שתף קטע נבחר

נערכים להפסקות החשמל: יש לכם מצבר בבית?

מכשירי הנשמה לחולים בבתים יושבתו, מעליות בבניינים ייתקעו, הסחורה בחנויות מכולת תהרס והרמזורים ייכבו וישתקו את התחבורה. איום הפסקות החשמל היזומות מעלה תרחישי אימה. איך נתמודד? אולי נשפוך מים קרים על הרצפה במקום המזגן. האם ישראל ערוכה לסיוט הלוהט? בדקנו

חברת החשמל התריעה כי איום הפסקות החשמל היזומות עלול להתממש השבוע, בשל עומס החום הכבד. ההתרעות על הפסקות החשמל, שיתפרשו על פני מקומות שנים בארץ וייארכו כשעה, יינתנו לצרכנים שעות ספורות קודם להפסקת החשמל המתוכננת באמצעות אתר האינטרנט של החברה ועמוד הפייסבוק אותו השיקה היום

 

צריכת החשמל במהלך גל החום - כתבות אחרונות:

 

בחום של למעלה מ-40 מעלות, מצב זה עלול לגרום לבעיות לא פשוטות בשל היעדרו של מיזוג אוויר. אך לא רק זאת, שכן חולים וקשישים שמחוברים בבתיהם למכשירים עלולים למצוא את עצמם ללא חשמל, רמזורים עלולים להפסיק לפעול ומפעלי התעשייה ומפעלים ובתי עסק מתריעים מפני הפסדים כבדים למשק. על מנת שתוכלו להיערך מראש, בדקנו מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם שלל הבעיות שעלולות לצוץ.

 

מידע באינטרנט

עוד קודם למימוש איום הפסקות החשמל, בחברת החשמל מנסים לצמצם אותן עד כמה שניתן. מנהל אגף השיווק בחברת החשמל, ישראל מושוביץ, הסביר בשיחה עם ynet שכרגע מבצעים פעולות מקדימות, בהן הפעלת הסדרים להפחתת הצריכה מול מפעלי התעשייה בתמורה לתמריצים כלכליים, ופנייה לציבור בבקשה שימנע משימוש במכשירי חשמל עתירי אנרגיה בשעות העומס.

 

בגלל הפסקת החשמל: הושבתו רמזורים ברעננה  (צילום: יריב טריפון) (צילום: יריב טריפון)
בגלל הפסקת החשמל: הושבתו רמזורים ברעננה (צילום: יריב טריפון)

 

עם זאת, הטמפרטורות צפויות להמשיך לטפס ועל פי ההערכות צפויות להגיע לשיא בימים שלישי או רביעי בשבוע הבא. כתוצאה, גם הביקושים לחשמל עתידים לעלות ועלולים לעבור את ההיצע. אם זה יקרה - בחברה יתחילו לבצע הפסקות חשמל באופן יזום בשעות שיא הביקוש - בין 12:00 ל-17:00. הפסקות החשמל עשויות להתרחש במקביל במספר אזורים ברחבי המדינה.

 

אם מצב זה יתממש - באתר האינטרנט של החברה ניתן יהיה לקבל מידע על השעות שצפויה בהם הפסקת החשמל. עם זאת, לצרכני החשמל לא יהיה יותר מדי זמן להיערך, שכן ההתרעות על הפסקות החשמל יינתנו כ-5-4 שעות לכל היותר קודם לכן.

 

הפסקות מדורגות של שעה

מושוביץ מסביר כי הפסקות החשמל יתבצעו באמצעות הורדת קווי חשמל לאזורים מסוימים. באשר לסדר העדיפויות לניתוק הצרכנים – בחברת החשמל ממתינים לתקנות שיפרסם משרד האנרגיה בנושא, אך מכיוון שהפסקות החשמל עלולות להתרחש עוד קודם לכן – הצרכנים ינותקו בהתאם לשיקול דעת החברה.

 

סדר העדיפויות כולל רק גופים חיוניים שלא ינותקו מרשת החשמל, בהם בתי חולים, מוסדות ביטחוניים ומפעלים שעלולים לגרום לזנק סביבתי חמור במקרה של הפסקות חשמל. "כל השאר נכנסים למאגר הקווים לניתוק ומערכת ממוחשבת, שיודעת לחשב את העומסים ושתנתק בכל פעם מנה אחרת של קווים", הוא מציין. אולם כל מה שאינו מוגדר כגוף חיוני - עלול למצוא את עצמו חסר חשמל. כיצד יש להערך למצב זה?

