שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, AFP

חבר לעת צרה: "צ'אבס מוכר לאסד סולר לטנקים"

ממסמכים שהגיעו לידי העיתון "וול סטריט ג'ורנל" עולה כי נשיא ונצואלה וחברת הנפט הממשלתית שלו מסייעים למשטר הסורי לעקוף את הסנקציות של ארה"ב והאיחוד האירופי

בשביל מה יש חברים? נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס וחברת הנפט הממשלתית "פטרולאוס דה ונצואלה" (PdVSA) מספקים אנרגיה חיונית למשטרו של בשאר אסד בסוריה, ומאפשרים למדינה הערבית לעקוף את הסנקציות שהטילו עליה ארצות הברית והאיחוד האירופי. בכך מצטרפת ונצואלה לאיראן ולרוסיה, בעלות בריתה הקרובות של סוריה, שמוכרות לדמשק כלי נשק, נפט, טכנולוגיה ועוד.

 

עוד חדשות בעולם :

 

ממסמכים שהגיעו לידי העיתון האמריקני "וול סטריט ג'ורנל" עולה כי באחרונה העבירה חברת PdVSA לסוריה את המשלוח הרביעי של סולר בשמונת החודשים האחרונים. אספקת הסולר חיונית להפעלת טנקים וכלי רכב משוריינים אחרים, שבאמצעותם פועל אסד כדי לדכא בצורה ברוטלית את האופוזיציה למשטרו.

 

ונצואלה, כמו איראן ורוסיה, מסייעת למשטרו של אסד. צ'אבס ואחמדינג'אד (צילום: AP) (צילום: AP)
ונצואלה, כמו איראן ורוסיה, מסייעת למשטרו של אסד. צ'אבס ואחמדינג'אד(צילום: AP)

 

הסולר שמעבירה ונצואלה לסוריה במכליות מנמל לה קרוז לנמל בניאס מהווה תחליף לזה שנהגה לרכוש מאירופה. הזרמת הסולר מאירופה למשטר הסורי הופסקה מרגע שדיכוי האופוזיציה הסורית הוחרף.

 

על פי "וול סטריט ג'ורנל", ונצואלה גם מסייעת לדמשק לעקוף את הסנקציות המערביות על ידי רכישת אנרגיה מסוריה וקיום יחסי מסחר עם שתי חברות סוריות, הבנק המסחרי של סוריה וחברת הנפט הלאומית הסורית "סיטרול", שנמצאות ברשימה השחורה של ארה"ב.

 

ונצואלה של צ'אבס לא מתנצלת ולא מתביישת על הסיוע שהיא מעניקה לרודן הסורי אסד תוך עקיפת הסנקציות של ארה"ב והאיחוד האירופי. בתמורה לסולר שהוא מקבל, אסד משלם לצ'אבס בנפט ובכך נמנע מלשלם במטבע זר בשעה שרזרבות מטבע החוץ שלו מידלדלות במהירות. צ'אבס רואה בסיוע לסוריה מאבק באימפריאליזם האמריקני וחותר לשבור את ההגמוניה האמריקנית.

 

האמריקנים עוקבים אחרי יחסי המסחר של ונצואלה עם סוריה, אולם אין להם כלים חוקיים כדי לעצור את ייצוא הסולר למדינה הערבית.

 

חברת PdVSA מוונצואלה עדיין עושה עסקים עם ארה"ב ומייצאת לה מדי יום 850 אלף חביות של נפט גולמי. לחברת הנפט הלאומית של ונצואלה בעלות על חברת האנרגיה "סיטגו" שבסיסה בארה"ב, וכעת מתעוררים בארה"ב כמה מחוקקים שקוראים לסתום את הפרצה בחוק כדי לטפל בחברת הנפט הלאומית של ונצואלה שעושה עסקים עם חברות סוריות שנמצאות ברשימה השחורה של ארה"ב.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוקפים את הסנקציות הבינ"ל. צ'אבס ואסד
צילום: AFP
סולר מוונצואלה לטנקים שמפגיזים אזרחים
צילום: AFP
מומלצים