שתף קטע נבחר

חדשות הספרות: תואר כבוד ליורם קניוק

בצרפת אוהבים את יורם קניוק, סדרת ספרים חדשה בשם "מפתחות" עוסקת בזיקה בין מילים למוזיקה, מידע נוסף על ספרה של ג'יי.קיי רולינג למבוגרים והמלצה על ספר שירים

אז מה היה לנו השבוע

הסופר יורם קניוק התבשר על קבלת התואר הגבוה ביותר בצרפת לסופר זר: תואר קצין מסדר האמנויות והספרות מידי ממשלת צרפת. טקס הענקת העיטור יתקיים בסתיו הקרוב בד בבד עם פרסום הרומן "תש"ח" (שזכה בפרס ספיר לספרות) בתרגומו לצרפתית, אנגלית, ספרדית וגרמנית. הספר כבר ראה אור בתרגום לאיטלקית וזכה לשבחים רבים. ספריו של יורם קניוק בתרגום מיוצגים על ידי המכון לתרגום ספרות עברית.

 

סדרת ספרים חדשה בשם "מפתחות" השיקה את ספרה הראשון: "המוזיקה לפני הכול: על הלחנת השירה" מאת עודד אסף. הסדרה היא שיתוף פעולה של "סל תרבות ארצי" עם הוצאת "עם עובד". הספר הראשון עוסק בזיקה בין מילים למוזיקה, ומלווה בדוגמאות של שירי משוררים מולחנים.

 

בסדרה, שעורך דורי מנור, יתפרסמו ספרי עיון בתחומי האמנויות השונים: מוזיקה, תיאטרון, קולנוע, מחול, אמנות פלסטית וספרות. הספרים נכתבים על ידי מיטב המומחים בתחומים השונים, והם מתבססים על ידע ועל ניסיון מקצועי עשיר. ספרי הסדרה מיועדים, בראש וראשונה, לקהל המורים ולתלמידי הכיתות העליונות. 

  

"אנדרומדה". עטיפת ספרה של הדר ראובן  (עטיפת הספר) (עטיפת הספר)
"אנדרומדה". עטיפת ספרה של הדר ראובן

 

המשוררת מיכל פירני זכתה בפרס הראשון בקטגוריית המשוררים הזרים בתחרות השירה "Poseidonia" המתקיימת בעיר פאסטום, איטליה קרוב לעשרים שנה. הפרס יוענק לה על שירה "בקיאנטי" (שתרגם לאיטלקית טומי גיל), בטקס חגיגי, וייכלל באנתולוגיה של שירי המשוררים שזכו בתחרות.

 

נחשפה עטיפת ספר הפרוזה למבוגרים של ג'יי קיי. רולינג. הרומן, שיראה אור בעברית בהוצאת "ספרי עליית הגג", נקרא באנגלית "The Casual Vacancy", ובמסגרת העניין הרב שהוא מעורר, פרסם השבוע בית ההוצאה את עטיפת הספר. עד מהרה החלו לדון ברשת אודות העטיפה מעריצים סקרניים, שקיוו למצוא בה רמזים לעלילה, אך ללא הועיל.

 

אירועים קרובים

מחר (ו'), יתקיים מופע חגיגי לכבוד אהרון שבתאי, עם השלמת תרגום כל הטרגדיות היוונית, שראו אור בהוצאת שוקן, בשיתוף המפעל לתרגום ספרות מופת. באירוע ישאו דברים פרופסור ניצה בן ארי; שגריר יוון בישראל, קיריאקוס לוקאקיס, ורחלי אידלמן. בחלק האמנותי יופיעו אפרת בן צור, ישראל ברייט, שמואל וולף, ג'יטה מונטה, חנה מרון, יהלי סובול, ערן צור, דרור קרן, אסף רוט, ננו שבתאי וערן שראל. יום ו', 6.7.12, בשעה 19:00. מדיטק חולון, רחוב גולדה מאיר 6, חולון. הכניסה חופשית ומותנית בהרשמה מראש.