 

בבית - האחריות היא שלכם

חולים וקשישים - במקרה של קשישים וחולים שמחוברים למכשירים מצילי חיים בבתיהם כמו מכשירי הנשמה ודיאליזות - חשוב לדאוג מראש לסוללות או מצברים שיאפשרו להם לפעול בהיעדר חשמל.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

גנרטורים ומעליות - בבתים רבי קומות, הסכנה העיקרית של הפסקת חשמל היא היתקעות במעלית. בבנייני מגורים ומשרדים רבי קומות אמור להיות, על פי חוק, גנראטור חירום שמגבה את מערכות החשמל ואמור לאפשר להן להמשיך לפעול. לפיכך - על ועדי הבתים לוודא כבר עכשיו כי הגנראטורים תקינים ומוכנים לשימוש במקרה של הפסקת חשמל, ולוודא שפעמון האזעקה תקין. 

 

בבניינים נמוכים יותר, בהן אין חובת התקנת גנראטור, מומלץ להימנע משימוש במעלית במהלך השעות בהן צפויות הפסקות חשמל. מנהל תחום רישוי בחטיבת בטיחות אש, טפסר משנה דורון מני, מדגיש שאם נקלעים למצב שבו נתקעים במעלית, יש להזעיק עזרה באמצעות מוקד 102 ולא לנסות להיחלץ לבד מחשש לסכנת חיים.

 

תאורת חירום ושילוט זרחני - ראובן צדוק, מנכ"ל האגודה לתרבות הדיור, ממליץ להתקין תאורת חירום בין הקומות ושילוט זרחני מיוחד בנקודות בולטות שיכווין את האנשים ויזהיר מפני מכשולים. בנוסף ממליצים באגודה לפנות כבר עכשיו מכשולים מחדרי המדרגות, דוגמת אופניים ועגלות ילדים שנקשרים אל המעקה.

 

מפתחות - בבתים עם דלתות ושערים חשמלים - יש לשמור בהישג יד מפתח חלופי.

 

כפתור אעזעקה במעלית. וודאו שהוא תקין (צילום: אסף רוזן) (צילום: אסף רוזן)
כפתור אעזעקה במעלית. וודאו שהוא תקין(צילום: אסף רוזן)

 

מכשירים אלקטרוניים - בחברת החשמל ממליצים לנתק מכשירים אלקטרונים בעלי הספק גבוה בזמן הפסקת החשמל ולהפעיל אותם שוב רק לאחר שתסתיים. בנוסף מולץ להתקין על המחשב האישי אמצעי הגנה מפני מתחי יתר חולפים שעלולים להתרחש עם חידוש אספקת החשמל ולפגוע בו.

 

מקררים ומקפיאים - כדי שהאוכל לא יתקלקל, בזמן הפסקת החשמל עדיף לצמצם ככל האשפר את תדירות ומשך פתיחת דלת המקר והמקפיא.

 

זהירות, נרות - הפסקות החשמל מתוכננות לשעות הצהריים, אך אם בכל זאת יש צורך בתאורה מלאכותית - במכבי האש מזהירים מפני הדלקת נרות וממליצים להפעיל תאורת חירום. 

 

שומרים על קשר עם העולם - אין לכם סמארטפון? מומלץ להכין מכשיר רדיו עם סוללות שיאפשר להתעדכן בזמן הפסקת החשמל.

 

מה עושים עם החום הזה? כדי להפחית את הקושי הנובע מהחום הרב, אפשר לסגור את החלונות והתריסים ולשפוך דליי מים קרים על הרצפה - ממש כמו פעם.

 

מקרר. עדיף שלא לפתוח את הדלת (צילום: דורון גולן, ידיעות אחרונות) (צילום: דורון גולן, ידיעות אחרונות)
מקרר. עדיף שלא לפתוח את הדלת(צילום: דורון גולן, ידיעות אחרונות)

 

רמזורים - ישתגעו?

הסכנה העיקרית שנשקפת בחוץ היא לפעילותם של הרמזורים. בחברת החשמל מדגישים, כי לכל רמזור אמור להיות גנראטור גיבוי - דבר שנמצא באחריות הרשויות המקומיות.

 

כדי לקבל תמונת מצב לגבי נושא זה, פנינו לעיריית תל אביב, שהשיבה כי ב-30 צמתים בעיר ישנם ממירי אל-פסק המאפשרים פעילות של הרמזורים למשך מספר שעות גם במקרה של הפסקות חשמל. בשאר הצמתים, אמורה המשטרה לכוון את התנועה.

 

הודעת סמס למפעלים גדולים

הצרכנים הגדולים של חשמל במשק - הם מפעלי התעשייה הגדולים - אמורים לקבל התרעה בהודעת SMS ערב קודם להפסקת חשמל מתוכננת. בהתאחדות התעשיינים, שם מתריעים מפני הפסדים עצומים למשק כתוצאה מהפסקות החשמל, מתמקדים בעידוד המפעלים להצטרף להסדרי התעריפים של רשות החשמל, שנועדו להוריד את הביקוש שלהם בשעות השיא.  

