שתף קטע נבחר

דרום קוריאה: בתו של הרודן שנרצח תרוץ לנשיאות

לחובתה של פארק ג'ן-הייאה רשומים כבר 3 הפסדים בפריימריז של המפלגה השמרנית, אך היא לא מוותרת ורוצה להיות האשה הראשונה להיבחר לנשיאות ארצה. איך תזכה בקולות הצעירים?

"מרגרט תאצ'ר של דרום קוריאה " רוצה לנסות שוב את מזלה בקלפי: בתו של הרודן הדרום קוריאני שנרצח, פארק ג'ן-הייאה, תודיע ב-10 ביולי על התמודדותה במרוץ לנשיאות ארצה. כך מסר היום (יום ה') דוברה של פארק.

 

עוד חדשות בעולם :

 

פארק בת ה-60 היא בתו של פארק צ'ונג-הי, מי שהיה נשיאה של דרום קוריאה במשך 18 שנה אחרי הפיכה צבאית ב-1961. אמה נפצעה קשה מירי בשנת 1974. חמש שנים מאוחר יותר נרצח אביה בידי ראש המודיעין הדרום קוריאני. בדרום קוריאה נותנים לפארק צ'ונג-הי קרדיט על הפיכת ארצו בת 50 מיליון תושביה ממצב של עוני לכוח כלכלי גדול באסיה.

 

לא בטוח שהמצביעים הצעירים זוכרים את מורשתו הכלכלית של אביה. פארק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לא בטוח שהמצביעים הצעירים זוכרים את מורשתו הכלכלית של אביה. פארק(צילום: רויטרס)

 

בתקופה האחרונה שינתה פארק את מדיניותה ופנתה לאג'נדה החברתית כדי למשוך את קולותיהם של הבוחרים הצעירים, וברוב סקרי דעת הקהל האחרונים עלה כי היא מובילה על פני יריביה העיקריים בפער דו-ספרתי. אם תיבחר פארק לנשיאות הרי שהיא תהיה האשה הראשונה שתמלא תפקיד זה בארצה.

 

עובדת על המסר

אך למרות הסקרים המחמיאים, המורשת של דיכוי זכויות אדם שהותיר אחריו פארק צ'ונג-הי עדיין מפלגת את דרום קוריאה. "היא מתכננת להכריז (על מועמדותה) ב-10 ביולי בטיימס סקוור (בסיאול), באוויר הפתוח שבו חולפים מגוון רחב של אנשים. היא ממשיכה לדון בתוכן המסר שתישא", אמר דוברה של פארק לי סאנג-איל.

 

"מפלגת הגבול החדש" השמרנית של פארק צפויה לקיים פריימריז בחודש אוגוסט וארבעה חודשים לאחר מכן, ב-19 בדצמבר, יילכו אזרחי דרום קוריאה לקלפיות כדי לבחור את נשיאם הבא שיושבע לתפקיד בחודש פברואר.

 

פארק נכשלה שלוש פעמים בהשגת מועמדות מפלגתה לנשיאות, וב-2007 היא נחלה מפלה צורבת כשהפסידה ללי מיונג בק, הנשיא הנוכחי.

 

בניגוד לפארק, לא תמך בשיפור היחסים עם הצפון. הנשיא לי מיונג בק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בניגוד לפארק, לא תמך בשיפור היחסים עם הצפון. הנשיא לי מיונג בק(צילום: רויטרס)

 

פארק נודעה בעבר בשמרנות נוקשה ומדיניותה הכלכלית בעד שוק חופשי הושוותה לזו של מרגרט תאצ'ר הבריטית. באחרונה היא ערכה כמה שינויים בעמדותיה אך נמנעה מלפרט אותם באופן פומבי.

 

פארק תומכת בשיפור היחסים עם צפון קוריאה השכנה, בניגוד לנשיא לי השמרן. עבור מצביעים מבוגרים רבים, שמה נקשר לצמיחה הכלכלית הגדולה שהוביל אביה. אולם, כדי להבטיח את ניצחונה בבחירות בדצמבר, היא זקוקה נואשות למשוך את קולותיהם של המצביעים הצעירים שחיים בערים ושחרדים לביטחונם התעסוקתי ולרווחתם. בנוסף, בעבור רבים מהם, פארק צ'ונג-הי הוא דמות רחוקה מן העבר.

 

לאביה של פארק נוהגים כאמור לייחס תפקיד מכריע בהתפתחות הכלכלה הדרום קוריאנית, אולם נטייתו לריכוז סמכויות השלטון בידיו זיכתה אותו בביקורת רבה בארצו ובמערב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שינתה באחרונה את עמדותיה. פארק ג'ן-הייאה
צילום: רויטרס
הפך את דרום קוריאה ממדינה ענייה לכוח כלכלי באסיה. פארק צ'ונג-הי
מומלצים