שתף קטע נבחר

פקחי האו"ם: אסד מונע מאתנו גישה לזירת הטבח

האופוזיציה הסורית דיווחה כי 220 איש נהרגו בהפצצות או נשחטו בסכינים בכפר תרימסה, ולאסד כנראה חשוב במיוחד להסתיר את שקורה שם: המשקיפים אולצו לעצור במרחק 6 ק"מ, ומרחוק שמעו 100 פיצוצים, ראו מסוקים יורים טילים וקיבלו שיחות מתושבים נואשים שמדווחים על הגופות נערמות. העולם מגנה

האו"ם הודיע הערב (יום ו') כי כוחות הביטחון של סוריה, הנאמנים לנשיא בשאר אסד, מנעו ממשלחת המשקיפים שלו בסוריה להיכנס לכפר תרימסה שבאזור חמה, כפר שלפי דיווחי האופוזיציה הסורית אירע בו אתמול טבח מחריד שבו נרצחו 220 בני אדם, חלקם בדקירות סכין. לפי האו"ם, כל הניסיונות ליצור קשר עם מפקדי הצבא המקומי עלו בתוהו. לפחות 56 בני אדם נוספים נהרגו היום ברחבי סוריה.

 

סוריה מדממת - דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

למה אסד מתכוון כשהוא מזיז נשק כימי?  / פרשנות

שגריר סורי ערק: "נאמן לכל העם, לא לדיקטטור"

סוריה: מחפשים מורדים - ואונסים את נשותיהם

 

בלילה החולף דיווחו גורמי אופוזיציה סורים כי רוב ההרוגים בטבח שאירע אתמול הם אזרחים. לדבריהם, מסוקים הפציצו את הכפר בטילים וטנקים ירו עליו פגזים. לאחר מכן נכנסו לכפר אנשי "השביחה", אנשי המיליציה האכזרית של אסד, והוציאו להורג כמה משפחות.

 

לפי דו"ח בן שני עמודים של כוח שליחי האו"ם לסוריה, לסיור צבאי של האו"ם ניתנה האפשרות להגיע רק עד למרחק של כשישה קילומטרים מתרימסה, ושם הוא אולץ להיעצר. קצינים בחיל האוויר הסורי אמרו למשקיפים כי הם אינם יכולים להתקדם עוד כיוון שבאזור מתנהלות

"פעולות צבאיות".

 

לפי המשקיפים, הם עקבו אחרי המצב באזור מכמה אתרים אחרים סביב תרימסה במשך כשמונה שעות, ובמהלכן הם שמעו יותר מ-100 פיצוצים וקולות ירי ספורדיים מתתי-מקלע. הם גם ראו ענני עשן שחורים מיתמרים מהאזור. כמו כן היו עדים הפקחים למסוקי Mi-8 ו-Mi-24 חגים מעל האזור, וראו שני מסוקים Mi-24 יורים טילים מהאוויר לקרקע.

 

"הסיור קיבל כמה שיחות טלפון מאנשי קשר מקומיים, שסיפרו שכ-50 בני אדם נהרגו וכ-150 נפצעו בתרימסה", נכתב בדו"ח. "כל ניסיון ליצור קשר עם מפקד הצבא באזור במהלך פרק הזמן הזה עלה בתוהו".

 

תמונות מהטבח בטראמסח שהפיצה האופוזיציה הסורית ()
תמונות מהטבח בטראמסח שהפיצה האופוזיציה הסורית

 

הערב החלו לזרום גינויים נחרצים יותר מהעולם לטבח האחרון. הבית הלבן מסר כי "הזוועות" שמבצעים אנשי אסד בסוריה צריכות להסיר כל ספק בנוגע לכך שיש צורך בתגובה של האו"ם שתהיה מתואמת מבחינה בינלאומית. דובר הבית הלבן, ג'ון אירנסט, אמר לכתבים כי "מעשי האלימות החוזרים ונשנים נגד העם הסורי" מראים שאסד איבד את הלגיטימיות להנהיג.

 

גם רוסיה גינתה הערב את המעשים בתרימסה. מוסקבה קראה לפתוח בחקירה בנוגע למרחץ הדמים, שלדבריה משרת את האינטרסים של גורמים המעוניינים להצית סכסוך אזורי. נזכיר כי רוסיה היא מבנות הברית האחרונות של משטר אסד, ומנעה עד כה בעזרת זכות הווטו שלו במועצת הביטחון של האו"ם קידום כל פעולה ממשית שתביא להפלת משטרו. "אין לנו ספק שהמעשים האלה משרתים את האינטרסים של הכוחות שאינם חושקים בשלום אלא דבקים בחתירתם להביא לסכסוך", נמסר בהודעת משרד החוץ הרוסי.

 

ארגון האופוזיציה הסורי "הגוף הכללי של המהפכה הסורית" דיווח היום כי ביום חמישי בבוקר הגיעה לכפר תרימסה שיירה של 25 כלי רכב, ובהם אנשי צבא וכוחות הביטחון של אסד. יחד איתם הגיעו שלושה משוריינים וחמש משאיות שהובילו ארטילריה. הכוחות כיתרו את הכפר, והחלו לשגר טילים לעבר הבתים בזמן שמסוק חג מעליהם.

 

"בזמן שההתקפה החלה, לא היה חשמל וגם הטלפון לא עבד", מסר הארגון. "תושבים התאספו ברחובות בחשש. הם לא יכלו לברוח בגלל המצור. לאחר מכן, החלו קרבות עזים בין צבא אסד לבין צבא סוריה החופשי. הכנופיות של אסד תקפו בית ספר והרסו אותו לחלוטין, רבים

נפצעו".

 

הטבח בתרימסה מצטרף לשני מעשי טבח אחרים שאירעו לאחרונה ושהיו מחרידים בצורה יוצאת דופן, עד כדי כך שעוררו דיבורים על התערבות צבאית בינלאומית. בטבח לפני כחודש נדקרו או נורו למוות ונשרפו בחיים 78 בני אדם בכפר מזרעת אל-קובייר. כמו במקרה הזה, מדובר בכפר סוני שעליו פשטו לוחמי העלאווים של משטר אסד. ב-25 במאי אירע טבח בכפר חולה, שבו נרצחו 108 בני אדם. גם אז רבים מהם נשחטו בסכינים על-ידי אנשי "השביחה" של אסד.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונת הרוג מהטבח בטרמסאח
אסד עם שליח האו"ם קופי אנאן
צילום: רויטרס
מומלצים