 

הסדרים אלה, כפי שפורטו בכנס שערכה השבוע ההתאחדות לתעשיינים, כוללים שניים עיקריים. הראשון הוא השלת עומס באמצעות הפעלת גנראטורים שקיימים בהם לצורכי גיבוי, בתמורה לתשלום מחברת החשמל על כל ייצור קילוואט ומכירת העודפים לחברת החשמל.

 

הסדר נוסף, המכונה "פסגה ניידת", נועד להסיט את השימוש בחשמל משעות השיא לשעות פחות עמוסות על ידי הנחות בתעריפי החשמל. הסדר זה קובע תעריף גבוה במיוחד על שימוש בחשמל בשעות השיא, ונמוך במיוחד מחוץ להן. מושוביץ מפרט כי מי שמצטרך להסדר זה, שחל על כ-100 שעות בשנה, יכול להפחית כמעט 10% מחשבון החשמל השנתי. הוא מוסיף כי התרומה של הסדרים אלה עומדת על כ-200 עד 250 מגוואט שיורדים מהצריכה - כמעט כמו תחנת כוח גדולה.

 

למרות שמסתמן כי המפעלים שמצטרפים להסדרים יקבלו עדיפות בנושא ההשלות בזמן מחסור – הדבר אינו מחסן אותם מפני ניתוק החשמל במידה שהדבר יידרש. אורן הרמב"ם, מנהל המחלקה לכלכלת עסקים בהתאחדות, מתריע כי הנזקים מכל שעה של הפסקת חשמל, עלולים להסתכם בעשרות מיליוני שקלים.

 

"קשה לכמת זאת ברמה מספרית, אבל יש מחקרים שמצביעים שהנזק כתוצאה מכל קילווואט שעה שלא מסופק יכול להגיע ל-25 דולר למשק. המשק צורך מיליוני קילווואט לשעה, כך שמדובר בהמון המון כסף, תלוי כמה משביתים ואת מי משביתים.

 

עוד הוא מציין, כי השבתת החשמל לשעה – משמעותה במקרים רבים אובדן של למעלה מחצי יום עבודה, בשל משך הזמן שלוקח לאתחל את המערכות. נוסף לנזקים הכספיים, הרמב"ם מתריע כי הפסקות החשמל בתעשייה עלולות לגרום גם לסכנות בטיחותיות וסביבתיות, בעיקר כשמדובר במפעלים במשתמשים בחומרים מסוכנים. הרמב"ם קורא לחברי ההתאחדות לבחון הצטרפות להסדרים כדי להמנע ממצב של מחסור.  

 

כשהמקרר במכולת יפסיק לעבוד

באיגוד לשכות המסחר מצטרפים לחששות מפני מחיר הפסקות החשמל. ישראלה מני, סמנכ"ל כלכלה באיגוד, מציינת אמנם כי צרכנים גדולים כמו קניונים ורשתות מזון, יש פתרונות להפקות חשמל בדמות גנרטורים ומערכות שונות לחיסכון באנרגיה.  

 

עם זאת היא מתריעה, כי הבעיה תהיה בעיקר עבור עסקים קטנים שנסמכים על חשמל לצורך פעילותם, כמו מספרות, חנויות מכולת ועוד.

 

"אני לא רואה כיצד חנות קטנה יכולה לדאוג לעצמה לחשמל", היא אומרת. "הבעיה היא בעיקר במקומות שמחזיקים מקררים, כמו מכולות קטנות או פיצוציות. אם יש הפסקת חשמל - הלכו חומרי הגלם".

 

באשר לקייטנות, שעלולות למצוא את עצמן נטולות מיזוג אוויר לצינון הילדים - ממרכז השלטון המקומי נמסר, כי אין נוהל העוסק באופן ספציפי במצבי הפסקות חשמל בהן. עם זאת צוין, שכאשר מכריזים על עומס חום באופן כללי, יש להפסיק פעילות פיסית בשטח, לעמוד בשטח מוצל, לשתות מים כל חצי שעה ולהקפיד על כיסוי ראש. 

 

ומה לגבי מקומות בילוי שמהווים אטרקציה לילדים בימי החופש הגדול? בדקנו עם הלונה פארק, שם מסרו לנו כי יש להם גיבוי של גנרטורים, כך שאין חשש שתיתקעו ברומו של גלגל הענק אם הפסקת החשמל תחל לפתע בדיוק כשתהיו שם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים