שתף קטע נבחר

ראש הביון הבריטי: נשק גרעיני איראני עד 2014

ראש סוכנות הביון הבריטית MI6 אמר באירוע פומבי כי ארצו הצליחה לעכב את טהרן מלהשיג נשק גרעיני כבר ב-2008, אך הרגע שבו תשים ידה עליו יגיע לכל המאוחר בעוד שנתיים. להערכתו, במצב כזה ישראל וארה"ב יתקפו

סר ג'ון סוירס, ראש סוכנות הביון הבריטית MI6, אמר כי פעולותיהם של סוכנים בריטים מנעו מאיראן להשיג נשק גרעיני לפחות מאז 2008, אך למרות זאת סביר להניח שהרפובליקה האיסלאמית תצליח בכך עד 2014. כך דיווח הבוקר (יום ו') העיתון הבריטי "הטלגרף".

 

איראן - איום עולמי:

 

לפני כארבעה חודשים קיים ראש MI6 תדרוך סודי לחברי ממשלת בריטניה על האיום הצבאי האיראני ההולך וגובר, אך הפעם הדברים נאמרו באופן מפתיע במהלך כינוס של כ-100 מעובדי הציבור הבכירים בבריטניה. הוא אמר באירוע שטהרן נמצאת "במרחק שנתיים" מלהפוך "למדינה בעלת נשק גרעיני".

 

סוירס הדגיש כי המציאות הזאת מקרבת את האפשרות לתקיפה ישראלית או אמריקנית נגד מתקני הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית: "האיראנים מתקדמים בנתיב לשליטה בכל ההיבטים של הנשק הגרעיני, כל הטכנולוגיות הדרושות להם. באותה המידה ברור שישראל וארצות הברית ייתקלו בסכנות חמורות, אם איראן תיהפך למדינה בעלת נשק גרעיני".

 

בדבריו הדגיש הבכיר הבריטי כי ללא פעולותיה של MI6 נגד האיום, "איראן הייתה מגיע למעמד הזה ב-2008, במקום להיות במרחק שנתיים ממנו ב-2012". הוא הוסיף כי סוכנות הביון אמורה "לדחות את הרגע הנורא שבו המנהיגים יצטרו להחליט אם להשלים עם איראן חמושה בנשק גרעיני או לתקוף אותה". לדבריו, במקרה כזה יהיה קשה לכל מנהיג אמריקני או ישראלי לקבל את המצב ולהשלים עמו.

 

בשנים האחרונות חוסלו מדעני גרעין איראניים שהיו מעורבים בפרויקט האטום של ארצם, ווירוס המחשבים המתוחכם "סטוקסנט" פגע במחשבים רבים באיראן, כולל אלה במתקן ההעשרה בנתנז. בריטניה וארצות הברית הכחישו כי היו מעורבות בפעולות אלה, בעוד שישראל לא הגיבה בנושא באופן רשמי.

 

הפעם נראה כי גורם רשמי בבריטניה מודה באופן עקיף בחלקה בפעולות הללו. סוירס סיפר כי ל-MI6 "כמה מבצעים שביצעה כדי להבטיח שיחליטו על עוד עיצומים בינלאומיים נגד איראן, ושאנו עושים הכול במזרח התיכון כדי להאט את הבעיות שנותרו. יש לי גאווה בכך שבעשור האחרון בכמה משרות, הייתי מעורב בנושא שהוא דאגה בינלאומית, ואני חש שכפרט הייתה לי השפעה על התרחשותם של אירועים".

 

אתמול הודיע ממשל האמריקני הודיע על הטלת עיצומים נגד יותר מ-50 ישויות ואישים באיראן הקשורים לרשתות הקנייה, הנפט והספנות של הרפובליקה האיסלאמית. משרד האוצר האמריקני הטיל את הסנקציות על חברות הקשורות למשרד ההגנה האיראני, למשמרות המהפכה, לחברת הספנות הלאומית וכן על אוניברסיטה. לדברי בכיר בממשל, מדובר בסנקציות המקיפות ביותר עד כה אשר נועדו למנוע מאיראן לחמוק מהעיצומים באמצעות חברות קש.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוד שנתיים פצצה. אחמדינג'אד
צילום: AP
שיגור טיל איראני בניסוי
צילום: AP
ראש MI6, סר ג'ון סוירס
צילום: AFP
מומלצים