שתף קטע נבחר

סוריה ביקשה להצטרף למועצת זכויות האדם

משטרו של אסד פנה למועצה השנויה במחלוקת, בבקשה להצטרף לגוף שמינה בעבר את מועמר קדאפי לראשותו. ארה"ב ואירופה מנסות לחסום את הצעד הסורי, אך לאסד יש תמיכה מרוסיה וסין. מדינות ערב מציעות לדחות את מועד הקבלה

שיבושים בתפישת המציאות: נשיא סוריה בשאר אסד, המפר באופן סדרתי את זכויות האדם בארצו, מבקש לצרפה כחברה במועצת זכויות האדם של האו"ם. בעבר, אימצה המועצה עריצים ומפרי זכויות אדם, כגון מועמד קדאפי שארצו נבחרה למועצה והוא אף נבחר לעמוד בראשה, הרעיפה שבחים על המשטר הרצחני בסרי לנקה וזימנה ישיבה דחופה לאחר חיסולו של מייסד חמאס אחמד יאסין.

 

אולי לא יתמכו בהצעה. פליטים סורים בטורקיה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אולי לא יתמכו בהצעה. פליטים סורים בטורקיה(צילום: EPA)

 

השבר הסורי - דיווחים אחרונים ב-ynet:

צפו: אמו של הנרצח הסורי סטרה לרוצח בנה

דיווח: ערק בנו של שר ההגנה הסורי לשעבר

אסד-ליקס: "טכנולוגיה איטלקית למשטרת סוריה"

אסד: כולם חשבו שאפול והם טעו. אני עדיין עומד

 

במועצת זכויות האדם חברות מדינות שידועות כמפרות עקביות של זכויות אלו, כגון

 רוסיה, סין וסעודיה, אבל הבקשה הסורית שהוגשה אתמול (ה') להצטרף למועצה היושבת בז'נבה - עליה דיווח לראשה ארגון UN WATCH העוקב אחר המתרחש במועצה - מדרדרת לשפל חדש את הארגון היומרני.

 

בתגובה, ארצות הברית הגישה הצעת החלטה, אליה הצטרפו מדינות האיחוד האירופי, המגנה את הפרת זכויות האדם בסוריה, שההצבעה עליה תיערך היום. הצעת ההחלטה האמריקנית קובעת כי "ההודעה של ממשלת סוריה על מועמדותה למועצת זכויות האדם ב-2014 אינה עומדת בתנאים לחברות במועצה".

 

עם זאת, כצפוי, להגנתה של סוריה באות רוסיה, סין וקובה, שמבקשות להשמיט

את השורה הזו מההחלטה. גם מצרים וברזיל הביעו תמיכה מסוייגת בסורים. במהלך הדיונים בנושא אתמול, התנגדה קובה באופן מוחלט לנוסח האמריקני ודרשה למחוק אותו - ולמחאתה הצטרפה מיד סין.

 

גם מדינות ערב, שנאבקות במשטר אסד בליגה הערבית ובמוסדות האו"ם, אינן מתנגדות שסוריה תגיש מועמדות למועצה. עם זאת, מדינות ערב מציבות תנאי: לדחות את מועד קבלת המועמדות משנת 2013. שגריר סוריה באו"ם, בשאר ג'עפרי, הבהיר שארצו לא מסכימה להסרת המועמדות, אלא "לקביעת מועד חדש למועמדות שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצה להיות חבר במועצת זכויות האדם. אסד
צילום: EPA
העיר חומס אחרי הפצצות. קובה יצאה להגנת הסורים
צילום: AFP/HO/ SHAAM NEWS NETWORK
מומלצים