שתף קטע נבחר

דו"ח הפנטגון: איראן משפרת טילים נגד כלי שיט

בדו"ח של משרד ההגנה האמריקני נכתב כי איראן מצטיידת בקביעות בצוללות ובספינות ומשפרת את היעילות וכוח ההרס של טיליה הבליסטיים

צבא איראן משפר את היכולות של טיליו הבליסטיים לטווח ארוך וקצר, כולל פיתוח נשק מתוחכם לפגיעה בכלי שיט. כך עולה מדו"ח של משרד ההגנה האמריקני שהגיע לידי סוכנות הידיעות "בלומברג" ופורסם הערב (יום ג'). הפנטגון קובע כי "איראן הגבירה את הקטלניות ואת היעילות של המערכות הקיימות שלה, על ידי שיפור הדיוק" ושכלול יכולות הנשיאה, כך שיגדילו את כוח ההרס מעבר ליכולת של ראשי חץ רגילים.

 

הדו"ח הוגש ב-29 ביוני ונחתם בידי מזכיר ההגנה לאון פאנטה. לפנטגון יש עניין מיוחד ביכולות האיראניות במפרץ הפרסי ובמצר הורמוז, ולתגובה איראנית אפשרית על תקיפה של מתקני הגרעין. מהדו"ח עולה כי השיפורים בוצעו בטילים רגילים כמו גם בספינות ובצוללות. זאת בניגוד לדו"חות קודמים שהמעיטו בדיוק וביעילות של הטילים האיראניים.

 

סוכנות בלומברג מדווחת לראשונה שדו"ח הפנטגון מאשר למעשה שאיראן שיגרה טיל בליסטי לטווח בינוני, שיהאב 3, עם דלק מוצק, המשפר את הדיוק שלו. איראן פועלת לשפר את יכולת הטילים שלה מול מערכות ההגנה מטילים של ארה"ב במפרץ וכאלה שהיא הציבה במדינות המפרץ הפרסי.

 

איראן "מפתחת וטוענת ששיגרה טילים בליסטיים לטווח קצר עם מערכת המאפשרת להם לאתר ולתמרן במהלך מעופם לעבר ספינות". הפנטגון מוסיף בדו"ח שלו כי "ייתכן שהטכנולוגיה הזו יכולה לתקוף מטרות על הקרקע".

 

הדו"ח האמריקני קובע שאיראן "תציג כוח רב עוצמה להגנה על השטח האיראני". בשבוע שעבר ערכה איראן תרגיל צבאי נרחב שכלל שיגור עשרות טילי קרקע-קרקע לטווח ארוך. מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה, גנרל עלי חאג'יזאדה, אמר לכתבים באזור התרגיל כי טווח הירי של הטילים ששוגרו היה 300 עד 1,300 ק"מ. לדבריו, הכוחות שיגרו טיל בעל טווח של 2,000 ק"מ בתרגיל לטווח של 1,300 ק"מ בלבד.

המרחק בין ישראל לטהרן הוא כ-1,600 ק"מ. הוא הוסיף כי בניגוד לתרגילים קודמים, שוגרו הטילים מכמה נקודות ולא רק ממקום אחד.

 

קודם לכן הודיעה טהרן על השקה קרובה של טיל שלדבריה "יכול לחדור את מערכת ההגנה של כיפת ברזל". הגנרל עלי חאג'יזאדה אמר שטווח הטיל הוא 300 קילומטרים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניסוי איראני בטילי שיהאב, החודש
פאנטה
צילום: AP
מומלצים