שתף קטע נבחר

צילום: בוצ'צ'ו, אתר בתי המשפט, AFP

דו"ח המאחזים 2012: עיוות או צדק היסטורי?

ועדה בראשות השופט אדמונד לוי קבעה שההתנחלויות חוקיות לפי הדין הבינלאומי, ושהמדינה צריכה לקחת אחריות על המתיישבים במאחזים שבאו בעידודה. טליה ששון - שהדו"ח שלה קבע את ההיפך הגמור - נדהמת, ואילו שרים בממשלה מבקשים לראות בכך "ספר הדרכה". ומה יחליט נתניהו?

הקרקע הבוערת ביהודה ושומרון מתסיסה שוב את הוויכוח שנמשך 45 שנה: דו"ח הוועדה שמינה ראש הממשלה בראשות השופט אדמונד לוי, לבחינת מעמד הבנייה בגדה המערבית, מגבה את הקו של המתנחלים - ועשוי לעורר סערה מחודשת. בינתיים, שרים כבר קוראים לראש הממשלה לאמץ את המסקנות ולהכשיר מאחזים שבעבר הוגדרו לא חוקיים.

 

השופט לוי מגיש את הדו"ח לראש הממשלה נתניהו (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
השופט לוי מגיש את הדו"ח לראש הממשלה נתניהו(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

"האמת שהופתעתי", אמרה ל-ynet עו"ד טליה ששון, שדו"ח המאחזים המפורסם שחיברה ב-2005 נסתר בעיקרו במסקנות של השופט לוי. "די נדהמתי, איך דו"ח שצריך לשקף לממשלה את המצב הנוכחי איננו מציג לה את המצב כפי שקבע בית המשפט העליון זה 45 שנה".

 

קריאה לצדק חברתי, סמוך להריסות מגרון (צילום: רועי מנדל) (צילום: רועי מנדל)
קריאה לצדק חברתי, סמוך להריסות מגרון(צילום: רועי מנדל)
 

בדו"ח נקבע כי ההתנחלויות חוקיות מאחר שהעברת אוכלוסייה יהודית לשטחי יהודה ושומרון אינה נוגדת את הדין הבינלאומי. בנוסף, קבעו חברי הוועדה כי יש להסדיר את רובם המכריע של המאחזים הבלתי חוקיים ולהקל את הליכי רכישת קרקע ותכנון ליהודים ביהודה ושומרון.

 

לדברי ששון, "בית הדין הבינלאומי בהאג קבע ב-2005 שכל ההתנחלויות הישראליות אסורות ובלתי חוקיות. זו לא שאלה של השקפה פוליטית - זה בית משפט קבע, ועדה שהתמנתה, ולא משנה מי מכהן בה, ואם בעבר הוא היה שופט בית משפט עליון - חייבת להציג לממשלה את המצב המשפטי כהווייתו, אם זה מוצא חן בעיניה ואם לא".

 

לקריאת הדו"ח המלא - לחצו כאן

 

עם הקמתה בינואר האחרון, גררה ועדת לוי ביקורת על "הטייתה הפוליטית", כפי שהגדירו זאת גורמים בשמאל. לבד

מהשופט, חברים בוועדה תחיה שפירא, שכיהנה כשופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, וכן ד"ר אלן בייקר, בעל שם בתחום המשפט הבינלאומי שהיה שותף לכתיבת הסכמי אוסלו.

 

כבר בפרק הפותח את הדו"ח, משיבים המשפטנים בשלילה לשאלה "האם מעמדה של ישראל הוא כשל כובש צבאי על המשתמע מכך על פי המשפט הבינלאומי?". הם מבססים את קביעתם על כך שמעולם לא הייתה ביהודה ושומרון ישות משפטית שריבונותה זכתה לביסוס משפטי בינלאומי (בכלל זה ירדן, ששלטה בשטח טרם מלחמת ששת הימים).

 

בנוסף קובעת הוועדה כי ההתנחלויות חוקיות מאחר שהעברת אוכלוסייה יהודית לשטחי יהודה ושומרון אינה נוגדת את הדין הבינלאומי.

 

הממצאים שהעלתה הוועדה עשויים לשנות מהותית את התמונה המשפטית ביהודה ושומרון. הדו"ח שהוגש בשבועות האחרונים לראש הממשלה ולשר המשפטים יעקב נאמן אמור לעלות לדיון בוועדת השרים החדשה לענייני התיישבות, בראשות נתניהו. גם אם יתקבלו שם ההמלצות, יצטרך נתניהו להכריע אם לגרום גם למערכת המשפטית לפעול על פיהן.

 

"עתיד ברור לאלפי משפחות"

השר גלעד ארדן, חבר ועדת השרים, הודיע הבוקר שהוא מברך על מסקנות הדו"ח ופנה לראש הממשלה בבקשה לכנס את ועדת השרים ו"לגבש מדיניות סדורה שתסיר את האיום וחוסר הוודאות בהם מצויים אלפי משפחות". הוא הבטיח "לפעול כדי שהממשלה תאמץ את מסקנות הדו"ח ונעניק אחרי עשרות שנים של התיישבות יציבות ועתיד ברור לעשרות אלפי משפחות".

 

לדברי ארדן, "פעילת מרצ טליה ששון היא האחרונה שיכולה להגיב לדו"ח לוי שעושה סוף סוף צדק משפטי והיסטורי עם העמדות הפוליטיות המעוותות שעליהן התבסס הדו״ח שלה".

 השר להגנת הסביבה ציין כי ידרוש שמעתה כל עמדות הפרקליטות בתגובות בהליכים משפטיים יתבססו על עמדת הצוות של לוי.

 

שר התחבורה, ישראל כץ, פנה לראש הממשלה בבקשה להביא בהקדם את מסקנות הוועדה לאישור השרים. "הדו"ח עושה צדק היסטורי עם אלפי משפחות ביהודה ושומרון שנגרם להן עוול במשך שנים", טען.

 

יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, גם הוא חבר ועדת השרים להתיישבות, פנה לנתניהו בבקשה דומה וטען כי "דו"ח טליה ששון היה פוליטי מתחילתו ועד סופו. מבחינת ששון, יישובים פורחים ושכונות שלמות שנבנו בחסות ובעידוד המדינה הם מאחזים בלתי חוקיים. התנועה הציונית נוטעת ולא עוקרת נטוע, ועל הפרקליטות להתייחס לדו"ח לוי כאל ספר הדרכה שאין לסטות ממנו".

 

ח"כ אורי אריאל הוסיף כי "דו"ח לוי הינו מהדו"חות הראויים והצודקים שיש ומתקן את העוול המוסרי של דו"ח ששון. זוהי שעת מבחן לנתניהו שחייב לאמץ ולאשר את הדו"ח בוועדת השרים להתיישבות ובממשלה".

 

Read this article in English 

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אלעזר בן לולו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי מאחזים - הסוף?
צילום: נועם מושקוביץ
צילום: זום 77
השופט אדמונד לוי
צילום: זום 77
טליה ששון
צילום: ירון ברנר
גלעד ארדן
צילום: גיל יוחנן
דניאל הרשקוביץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים