שתף קטע נבחר

רבנים: תכנית התנ"ך בבתי"ס דתיים - בגידה ושקר

תכנית לימודי התנ"ך לבתי הספר הדתיים לא מצאה חן בעיני רבני הזרם החרדל"י. במכתב ששיגרו למנהלים ולמורים הם כינו את התכנית "צורת לימוד נטולת יראת שמים, המציגה פרשנות של חול ושל גויים". משרד החינוך: התכנית אושרה על-ידי רבנים

מאבק רבנים נגד תכנית לימודי התנ"ך בבתי הספר הדתיים: רבנים בכירים בציונות הדתית שיגרו אתמול (יום ב') מכתב למנהלי מוסדות החינוך הדתיים, מחנכים ומורים שבו הם מתריעים מפני דרך הלימוד הנדרשת על-ידי משרד החינוך. אל המכתב צורפה גם עמדתם של שני ראשי ישיבת "הר המור" - הנחשבת לספינת הדגל של הגישה ה"חרד"לית" - שכינו את התכנית "בגידה ושקר במסורת ישראל".

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

  

הרבנים החתומים על המכתב המרכזי - בהם דב ליאור, אביגדר יחזקאל הלוי נבנצל ואליקים לבנון -  כתבו כי הגישה ללימודי התנ"ך "טעונה ידיעה ברורה שלא לומדים 'סיפורי מקרא' או ספר היסטוריה, אלא מאורעות שאנו אמורים להתחנך עליהם וליישמם בחיינו עלי אדמות. בתכנית הלימודים המיועדת אין הדגשה על תכלית הלימוד הזאת, וגרוע מזה - ישנן מגמות וגישות שאינן תואמות את השקפת חז"ל, תוך סילוף וגילוי פנים בתורה שלא כהלכה, שביסודן עומדות השקפות עולם מקולקלות".

 

החתומים פונים למנהלים והמורים בבקשה לנהוג ב"משנה זהירות" ולא לחשוש להביע מחאה נוכח תכנית הלימודים. "יש כאן סכנת נפשות רוחנית, ובנפשנו הדבר", הם מדגישים.

  

תנ"ך בגובה עיניים טרוטות

כאמור, אל המכתב צורפו גם דברי ראשי "הר המור", הרבנים מרדכי שטרנברג ויהושע צוקרמן, שנקטו לשון חריפה הרבה יותר: "הזדעזענו זעזוע עמוק לגלות שחלק מהמאמרים ויחידות הלימוד המופצים באתר של החמ"ד נגועים בביקורת המקרא ובמבט קלוקל על אישי התנ"ך הקדושים - מבט מגובה עיניים טרוטות.

 

"סבורים אנו שדרך זו לפרש את התנ"ך, שהוא קודש הקדשים של האומה הישראלית כולה, מהווה בגידה ושקר במסורת ישראל. לא נוכל להשלים בשום אופן בצורת לימוד נטולת יראת שמים, המציגה פרשנות של חול ושל גויים".

 

לטענת רבני "הר המור", על אף שמאתר "ללמוד וללמד" - שנבנה עבור מורי התנ"ך - הוסרו חומרים רבים, עצם הבאתם מלכתחילה "מעידה על הכוונות האמיתיות של מחברי התכנית".

 

משרד החינוך: התכנית אושרה - ותיבדק שוב

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי תכנית הלימודים נכתבה על ידי ועדת המקצוע לתנ"ך בחינוך הממלכתי דתי, בראשותו של הרב פרופ'

אלי עסיס, ראש המחלקה ללימודי התנ"ך באוניברסיטת בר אילן, ובליווי צמוד של הרב ישעיהו הדרי, נשיא ישיבת הכותל. מתווה התכנית הופץ למורים ובאתר הלמידה "ללמוד וללמד" עוד בחודש מרץ האחרון. לאחרונה, שוב אושרה התוכנית במלואה וללא סייגים על-ידי הרבנים המלווים את התוכנית: הרב יעקב אריאל, הרב הראשי של רמת גן, הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבות בני עקיבא, הרב ישעיהו הדרי, נשיא ישיבת הכותל, הרב אבי גיסר, יו"ר מועצת החמ"ד והרב איתן אייזמן, ראש מוסדות צביה וחבר ועדת המקצוע.

 

יצוין כי סביב חלק מחומרי העשרה למורים נשמעו הערות. חומרים אלה אינם מחייבים, והם בגדר המלצה בלבד למורים המעוניינים בכך. מתוך רגישות להערות אלה, ובהיותנו קשובים גם למכלול הדעות, הורדנו את חומרי ההעשרה מאתר הלמידה - וצוות מיוחד יבדוק אותם תוך שיקול דעת נוסף מצד הרבנים המלווים.

 

  • בהכנת הידיעה סייע תומר ולמר

פורסם לראשונה 09/07/2012 22:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אז איך לומדים תורה???
צילום: Shutterstock
מומלצים