 

ביום שבת יערך ערב השקה לכתב-העת החדש "מקף" ולגיליון הראשון שנושא את הכותרת "שמחת ההשפעה". את כתב-העת עורכים חני שטרנברג ויואב איתמר, שגם ישאו דברים. עוד ישתתפו: שועי רז, שלמה אביו ויעקב פורת. כמו כן, יבוצע מחזה קריאה קצר. 7.7.12, בשעה 20:30. קפה ברנש, רחוב בוגרשוב 87, תל אביב. כניסה + גיליון: 20 שקלים. (סטודנטים וחיילים – 10 שקלים).

 

תערוכה חדשה בספרייה הלאומית בשם "ארץ החלומות – נוסעים אמריקאים לארץ הקודש במאה ה-19", מציגה מכתביהם של הסופרים מארק טווין והרמן מלוויל, לצד גנרלים ממלחמת האזרחים, אשר התארחו במלון מדיטרניאן הירושלמי. כתבי היד והמסמכים המוצגים בתערוכה, שאצרו דינה גרוסמן, פרופסור רות קרק ונירה אילסר, לקוחים מאוסף קרן שאפל, והספרים והמזכרות לקוחים מאוספי הספרייה הלאומית. ימים א'-ה', בין השעות: 9:00-19:30, ובימי שישי בין השעות: 9:00-12:00. קריית אדמונד י. ספרא, האוניברסיטה העברית, גבעת רם, ירושלים.

 

חם מהתנור

הדר ראובן היא יוצרת צעירה, שפרסמה בהוצאה עצמית את הרומן הגרפי "אנדרומדה נרדמת" על-פי טקסט קצר של שחר גלק, אשר ניתן לרכישה בחנות המקוונת "קומיקס ישראלי עצמאי". "מדובר בסיפור במסגרת מיתית-פנטסטית, בו הים מקבל החלטות ומשחק בדמויות", היא מבארת. "מפגש שהוא גורל בין שלושה גברים, כל אחד והטרגדיה שלו. כל אחד וניסיון ההתמודדות שלו. אלו שלוש עלילות נפרדות הנקשרות זו בזו ומשלימות זו את זו. למרות המסגרת הפנטסטית, העיסוק בספר הוא בריאליזם כואב, בפשטות של החיים, בטראומות שהן חלק בלתי נפרד מהמבנה האנושי".  

 

המלצת השבוע

ספרו השני של המשורר שי אריה מזרחי, "הוא המסמן את המקום", ראה אור לאחרונה

בהוצאת רימונים. מזרחי הוא עורך לשון במקצועו ועורכו ומנהלו של כתב העת המקוון "כאוס". "סקיצות לתמונה בלתי שלמה" של דוד אדלר (אבן חושן), הוא הספר עליו בחר להמליץ.

 

"כבר מקריאת השירים הראשונים נראה כי מדובר במשורר בשל מאוד, שיודע לעשות את האבחנות השיריות המדויקות שאותן ניתן לראות בעיקר אצל משוררים ידועי שם", מסביר מזרחי. "השירים בספר הם מגוונים: משירי אהבה, שירי נוף, שירים חברתיים ופוליטיים ושירים אישיים, שגם בהם הפוליטי והחברתי לא נעלם מן העין. 'אַתָּה לְעוֹלָם אֵינְךָ יוֹדֵעַ לְמַה אַּתָּה מִתְגַּעֲגֵעַ', הוא כותב בשירו "גם לי מותר לנסות", ואני יודע שהניסוי הצליח מעל למשוער ושאני מתגעגע לשירה חזקה וטובה כמו של דוד אדלר, שספר שיריו הוא מן החשובים והטובים שקראתי בשנים האחרונות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יורם קניוק. קיבל את תואר קצין מסדר האמנויות והספרות
צילום: שאול גולן
עטיפת הספר
עטיפת ספרה החדש של ג'יי. קיי רולינג. לא חושף דבר
עטיפת הספר
לאתר ההטבות
מומלצים