שתף קטע נבחר

דיווח: ערק בנו של שר ההגנה הסורי לשעבר

ערוץ הטלוויזיה "רוסיה אל-יום" דיווח כי הגנרל מנאף מוסטפא טלאס, מפקד חטיבה במשמר הנשיאותי של אסד, עזב לטורקיה. אם הדיווח יתברר כנכון, הרי שמדובר באחד העריקים הבכירים ביותר, הנמנה עם המעגל הפנימי של אסד

ערוץ הטלוויזיה הרוסי בשפה הערבית, "רוסיה אל-יום", דיווח היום (יום ה') כי ייתכן שהגנרל מנאף מוסטפא טלאס, מפקד חטיבה 105 של המשמר הנשיאותי של בשאר אסד, ערק מצבא סוריה. עוד דווח כי טלאס, בנו של שר ההגנה לשעבר, מוסטפא טלאס, ומקורב לאסד, עבר את הגבול לטורקיה. לדיווח אין אימות במקומות אחרים אך מקורות בדמשק אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי טלאס עזב את הבירה.

 

מרחץ דמים בסוריה - עדכונים נוספים:

אסד-ליקס: "טכנולוגיה איטלקית למשטרת סוריה"

אסד: כולם חשבו שאפול והם טעו. אני עדיין עומד

אל-קאעידה בצפון: אחראי לשורת פיגועים בסוריה

 

אין כל אימות לדיווחים הללו מצדה של דמשק, אך אם הוא יתברר כנכון, הרי שמדובר כנראה בעריק הבכיר ביותר שנטש את שורותיו של צבא סוריה מאז תחילת ההתקוממות נגד אסד.

 

בנוסף לדיווח בערוץ הרוסי, דיווח על העריקה גם העיתון "א-זמאן", העוסק לרוב בעיראק.

העיתון הסתמך על "מקור ביטחוני בכיר בסוריה" שטען כי בידי המודיעין הסורי הוכחות כי טלאס שיתף פעולה עם המורדים. לדבריו, טלאס ברח כי נודע לו שהמשטר הסורי בעקבותיו.

 

העיתון מצטט מנגד בכיר בצבא סוריה החופשי, ארגון המורדים החמוש, שטען כי טלאס התנגד להרג האלפים בידי המשטר במחוז חומס. הוא אף ציין כי טלאס יישא בקרוב נאום שיכוון לעם הסורי.

 

"החלה העריקה האמיתית"

אתר אינטרנט סורי, Syriasteps, ציטט "מקור ביטחוני בכיר" שאישר את דבר העריקה ואחר שניסה להפחית בערכה ואמר כי "אין לה כל משמעות. אם המודיעין הסורי היה רוצה לעצור אותו, הוא היה עושה זאת".

 

ואילו מקור באופוזיציה אמר לרויטרס: "זוהי עריקה חשובה מאוד. החטיבה שלו קשורה מאוד לגנרל, כך שאנחנו יכולים לומר שהעריקה האמיתית החלה".

 

הפרופיל הגבוה של טלאס נובע הן מתפקידו הבכיר והן מייחוסו המשפחתי - הוא בנו של מי שהיה שר ההגנה תחת חאפז אסד, אביו של נשיא סוריה הנוכחי, במשך 30 שנה, והוא נחשב לאחד ממקורביו של הנשיא המת. בארץ הוא נודע בהתקפותיו המילוליות החריפות על ישראל ובקללה שבה נקט נגד יאסר ערפאת - "בן של 60 אלף זונות".

 

טלאס בעבר: אסד הוא תקוות הרפורמיסטים

רשת BBC דיווחה כי בשנה שעברה ניהל טאלס מו"מ כושל עם מנהיגי אופוזיציה. הוא טען כי אסד הוא תקוותם של המעוניינים ברפורמות. בעבר ניסה טלאס להגדיל את בסיס התמיכה באסד והפגיש אותו לצורך כך עם אנשי עסקים סונים. ב-2005 אמר טאלס ל"וושינגטון פוסט" כי סוריה זקוקה לרפורמות, אך הוסיף: "דרוש זמן, דרושות שנים. יש דור שצריך לדחוף קדימה".

 

על פי פרסומים של גופי אופוזיציה ומודיעין, המשמר הנשיאותי הסורי, הידוע גם כמשמר הרפובליקני, מונה 10,000 חיילים והוא הכוח היחיד המורשה לפעול בתוך דמשק הבירה. אסד שירת בו כמפקד בעבר.

 

רק השבוע ערקו מצבא אסד גנרל, קולונל וליוטננט-קולונל, יחד עם עשרות חיילים.

הם הגיעו לטורקיה והופנו למחנה פליטים. יש מי שיבקשו לראות בעריקות מצבא סוריה עדות לנפילה קרבה של אסד, אך גורמי מודיעין אמריקניים אמרו בשבוע שעבר כי חרף עריקות של קצינים בכירים, צבא סוריה נותר נאמן לנשיא, בעוד האופוזיציה מפוררת ולא מסוגלת להתקיף ככוח מאוחד. לדבריהם, הדבר יוביל לסכסוך ארוך.

 

אנשי המודיעין תיארו את הדרך הפשוטה שבה נשמרת נאמנות הצבא – הקפדה על תשלומים קבועים, גם בזמן שבשאר המדינה יש מחסור במזון ובדלק. המשטר הקפיד גם להשתמש ביחידות מיוחדות לתקיפת שכונות סוניות, ונמנע מלערב בכך את הצבא הסוני ברובו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונה מתוך דיווח בעיתון "א-זמאן": טלאס ואסד לפני נשיאותו
מומלצים