שמעמיד בספק את כדאיות יישומם. אם מפני שרוב החרדים שיתגייסו בגיל 22 יהיו כבר נשואים והורים לילדים ואם מפני שניהול מסלולי השירות המקוצרים שהדו"ח מציע הוא מסובך ויקר ולא יאפשר לחרדים להתמקצע כלוחמים, כתומכי לחימה וכטכנאים.

 

כך, במקום לקבל תוספת כוח אדם שתיתן שירות משמעותי לביטחון המדינה יהפוך הצבא לבייביסיטר שמספק לאברכים תנאי שירות מיוחדים וערוץ נוסף להזרמת מיליונים למגזר החרדי. אבל צה"ל ומערכת הביטחון, אם רק יאפשרו להם, ידעו להתגבר על מגרעות אלה במסקנות הוועדה. רק תנו להם הזדמנות.

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

מה שחשוב באמת הם עקרונות הפתרון שמציע הדו"ח ואלה נכונים מוסרית ופרקטית. החשוב בהם הוא העיקרון שקובע שאכיפת גיוס החרדים תתבצע באמצעות מנופים כלכליים ולא באמצעות המשטרה ובתי הכלא. לא ממלכתיות בדם ואש בנוסח "אלטלנה", אלא שילוב בין לחץ לבין תמריצים כלכליים שאמור להשיג 80% גיוס בקרב האברכים.

 

לא מדובר בסנקציות, כפי שזועקים הפוליטיקאים החרדים, אלא בהפסקת הנוהג הפסול שלפיו מעניקה מדינת ישראל תמריצים כספיים ישירים ועקיפים להשתמטות החרדים - סכומי הכסף וההטבות שמקבלות הישיבות תמורת כל אברך, וכן רוב ההטבות, הקצבאות וההנחות שכל אברך ומשפחתו מקבלים ישירות - הם למעשה תמריצים ישירים ועקיפים להשתמטות משירות.

 

הראיה היא שסרבן גיוס או משתמט, חילוני כערבי, אינם זכאים אפילו למקצת הטבות אלה. רק אלה שהם, ובעיקר רבניהם, החליטו ש"תורתם אומנותם", נהנים מסבסוד נדיב ויצירתי שאתם ואני, כלומר משלמי המסים, מממנים מכיסנו. 

 

ועדת פלסנר מציעה מנוף "רך" שלכל היותר מעמיד את האברכים שאינם עילויים בפני דילמה מוסרית וקיומית אמיתית: אם לשרת בצה"ל ולהתפרנס בכבוד או להמשיך ולאכול לחם חסד כתלמיד בינוני בישיבה. עצם ביטול ההטבות הייחודיות שמקבלים האברכים מהווה אקט שמגדיל את הצדק החברתי ומקטין את האפליה לרעה של ציבור הנושאים בנטל הביטחון והמסים.

 

חשוב להזכיר שוועדת פלסנר מציעה בנדיבות כמעט חסרת אחריות ש-1,500 עילויים בכל מחזור יחיו על חשבון משלם המסים עד סוף חייהם. הייתי רוצה להיות אחד מאותם אלפי גאונים שמגיעה להם מתנה בשווי כזה מהמדינה.

 

מקוממת העובדה שהמגזר החרדי, שכמעט ואיננו "מיוצג" בצבא ובשירותי הביטחון האחרים, הוא שותף מלא ואף קובע בתהליכי קבלת החלטות בממשלה בענייני מלחמה ושלום. מצב זה נוגד את העקרונות הבסיסיים של המוסר האנושי ושם ללעג ולקלס את עקרונות הדמוקרטיה.

 

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)
 

סביר להניח שעמדותיהם של ח"כ גפני והשר ישי היו הרבה פחות נציות בעניין מבצע כזה או אחר בעזה או בלבנון אם האברכים המתגייסים באלפיהם למערכות הבחירות שלהם היו משרתים ביחידות לוחמות (אפילו אם הן לא בדיוק הכשירות והחדות ביותר) או באגד לוגיסטי זה או אחר. אפילו כמשגיחי כשרות.

 

עניין נוסף שאינו בא לידי ביטוי בדו"ח הוא מחיר הדמים שמשלמים המשרתים ביחידות הלוחמות בצה"ל, בסדיר ובמילואים כתוצאה מתופעת השתמטות החרדים. ועדת פלסנר, שניסתה לרצות את החרדים, לא יכלה לומר זאת במפורש אבל די ברור לכל מי ששכל ישר בראשו הוא שאי-גיוסם של החרדים מגדיל את ההסתברות הסטטיסטית של המשרתים כעת ביחידות הלוחמות להיפגע פיזית וכלכלית, להיהרג, להיפצע או לאבד מקום עבודה נחשק.

 

צה"ל היה שמח להגדיל את מספר הגדודים הלוחמים ואת מספר תומכי הלחימה והטכנאים באמצעות גיוס חרדים. יותר גדודים סדירים בתעסוקה מבצעית (ביטחון שוטף) באבטחת יישובים ובפיקוד העורף פירושו פחות ימי מילואים ופחות סיטואציות מסכנות חיים לסדירים ולמילואים גם יחד. מה שלא פחות חשוב - ניצול של ימי מילואים וזמן השירות של הסדירים לאימונים ייעודיים ולהתכוננות למלחמה במקום לבזבז זמן במחסומים ובשאר משימות מנוונות. צה"ל זקוק לחרדים ורוצה בהם. נקודה.

 

דו"ח פלסנר נחוץ כדי שהציבור הנושא בעול במדינת ישראל ישתכנע שראש הממשלה מחמיץ ביודעין וממניעי תועלת אישית הזדמנות היסטורית לתקן עוול חברתי, לחזק את ביטחוננו ולמנוע מפולת כלכלית בעתיד.

 

הדו"ח מראה כי בעוד כ-18 שנה יהיו החרדים כחמישית מאזרחי מדינת ישראל. מכאן שחלקם היחסי בציבור הבוחרים יאפשר להם להנציח את המצב הקיים שבו אינם נושאים בעול הביטחון ואינם משלמים מסים. כשזה יקרה לא יהיה מי שיעצור אותם כאשר, באמצעות חוקים והסכמים קואליציוניים שימציאו חדשות לבקרים, הם ייכנסו עמוק יותר לכיסו של הציבור שכבר היום משרת במקומם ומממן את ההטבות שהם זוכים להם.

 

וכך הלאה, עד ליום שבו הפירמידה ההפוכה תקרוס תחת כובד עצמה ותמחץ את כל מרכיביה; אלה הנושאים בנטל וגם אלה הרוכבים על גבם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים