שתף קטע נבחר

צילום:גיל יוחנן

בלי מילה על סנקציות: רה"מ מבטיח גיוס לכול

ראש הממשלה הודיע כי בכוונתו להביא הצעת חוק שתסדיר גיוס חרדים וערבים לצה"ל. "אנחנו עומדים בפני שינוי היסטורי בחברה הישראלית. המשתמט לא יקבל כמו המשרת", אמר נתניהו לאנשיו. בקדימה מזלזלים: "זה ספין תקשורתי, הפערים גדולים"

למרות המתיחות בקואליציה, ראש הממשלה נחוש לפתור את משבר הגיוס: "אנחנו עומדים בפני שינוי היסטורי בחברה הישראלית", אמר הערב (יום ד') בנימין נתניהו לאנשיו, "המצב שהיה לא יכול להימשך. החרדים חייבים להשתלב בשירות הצבאי, והם וערביי ישראל חייבים להשתלב גם בשירות האזרחי".

 

משבר הגיוס - דיווחים קודמים ב-ynet:

תוכנית ש"ס: "נקבל הדו"ח ונהפוך לטרכטנברג 2"

ביטאון ש"ס: "מופז דורך על גופות בדרך למטרה"

לפיד נגד החרדים: כולם צריכים להתגייס בגיל 18

 

"ההמלצות שנמסרו היום", אמר נתניהו על המלצות ועדת פלסנר, "כוללות עקרונות חשובים בכיוון הזה. דרושה התייחסות יותר יסודית לשילוב הערבים בשירות האזרחי. הכוונה שלי היא להביא הצעת חוק משולבת לערבים ולחרדים כאחד שתזכה לרוב בכנסת, ושניתן יהיה ליישם אותה בפועל".

 

ראש הממשלה הבהיר כי הוא "נחוש להביא לגידול דרמטי באחוז ההשתתפות בנטל של חרדים וערבים כאחד. לא נאפשר עוד מצב שלאלה שאינם משרתים יהיה מעמד זהה לאלה שמשרתים. המשתמט לא יקבל כמו המשרת".

 

 (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי) (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)
(צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)

 

גורמים בקדימה אמרו בתגובה לדבריו של נתניהו כי מדובר במתווה בלתי ישים. גורמים בכירים במפלגה אמרו כי "אין פה כלום, אין פה שום דבר. בנוסח הזה ניתן להעביר כל מתווה: של אלקין, של אטיאס, של כל אחד. אין פה שום דבר, וזה שיש עקרונות מעניינים בדו"ח זה בסדר, אבל אולי הוא מתכוון לרקע ההיסטורי בדו"ח. יש פה רק ניסיון לעשות ספין לתקשורת. אם זו אינדיקציה לעמדת ראש הממשלה - אז אין פה שום דבר. הפערים בין העמדות כה גדולים, שהדברים שאומר נתניהו הם כלום כרגע".

 

ח"כ יובל צלנר, מקורבו של המשנה לראש הממשלה שאול מופז, אמר כי "אם ראש הממשלה לא יאמץ את דו"ח פלסנר אין מקום להמשך השותפות. אנחנו עדים לתופעה נדירה

שבה כל ה'פטריוטים' הגדולים של הליכוד נעלמו ונאלמו, ולאף אחד מהם לא אכפת שבמדינת ישראל יש ציבור רחב שעושה צבא, הולך לעבוד ומשלם מסים. חובתנו לעמוד לצד הציבור שנושא בנטל גם במחיר של פרישה מהקואליציה".

 

מנגד, השר וחבר הכנסת לשעבר ואיש קדימה צחי הנגבי, סבור כי יש לבחון צעדים אחרים. הנגבי אמר לחברי סיעת קדימה כי "אני נגד פרישה מן הממשלה. אני מתרשם שיש נכונות להגיע להבנות. נצטרך להתפשר על חלק מהדברים בדו"ח פלסנר".

 

מחר יחל נתניהו לדון עם ראשי השותפות הקואליציוניות בגיבוש הצעת החוק וינסה לקבוע פגישה עם יו"ר קדימה שאול מופז. גורמים בסביבת נתניהו אמרו: "מתחיל משא ומתן שבסופו תהיה הצעת חוק עם העקרונות שראש הממשלה קבע".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו
צילום: נועם מושקוביץ / פלאש 90
מופז
צילום: מוטי קמחי
מומלצים