שתף קטע נבחר
צילום:גיל יוחנן

החיים על-פי פלסנר

אם קוראים ועדה של שמך, ממש כמו וינוגרד ואגרנט, כנראה שעשית משהו נכון. יוחנן פלסנר, חבר כנסת די אלמוני, הפך השבוע שם נרדף למאבק לגיוס חרדים. המלחמה שלו עם נתניהו הובילה למסקנות נחרצות של ועדה מפורקת, אבל זה רק קרב אחד. במטבח בבית, מאחורי מסיבת העיתונאים, בסיבוב דאווין בכנסת ובאימון שחייה - ליווינו את הפוליטיקאי הצעיר שקפץ ראש לבריכה של הגדולים

נראה שרוב מוחץ מבין 119 חברי הכנסת היו שמחים להתחלף ביום רביעי בבוקר עם הפוליטיקאי הצעיר יוחנן פלסנר. בקושי חמש שנים של עבודה פרלמנטרית וכבר ועדה שקרויה על שמו באחת הסוגיות הטעונות והחשובות במדינה ובחברה הישראלית - גיוס בני המגזר החרדי.

 

אם קוראים על שמך ועדה כנראה שעשית משהו נכון, ובחודש האחרון הצטמצם המושג "שוויון בנטל השירות" למילה אחת - פלסנר. הפרלמנטר הצעיר מקדימה שנשא את הדגל מאז דרך לראשונה במשכן, הפך בתוך חמש שנים לאיש המזוהה ביותר עם נושא גיוס החרדים לצה"ל ולשירות הלאומי.

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

ביום שני, כשהבין ראש הממשלה שבוועדה - שכללה אנשי מקצוע, נציגי ציבורי ופוליטיקאים - מתקשים להגיע להסכמות שירצו את החרדים,

 הוא הודיע על פירוקהּ. חיסול ממוקד. פלסנר, בעצמו בוגר סיירת מטכ"ל, לא נשאר חייב - והחליט לפרסם את המסקנות בכל מקרה, לבדו.

 

בלילה שלפני הוא עבד עד השעות הקטנות כדי לסגור את הפרטים הקטנים בדו"ח שמציע מתווה מקיף. בבוקר הוא עלה לירושלים, כינס את העיתונאים ביומו הגדול. גם חבר הכנסת בן ארי שהגיע כדי להפריע לא הצליח לקלקל לפלסנר את החגיגה.

 

כמה תמונות כאלה באמת נראה? (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
כמה תמונות כאלה באמת נראה?(צילום: גיל יוחנן)

 

פלסנר הצעיר, שהשנה חגג 40, היה חתן השמחה, יצא לסיבוב דאווין ובמשכן רצו כולם בקרבתו.

 כולם חוץ מהחרדים, שבאופן כללי ממש לא מסמפטים את האיש שהונחת כדי לשנות להם את הסטטוס קוו. "יוחנן המטביל", הוא כונה בתקשורת החרדית. בערב הוא יצא לטבול, כרגיל, בבריכה. שחיין רציני מגיל צעיר.

 

בקדימה עוד מתלבטים אם להישאר בממשלה או לפרוש ויחכו לראות אילו מהמסקנות של פלסנר יקבל נתניהו. החתונה הטרייה עומדת על סף גירושין על רקע מסקנות הוועדה, אבל יכול להיות שבסופו של דבר כולם כנראה יצטרכו להתפשר - ולא בטוח שהמגזר שנושא כיום בנטל באמת ירוויח. מה שבטוח הוא שיוחנן פלסנר קפץ השבוע כמאמר הקלישאה למים העמוקים של הפוליטיקה הישראלית. עכשיו נראה אותו שוחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוחנן פלסנר בבריכה. אין כרישים
צילום: אמיר לוי
יוחנן פלסנר בכנסת. משחק מורכב
צילום: גיל יוחנן
מי ינצח במאבק עם נתניהו?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים